Light Alloy Portable to przenośna wersja darmowego odtwarzacza multimediów – Light Alloy, który ostatnio zyskuje coraz większe uznanie wśród użytkowników szukających alternatywy dla odtwarzaczy takich jak m.in. VLC media player, PotPlayer, Media Player Classic Home Cinema. Program cechuje się kompaktowym interfejsem i niskim wykorzystaniem podzespołów komputera, a mimo to oferuje zaawansowane możliwości w zakresie odtwarzania materiałów wideo i audio, jak również posiada rozbudowane funkcje konfiguracyjne. Light Alloy wyposażono w obszerny zestaw wbudowanych kodeków, tak więc odtworzymy w nim niemal wszystkie formaty A/V bez konieczności instalacji kodeków zewnętrznych (chociaż można zdecydować się na ich wykorzystanie). Warto dodać, że odtwarzacz obsługuje również rozdzielczości Full HD i 4K oraz wspiera akcelerację sprzętową GPU (technologia DXVA). W programie można odtwarzać pliki wideo i audio, filmy oraz muzykę z płyt Blu-ray/DVD/SVCD/VCD/Audio CD, materiały wideo strumieniowane z YouTube, telewizję internetową IPTV, a także różne radiostacje internetowe (dostępny jest menadżer stacji, zaopatrzony w katalog zasobów Icecast i listę ulubionych).
Light Alloy obsługuje napisy filmowe i napisy karaoke (wszystkie popularne formaty, w tym SubStation Alpha) oraz pozwala na pozycjonowanie i stylizację napisów, jak również na ich synchronizację z wideo i audio (także dostosowywanie opóźnień ścieżki napisów do FPS nagrania). Oczywiście program posiada moduł listy odtwarzania, oferujący typowe lub mniej typowe funkcje (nieco rzadziej spotykane możliwości to: zakładki, menadżer playlist, wprowadzanie nagrań na określoną pozycję w kolejce). Pliki i katalogi można wczytywać do programu czy dodawać do playlisty również przy użyciu metody przeciągnij i upuść. W razie potrzeby Light Alloy pozwala na wybór strumienia wideo, audio i napisów, jeżeli akurat dany plik zawiera kilka różnych ścieżek tego typu (np. audio dostępne w różnych językach). W module Planner zarządzamy podstawowymi automatyzacjami (alarm, kończenie pracy po upłynięciu określonego czasu czy dokładnie w wybranym czasie), poza tym różne automatyzacje skonfigurujemy w ustawieniach programu (sekcja Zdarzenia). Warto dodać, że odtwarzacz można kontrolować przy pomocy pilota na podczerwień (WinLIRC). Inna funkcja, dość istotna dla użytkowników notebooków, to wyświetlanie stanu naładowania baterii, w trakcie gdy laptop nie jest podłączony do zasilania.
Program zaopatrzono w szereg możliwości związanych z odtwarzaniem wideo/audio oraz nawigacją w czasie – dostępne są przeskoki wprzód lub wstecz o wybraną ilość sekund czy o daną klatkę (zwykłą lub kluczową), poza tym będziemy w stanie modyfikować szybkość odtwarzania materiałów (od 1x do 32x), a także przemieszczać suwak osi czasu w oparciu o klatki kluczowe. Pozostałe ciekawe funkcje to zakładki nawigacyjne osi czasu oraz pomijanie początku i zakończenia nagrania (czy nawet kilku wybranych fragmentów).
Ustawienia wideo pozwalają m.in. na zdecydowanie o współczynniku proporcji, powiększanie lub pomniejszanie obrazu, dostosowywanie jasności, kontrastu i nasycenia, wybranie generatora wideo, wykorzystanie filtrów, zastosowanie różnych shaderów, aktywację Vsync oraz włączenie korekcji klatek. W programie można również tworzyć zrzuty ekranu z obrazu wideo czy generować miniaturki graficzne (dostępne w pojedynczym obrazie i zawierające serię zrzutów ekranu z nagrania).
Wśród funkcji odpowiedzialnych za konfigurację dźwięku znajdziemy m.in. korektor z różnymi domyślnymi presetami, możliwość przesunięcia ścieżki audio w czasie (w celu synchronizacji z wideo), normalizację głośności i wzmocnienie, balans kanałów stereo, kompresor i niwelator, a także opcje wyboru domyślnego urządzenia i wyjścia audio. Program oczywiście wspiera dźwięk przestrzenny.
Niektóre funkcje aktywujemy tylko przez główne menu kontekstowe lub ustawienia Light Alloy (oprócz tego dostępne są osobne menu kontekstowe poszczególnych przycisków odtwarzacza). Trzeba wspomnieć także o minimalizacji interfejsu do ikonki w zasobniku systemowym, która pozwala na skorzystanie z istotniejszych funkcji programu. Light Alloy można obsługiwać również za pomocą skrótów klawiatury czy kombinacji klawisz+akcja myszki. W preferencjach programu zdefiniujemy własne skróty klawiaturowe i funkcje myszki.
Na uwagę zasługują możliwości konfiguracyjne sposobów wyświetlania czy działania interfejsu, dzięki nim m.in. skorzystamy z trzech trybów widoku (okno z kontrolkami, tryb kompaktowy, tryb pełnego ekranu), ustawimy rozmiary głównego okna programu, skonfigurujemy menu kontekstowe przycisków/kontrolek odtwarzacza, a także włączymy paski wyświetlane na obrazie, które pozwalają na przemieszczanie się w czasie nagrania, regulowanie głośności i szybkości odtwarzania czy powiększanie obrazu.
Wersja przenośna zapisuje ustawienia tylko we własnym katalogu nadrzędnym i w jego podkatalogach (chyba że zdecydujemy inaczej). Dzięki temu Light Alloy Portable może działać z tymi samymi ustawieniami na różnych komputerach, także z poziomu pendrive’a lub dysku zewnętrznego. Program nie ingeruje w rejestr Windows (o ile nie skojarzymy wybranych rozszerzeń plików z odtwarzaczem).
Nowoczesny, estetyczny i dobrze rozplanowany interfejs Light Alloy z pewnością wpływa na pozytywny odbiór programu. Do wyboru jest kilka skórek graficznych, poza tym w witrynie producenta przygotowano dział, z którego już niedługo będzie można pobrać dodatkowe skórki. Mniej zaawansowani użytkownicy powinni w krótkim czasie opanować obsługę Light Alloy, chociaż niektóre funkcje wymagają szerszej wiedzy o parametrach wideo czy audio.
Producent: Vortex Team
Licencja: Freeware (darmowa) System Operacyjny: Windows 7/8/10
Dziękujemy za czujność. Usunęliśmy błędny fragment opisu.
Light Alloy Portable 4.8.2 Build 1593
~użytkownik | 2014.08.31 09:29
6
"Z chwilą tworzenia opisu producent nie udostępnia pliku pomocy i innych instrukcji..."
Pomoc jest w kilku językach, w tym w języku polskim (od lutego 2013), po użyciu klawisza F1 lub znaku "?" w górnym lewym rogu skórki O programie" i Pomoc".