w
googluj
pl

MKVToolNix Portable 88.0


MKVToolNix Portable - wersja przenośna MKVToolNix, czyli zestawu programów pozwalających na muksowanie, analizowanie, edytowanie i demuksowanie plików Matroska. Wszystkie programy z zestawu działają w wierszu poleceń, ale dodatkowo dla programu mkvmerge przygotowano interfejs graficzny (mmg.exe).

Co oznaczają terminy podane w pierwszym zdaniu i być może niezrozumiałe dla użytkowników mniej zorientowanych w obróbce multimediów?

Matroska to opensource’owy kontener multimedialny i jednocześnie pojedynczy plik/format, który może przechowywać w sobie dowolną ilość ścieżek wideo, audio i napisów, a także zawierać metadane, obrazy cyfrowe, menu z rozdziałami/podrozdziałami oraz inne obiekty. Format Matroska wspiera bardzo dużą liczbę rozmaitych kodeków A/V i pozwala na strumieniowanie multimediów za pomocą różnych protokołów (HTTP, CIFS, FTP, RTP i innych). Rozszerzenia plików związane z kontenerem Matroska to: MKV (plik wideo), MKA (plik audio), MK3D (plik wideo stereoskopowego) oraz MKS (plik napisów).

Muksowanie jest procesem, w którym łączymy ze sobą w pojedynczym pliku/kontenerze multimedialnym (np. w formacie Matroska) ścieżki wideo, audio, napisów itd. Demuksowanie jest z kolei działaniem odwrotnym i pozwala na wyodrębnienie ścieżek z kontenera (zapisanie ich w oddzielnych plikach).

Zestaw MKVToolNix zawiera następujące programy:

• mmg.exe – interfejs graficzny narzędzia mkvmerge – w GUI skorzystamy ze wszystkich funkcji mkvmerge, zaś dodatkowo możemy m.in. zmieniać właściwości plików Matroska bez konieczności ich demuksowania oraz przeprowadzać edycję rozdziałów menu (wsparcie dla wielu języków i różnych kodowań znaków),

• mkvmerge – łączenie wybranych obiektów w kontener – wprowadzanie do Matroska plików wideo i audio, napisów, załączników (np. obrazy), rozdziałów czy innych elementów. Program wspiera pokaźną ilość formatów źródłowych A/V, a także rozmaite formaty napisów, rozdziałów, tagów i innych danych. Dzięki temu, że narzędzie wykrywa ścieżki w różnych źródłowych formatach wideo (i nie tylko wideo), przy konwersji do MKV możemy zdecydować się np. na pominięcie/zamienienie zbędnych albo wadliwych ścieżek audio. Mkvmerge pozwala m.in. na łączenie plików źródłowych jako kolejnych części wyjściowego nagrania (przydatne np. przy pracy z plikami VOB), kolejkowanie obiektów w kontenerze, a także dzielenie docelowego pliku Matroska na mniejsze fragmenty podczas tworzenia kontenera. W programie skonfigurujemy ustawienia wyjściowe ścieżek (nazwa, język, aktywowanie ścieżki jako domyślnej czy wymuszonej, tagi i kody czasowe) oraz dostosujemy parametry ich formatu (rozdzielczość i proporcje obrazu, stereoskopia, rozciągnięcie/skrócenie czasu trwania, kadrowanie obrazu, naprawa informacji o czasie klatki, regulacja FPS, opóźnienie ścieżki, wprowadzanie kodu FourCC, wybór kodowania znaków). Ponadto można zastosować kompresję ścieżek, a także skorzystać z funkcji odczytywania arkuszy CUE i generowania rozdziałów na ich podstawie. Warto dodać, że poprzez muksowanie stworzymy także pliki WebM (format opiera się w dużym stopniu na Matroska),

• mkvinfo – program wyświetla szczegółowe informacje o elementach zawartych w kontenerze Matroska,

• mkvextract – demuksowanie kontenera, wyodrębnianie obiektów takich jak: ścieżki audio, wideo i napisów, załączniki, rozdziały oraz inne elementy, wyodrębnione pliki możemy zapisać w różnych formatach docelowych,

• mkvpropedit – pozwala na analizę właściwości plików Matroska, edycję niektórych parametrów, oraz zapisanie zmian w pliku źródłowym bez wymogu jego demuksowania. Modyfikować można m.in. informacje o segmentach (np. tytuł), a także nagłówki ścieżek (np. nazwa, kod języka, flaga „ścieżka domyślna”)

Wspierane są m.in. następujące formaty - wideo: AVI, MPEG, MP4, MPEG, Ogg/OGM, RealVideo, MPEG1/2, h264/AVC, Dirac, VC1, audio: AAC, FLAC, MP2, MP3, (E)AC3, DTS/DTS-HD, Vorbis, RealAudio, napisy: SRT, PGS/SUP, VobSub, ASS, SSA.

Wersję przenośną uruchomimy z poziomu pendrive’a lub dysku zewnętrznego. Edycja Portable nie będzie zapisywała swoich danych poza własnym katalogiem nadrzędnym (chyba że zapiszemy konfigurację w innej lokacji), dzięki czemu nie wprowadzi ona zmian np. w rejestrze Windows, a także zadziała sprawnie na innym komputerze, zachowując przy tym nasze ustawienia. MKVToolNix jest dostępny również dla systemów operacyjnych Mac OS, Linux, NetBSD i innych.

Tylko program mkvmerge posiada interfejs graficzny, niemniej wygląd GUI nie wyróżnia się niczym szczególnym, jest to po prostu typowe okienko narzędziowe. Mniej zaawansowani użytkownicy raczej powinni najpierw skorzystać z interfejsu graficznego, chociaż i tak niektóre z jego funkcji mogą okazać się dla nich zbyt skomplikowane (przynajmniej na początku). W pliku pomocy i witrynie projektu można znaleźć bardzo szczegółowe instrukcje (także komendy wiersza poleceń). Niestety, nie są one dostępne w polskiej wersji językowej, ale sporo porad w naszym rodzimym języku udostępniono w Internecie.

Uwaga!
Interfejs graficzny programu mkvmerge uruchomimy za pomocą mmg.exe.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.7 (18 głosów)

Strefa Download programu
MKVToolNix Portable



MKVToolNix Portable 88.0
Wersja stabilna 32-bitowa
26.5 MB | 2024-10-19
MKVToolNix Portable 88.0
Wersja stabilna 64-bitowa
26.5 MB | 2024-10-19
przejdź Wersja instalacyjna MKVToolnix (mkvmerge GUI)

Ilość pobrań: 7927 | W tym miesiącu: 7 | W poprzednim miesiącu: 12

Komentarze (0)
MKVToolNix Portable