w
googluj
pl

Clementine Portable 1.2.1


Clementine Portable to przenośna wersja programu Clementine – opensource’owego odtwarzacza i menadżera nagrań audio. Poza odtwarzaniem lokalnych plików i płyt Audio CD, Clementine pozwala także na wyszukiwanie, strumieniowanie i niekiedy pobieranie materiałów audio dostępnych online pod wskazanym adresem URL, w publicznych katalogach radiostacji internetowych, katalogach podkastów, bazach popularnych portali muzycznych czy zasobach dysków internetowych. Program w dużym stopniu opiera się na znanym odtwarzaczu Amarok w wersji 1.4. Clementine to odtwarzacz wieloplatformowy, odpowiednie wersje przygotowano również dla systemów Mac OS i Linuks. Należy wspomnieć także o aplikacji dla urządzeń z systemem Android, dzięki której można zdalnie kontrolować rozmaite funkcje Clementine.

Biblioteka programu jest oparta na lokalnych katalogach z plikami audio. Możemy zdecydować, które z folderów zostaną dołączone do kolekcji, poza tym Clementine monitoruje zawartość tych katalogów i w wypadku wystąpienia zmian wprowadza odpowiednie modyfikacje w bibliotece. Utwory można wyświetlać w strukturze drzewa (maksymalnie trójpoziomowej), grupując pozycje według najważniejszych tagów (wykonawca, album gatunek, rok wydania, także kilka kombinacji znaczników jako jeden poziom drzewa). Program oferuje również filtrowanie nagrań pod kątem czasu wprowadzenia ich do biblioteki oraz wyszukiwanie utworów według ciągów znaków. Warto wspomnieć o „inteligentnych” playlistach, które są tworzone automatycznie z zestawu nagrań dostępnych w bibliotece i opierają się m.in. na częstotliwości odtwarzania utworów czy ich ocenach.

Clementine wyposażono w funkcje wprowadzania/edycji metadanych plików audio oraz dołączania okładek albumów, z możliwością pobierania tagów i okładek z Internetu. Poza tym program wyświetla informacje o artystach oraz utworach odnalezione w sieci (w tym teksty i fotografie). Moduł playlisty wykorzystuje mechanizm kart, każda z nich zawiera osobną listę odtwarzania. Funkcje modułu pozwalają na zapisywanie/odczytywanie playlist (M3U, XSPF, PLS i ASX), dość swobodne kolejkowanie, segregowanie, powtarzanie i losowe mieszanie utworów, a także przenoszenie ich pomiędzy kartami list odtwarzania. Pliki audio można umieszczać w playliście również przy użyciu metody przeciągnij i upuść. Brzmienie nagrań dostosujemy za pomocą korektora. Podczas odtwarzania można wyświetlać rozmaite wizualizacje, wykresy graficzne dźwięku czy różnokolorowe paski, które odzwierciedlają swoimi barwami nastroje emocjonalne poszczególnych fragmentów nagrań (wizualizacje Moodbar). Ciekawostkę stanowią tzw. strumienie tła, czyli różne efekty dźwiękowe odgrywane w tle (np. dźwięk padającego deszczu). Spora ilość funkcji programu może być kontrolowana również za pomocą skrótów klawiatury. Zdalne sterowanie odtwarzaczem działającym na PC jest możliwe nie tylko przez aplikację dla systemu Android (Clementine Remote), ale również przez kontroler Wii Remote, MPRIS czy linię komend.

Clementine obsługuje właściwie wszystkie popularne formaty audio (wspiera także arkusze CUE). Nagrania można konwertować do formatów MP3, WMA, M4A, WMA, FLAC i OGG (Vorbis, Opus, Speex) przy zastosowaniu różnych parametrów wyjściowych. W programie odtworzymy utwory zapisane na urządzeniach mobilnych i pamięciach przenośnych, dostępna jest również funkcja kopiowania utworów na te urządzenia/nośniki, w tym na sprzęt firmy Apple (iPod, iPhone, iPad).

Lista wspieranych serwisów muzycznych, katalogów radiostacji/podkastów czy dysków internetowych jest bardzo obszerna. Warto wymienić Last.fm, Spotify, SoundCloud, Jamendo, Grooveshark, SomaFM, Magnatune, SKY.fm, Digitally Imported, JAZZRADIO.com, Ubuntu One, Icecast, Subsonic, Box, Dropbox, Google Drive, OneDrive, MusicBrainz, Wikipedię, lyrics.wikia.com, metrolyrics.com, tekstowo.pl oraz Amazon. Wiele z serwisów wymaga uwierzytelnienia, głównie w celu strumieniowania lub pobierania audio, a nie w celu pozyskiwania informacji czy tagów (w ustawieniach Clementine wprowadzimy dane potrzebne do autentykacji). Niektóre serwisy mogą wymagać konta z płatną subskrypcją (jest konieczna dla strumieniowania muzyki np. z Last.fm i Spotify). Warto wspomnieć o możliwości przesyłania informacji o aktualnie odtwarzanych utworach na nasz profil w Last.fm (tzw. scrobbling).

Wersja Portable zapisuje konfigurację tylko we własnych podkatalogach. Dzięki temu można używać programu z tymi samymi ustawieniami na różnych komputerach, np. z poziomu pendrive’a lub dysku zewnętrznego. Edycja przenośna nie pozostawia śladów w rejestrze Windows.

Interfejs graficzny Clementine Portable prezentuje się dość przyzwoicie pod względem wizualnym. W razie potrzeby można dostosować barwy tła i czcionek, wczytać tło graficzne listy odtwarzania (okładka albumu lub dowolny obrazek) oraz ustalić sposób wyświetlania panelu eksploracyjnego mediów. Mniej zaawansowani użytkownicy powinni w krótkim czasie opanować najważniejsze funkcje programu. Autorzy nie przygotowali pliku pomocy, ale w portalu GitHub można znaleźć Wiki, w której udostępniono trochę wskazówek związanych z obsługą.

Aplikację Clementine Remote dla systemu Android można pobrać za pomocą tego odnośnika.

Wymagania!
Część z funkcji programu wymaga połączenia z Internetem i zalogowania się w odpowiednim serwisie czy danej usłudze.
Strumieniowanie muzyki z Last.fm i ze Spotify - wymagane jest zalogowanie się na koncie z płatną subskrypcją.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.8 (4 głosów)

Strefa Download programu
Clementine Portable



Clementine Portable 1.2.1
Wersja stabilna
30.1 MB | 2014-09-08
przejdź Wersja instalacyjna Clementine

Ilość pobrań: 335 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Clementine Portable