w
googluj
pl

MediaMonkey Portable 4.1.4.1709


MediaMonkey Portable – przenośna wersja programu MediaMonkey, przeznaczonego do odtwarzania i zaawansowanego katalogowania plików audio oraz wideo. Program wspiera popularne formaty A/V i pozwala na łatwe zorganizowanie zbioru nagrań w skrupulatnie pokategoryzowanej, wysoce zarządzalnej kolekcji.

Możliwe jest odtwarzanie plików audio zapisanych na lokalnym dysku czy dostępnych pod wybranym adresem URL, jak również osłuchiwanie strumieni rozmaitych radiostacji internetowych oraz podkastów. Program pozwala na konwertowanie nagrań dźwiękowych pomiędzy wspieranymi formatami audio, edycję metadanych i pobieranie ich z Internetu, wyświetlanie wizualizacji muzycznych, wyszukiwanie utworów i albumów w naszej bibliotece, jak również informacji, klipów wideo i ofert w sieci (np. w Google, YouTube, Wikipedii, Amazon, CD Universe), przeglądanie elementów kolekcji w osobnych kartach, strumieniowanie audio/wideo do urządzeń UPnP/DLNA, a także synchronizację z urządzeniami mobilnymi. Skorzystamy z funkcji automatycznego monitorowania lokacji źródłowych biblioteki multimediów, aktualizowania biblioteki w oparciu o zmiany zachodzące w tych katalogach, usuwania duplikatów w bibliotece, eksportu wybranych lub wszystkich plików z naszej kolekcji do wybranej lokacji. Poza tym możemy zmieniać nazwy plików na podstawie różnych reguł (np. generowanie z tagów), wypalać lub rippować płyty CD-Audio, tworzyć obrazy tego typu płyt (Virtual CD), a także nagrywać płyty CD/DVD/Blu-ray z danymi. Funkcjonalność programu rozbudujemy jeszcze bardziej za pomocą wtyczek (np. zwiększają one wsparcie dla rozmaitych formatów, a także oferują różne efekty audio).

MediaMonkey Portable pozwala na zaawansowane edytowanie i generowanie (np. z nazw plików) znaczników opisujących utwory czy filmy, a także na pobieranie z Internetu metadanych, okładek albumów i tekstów dla nagrań audio, jak również zbiorów informacji oraz plakatów dla materiałów wideo. Metadane i inne informacje są pobierane domyślnie z serwisu Amazon, ale można zainstalować dodatkowe wtyczki, rozszerzające zakres wyszukiwania tagów. Program posiada również funkcję automatycznego organizowania naszej kolekcji multimedialnych w oparciu o wybrane zasady i wzorce (największe znaczenie mają metadane). Wspierane są tagi ID3v1, ID3v2.4, Vorbis comment, WMA, APEv2, RIFF, a także znaczniki plików WAV. Przydatną funkcją jest możliwość zapisywania okładek albumów/filmów bezpośrednio w plikach, a nie tylko w katalogu nadrzędnym dla danych nagrań.

Zintegrowany player został wyposażony w standardowe kontrolki, możliwości zapętlania i losowego kolejkowania utworów w playliście, korektor graficzny audio, funkcje analizy, modyfikacji oraz normalizacji poziomu głośności dla wybranych utworów, tryb Auto DJ (losowe dodawanie nagrań do aktualnie odgrywanej playlisty), tryb Party Mode (m.in. zabezpiecza dostęp do interfejsu i ustawień podczas „ostrzejszych” imprez), a także funkcję automatycznego przejścia w tryb uśpienia po wybranej przez nas ilości czasu. Jeżeli chodzi o odtwarzanie plików wideo, możemy skorzystać z trybu pełnego ekranu, wybrać ścieżkę audio dostępną dla filmu, dodać plik napisów do wideo, skonfigurować rozmiar napisów, jak również ustawić stopień powiększenia obrazu i jego proporcje. Skorzystamy oczywiście z listy odtwarzania, dostępne są m.in. funkcje pozwalające na tworzenie playlist według kilku reguł, zarządzanie zawartością list utworów, stosowanie różnych metod odtwarzania, zapisywanie naszych playlist czy eksportowanie ich do plików M3U albo XSPF. Odtwarzacz i interfejs biblioteki można obsługiwać za pomocą konfigurowalnych skrótów klawiatury.

MediaMonkey Portable jest w stanie funkcjonować jako serwer UPnP/DLNA, strumieniując multimedia do rozmaitych urządzeń (telewizory, odtwarzacze i inne). Warto dodać, że program potrafi działać również w trybie klienta UPnP/DLNA. Istotną funkcją jest synchronizacja z urządzeniami mobilnymi za pomocą WiFi, wspierany jest sprzęt z systemami iOS (iPad, iPhone, iPod) oraz Android, jak również urządzenia przenośne wykorzystujące inne platformy. Producent przygotował aplikację MediaMonkey dedykowaną specjalnie dla systemu Android.

Wersję Portable uruchomimy z poziomu pendrive’a lub dysku zewnętrznego. Ustawienia programu raczej nie będą zapisywane w innych lokacjach niż w jego katalogu nadrzędnym (można zdecydować inaczej). Wersja przenośna z zasady nie powinna ingerować w rejestr Windows, jednak należy wziąć pod uwagę, że np. skonfigurowanie skojarzeń dla rozszerzeń plików wprowadzi prawdopodobnie modyfikacje do rejestru. W każdym razie, przy zapisie większości ustawień i innych danych programu do jego katalogu nadrzędnego, możemy przyjąć, iż zostaną one zachowane po uruchomieniu MediaMonkey Portable na innym komputerze.

Program wspiera następujące formaty plików audio i wideo, playlist oraz tagów (nie licząc możliwości uzyskiwanych za pomocą dodatkowych wtyczek):
Audio - MP3, WMA, OGG, AAC/M4A, MPC, APE, FLAC, VQF, WAV, CD-Audio, ADTS, ISMA, PLA.
Wideo - AVI, MOV, MP4, DIVX, XVID, MPEG, H.264, MKV, M4V, ASF, WMV, OGG Video, RealMedia, FLV, F4V, 3GP.
Playlisty – ASX, M3U, PLS, XSPF.
Metadane - ID3v1, ID3v2.4, Vorbis comment, WMA, APEv2, RIFF, znaczniki plików WAV.
Konwersja jest możliwa tylko w wypadku plików audio, podstawowe wspierane formaty wyjściowe to: MP3, WMA, OGG, WAV i FLAC, dodatkowo możemy przeprowadzić konwersję do AAC, MP4, M4A, M4B, najpierw trzeba jednak pobrać i zainstalować odpowiednie kodeki (MediaMonkey Codec Pack).

Interfejs graficzny MediaMonkey Portable posiada wygląd zależny od zastosowanej skórki, zaś ogólnie został dość dobrze zaplanowany pod względem funkcjonalnym. Z witryny producenta możemy pobrać interesujące nas motywy graficzne, po czym przeprowadzić ich instalację metodą opisaną w uwagach do programu. Mniej zaawansowani użytkownicy powinni opanować najważniejsze funkcje MediaMonkey w krótkim czasie, jednak część z ustawień wymaga większej wiedzy o kodowaniu audio, wprowadzaniu metadanych, wyrażeniach regularnych itd. Z poziomu aplikacji można otworzyć pomoc online, poza tym w witrynie projektu udostępniono szczegółową bazę wiedzy.

Wersję MediaMonkey dostępna jest również dla systemu Android.

Uwaga!
Pobrany plik EXE ściągnie i rozpakuje wersję Portable do wybranej przez nas lokacji. Po uruchomieniu ekstraktora należy podać interesującą nas wersję MediaMonkey (można skopiować numer z naszej witryny), a następnie zdecydować się na opcję Online Installer (pobiera instalator z witryny producenta i przeprowadza ekstrakcję do wersji Portable) lub Offline Installer (wskazujemy instalator MediaMonkey dostępny na naszym nośniku, po czym z niego wyodrębniania jest wersja przenośna).
Dodawanie skórek graficznych – skórki są dostępne jako pliki MMIP, instalujemy je w ten sam sposób jak spolszczenie.
Przy dodawaniu nowych plików do biblioteki, należy włączyć skojarzenia dla odpowiednich rozszerzeń plików.
Część z zasad zapisywania danych można skonfigurować poprzez plik konfiguracyjny MediaMonkeyPortable.ini (otwierany np. w notatniku Windows).
Wersja Portable została przygotowana przez PerkedleApps i nie jest oficjalną edycją MediaMonkey (ale posiada taką samą funkcjonalność).

Spolszczenie!
Translację pobierzemy za pomocą tego odnośnika. Wprowadzenie spolszczenia – pobrany plik instalacyjny spolszczenia (format MMIP) uruchamiamy w następujący sposób - kliknięcie na pliku MMIP prawym przyciskiem myszki (wywołuje menu kontekstowe Eksploratora Windows), wybranie opcji „Otwórz za pomocą” z menu kontekstowego, wskazanie pliku MediaMonkey.exe jako otwierającego MIPP. Możemy ustalić, by pliki MIPP zawsze były uruchamiane przy pomocy MediaMonkey.exe, dzięki czemu przy okazji ułatwimy sobie instalację skórek graficznych. Nie można w żadnym wypadku otwierać MMIP poprzez plik MediaMonkeyPortable.exe, prawidłowy jest tylko plik MediaMonkey.exe dostępny w następującej lokacji (podając od katalogu głównego edycji przenośnej) - \App\MediaMonkey\. Po instalacji spolszczenia należy zamknąć i ponownie uruchomić program, otworzyć górne menu Tools, wybrać w nim Options, po czym zakładkę General, w niej ustawić język polski i znów przeprowadzić restart programu.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.6 (14 głosów)

Strefa Download programu
MediaMonkey Portable



MediaMonkey Portable 4.1.4.1709
Wersja stabilna
0.34 MB | 2014-08-16
przejdź Wersja instalacyjna MediaMonkey

Ilość pobrań: 872 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 1

Komentarze (2)
MediaMonkey Portable
avatararrow
~Piotr | 2016.04.13 20:21
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Świetnie brzmiący odtwarzacz, czy ktoś wie jak zmienić w nim zainstalowane już w rozszerzeniach skórki?
MediaMonkey Portable 4.1.4.1709
avatararrow
~gerwaz | 2015.03.25 21:48
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Świetny odtwarzacz! Super organizuje wszystkie fodery, a przeglądanie i aktualizacja przez niego jest wręcz przyjemnością! Poprawił mi się nawet dźwięk pomimo, że wcześniej słuchałem na foobarze ;) Pozycja obowiązkowa dla fooobar'owiczów :)) 5/5!
MediaMonkey Portable 4.1.4.1709