EMDB (Eric's Movie Database) Portable to przenośna wersja programu EMDB, który został stworzony z myślą o zaawansowanym katalogowaniu i opisywaniu filmów, seriali czy show telewizyjnych. Do biblioteki/bazy EMDB wprowadzimy materiały wideo dostępne na naszym dysku lokalnym oraz nagrane na płytach CD/DVD/Blu-ray. Można dodawać również pozycje, którymi aktualnie nie dysponujemy - wystarczy podać odpowiedni tytuł i opcjonalnie wyszukać dane na jego temat w Internecie. Filmy czy seriale wprowadzamy przy użyciu kilku funkcji: „Dodaj” – wprowadzanie standardowe, wymagające podania chociaż tytułu materiału, „Wstaw” - wprowadzanie w określone miejsce na półce z tytułami, Dysk - dodawanie pozycji do biblioteki na podstawie pojedynczych plików lub wielu plików z folderu, a także z zawartych w nim podkatalogów, Import z dysku – możliwy tylko poprzez ustawienia, dostępny dla wielu plików jednocześnie i uwzględniający od razu wybrane kolumny informacyjne.
Bardzo istotną funkcją programu jest pobieranie dokładnych informacji o filmach, serialach i show TV z Internetu, poza tym pobierzemy również okładki/plakaty dla tytułów z naszej kolekcji. Dane można pozyskiwać z serwisów IMDB.com, TheMovieDb.org, FreeCovers.net, MovieMeter.nl oraz TheTVDb.org. Podczas wprowadzania materiałów zdecydujemy o pobieraniu dostępnych dla nich informacji z sieci. Przy dodawaniu filmów obecnych na dysku czy płytach, będziemy w stanie uzyskać informacje z plików NFO lub okładki z obrazów cyfrowych, jeżeli pliki tego rodzaju są zapisane w tym samym katalogu co materiały wideo. Oczywiście pola informacyjne uzupełnimy również manualnie. Możemy w każdej chwili edytować właściwości danej pozycji w bibliotece, a także zaktualizować informacje o materiałach za pomocą wcześniej wspomnianych serwisów. Warto dodać, że informacje z sieci pobierzemy z uwzględnieniem wielu różnych języków (w tym języka polskiego). Program pozwala na odtwarzanie filmów dostępnych w katalogu, o ile są one zapisane na nośniku podłączonym do PC. Materiały zostaną odtworzone w zewnętrznym playerze wideo, ustawionym jako domyślny dla danego formatu.
Zawartość biblioteki przeglądamy w dwóch trybach widoku, pierwszy z nich wyświetla półkę z pudełkami/okładkami oraz numerami filmów, drugi - listę pozycji z wybranymi kategoriami informacyjnymi. Wygląd półki skonfigurujemy w ustawieniach programu. Widok listy jest aktywowany poprzez skrót klawiatury - CTRL+TAB. Na samym dole interfejsu umieszczono niewielką strzałkę – jeżeli w nią klikniemy, zostanie rozwinięty panel z dokładnymi informacjami o danym materiale, pozwalający dodatkowo na skorzystanie z linków do strony filmu w IMDB oraz trailera w serwisie YouTube, a także na zdefiniowanie statusu nagrania jako „wypożyczone”. Panel można wywołać/ukryć także za pomocą skrótu CTRL+górna strzałka klawiatury. Cześć z informacji zawartych w panelu wyświetlimy również w dymku powiadomienia, który pokaże się samoczynnie po umieszczeniu wskaźnika myszki na danej pozycji z naszej półki filmowej (najpierw trzeba jednak zaznaczyć pozycję). Wpisy w bibliotece są zapisywane automatycznie w bazie danych aplikacji. Funkcje programu kontrolujemy również przy użyciu skrótów klawiatury, ich szczegółowy wykaz jest zamieszczony w witrynie EMDB (dokładniej - w dziale pomocy online).
Filmy dostępne w bibliotece programu można przeszukiwać, sortować, a także filtrować na podstawie ich rozmaitych właściwości, wykrywanych czy definiowanych przy wprowadzaniu materiałów do bazy. Wśród typów informacji podawanych ręcznie, pobieranych z Internetu lub pozyskiwanych z plików NFO, znajdziemy m.in. następujące kategorie: tytuł, tytuł alternatywny (znane jako…), grupa określona przez użytkownika, wersja (np. reżyserska, niecenzurowana itd.), gatunek, reżyser, obsada, język, czas trwania, rok produkcji, kraj, opis, studio/wytwórnia, numer IMDB, serial/show TV (osobne okno konfiguracji, uwzględniające sezony i epizody), odnośnik do trailera, ocena IMDB i ocena użytkownika, okładka/plakat, status znaczenia dla użytkownika (film obejrzany, zaplanowany do obejrzenia, film należący do nas), informacje o kolorze/czerni i bieli, ograniczenia wiekowe i inne. Można także uzupełnić informacje i parametry dodatkowe – rodzaj nośnika, proporcje obrazu, kodek, rozdzielczość, format źródłowy wideo, region, system kolorów (PAL, NTSC, SECAM), obecność menu płyty i dodatków, obraz trójwymiarowy, języki napisów, ścieżki audio o różnych formatach i językach, własna numeracja w bibliotece, cena filmu, położenie pliku, komentarz, playlista powiązana z filmem i uwzględniająca lokalne materiały wideo.
Pozostałe funkcje EMDB pozwalają na śledzenie historii wypożyczeń, automatycznie dodawanie przedrostków do nazw filmów, zmienianie nazw plików wideo w oparciu o znaczniki z bazy danych programu, wyświetlanie statystyk ilościowych (także podsumowanie wartości pieniężnej kolekcji). Możliwe jest m.in. wprowadzanie własnych gatunków i języków, nadpisywanie gatunków IMDB oraz decydowanie o tym, jakie kolumny informacyjne będą pokazywane w głównym oknie programu. Poza tym przeprowadzimy import plików wideo z jednoczesnym wyborem kolumn opisujących te pliki, wyeksportujemy bibliotekę (z uwzględnieniem szablonu i grafiki) do witryny WWW, którą można później opublikować na serwerze, wykonamy eksport wykazu pozycji do plików CSV i TXT oraz wydrukujemy listę filmów (wszystkich lub wybranych). Program pozwala na stworzenie kopii zapasowej bazy danych i w razie problemów przywrócenie bazy za pomocą takiego backupu, oprócz tego można skorzystać z oczyszczania bazy danych, używać kilku różnych baz, a także podłączyć inną bazę do naszej własnej.
Wersji przenośnej nie trzeba oczywiście instalować i można uruchomić ją np. z poziomu pendrive’a czy dysku zewnętrznego. Dane programu nie będą zapisywane poza katalogiem, w którym umieszczone są pliki EMDB Portable, chyba że folder ten ulokujemy w katalogu Pliki programów/Program Files.
Interfejs graficzny Eric's Movie Database jest dobrze zorganizowany i przyjemny dla oka. W ustawieniach można zdecydować o właściwościach wizualnych interfejsu, m.in. wybrać skórkę dla półek z filmami czy ustalić odstępy pomiędzy miniaturkami pudełek/okładek. Mniej doświadczeni użytkownicy nie powinni mieć specjalnych problemów z podstawową obsługą aplikacji, tylko niektóre ustawienia wymagają bardziej zaawansowanej wiedzy o filmach, metadanych i plikach wideo. W witrynie producenta można zapoznać się z pomocą online oraz z działem FAQ.
Wymagania! Program nie będzie działał w systemie Windows RT.
Producent: Wicked & Wild Inc.
Licencja: Freeware (darmowa) System Operacyjny: Windows 2000/XP/Vista/7/8/10