Czytniki e-boków stały się ostatnio bardzo popularne. Główna przyczyna tego stanu rzeczy to wejście na rynek i zmonopolizowanie go przez największy internetowy sklep na świecie, czyli Amazon, i jego serię czytników o nazwie Kindle. Zaletą czytników jest to, że ich wyświetlacze nie rażą w oczy, ponieważ wykorzystują elektroniczny atrament (e-ink). Jeżeli posiadasz Amazon Kindle, a chciałbyś czytać na nim strony internetowe, które przeglądasz właśnie przy użyciu swojego smartfona lub tabletu z systemem operacyjnym Android, wówczas aplikacja Send to Kindle powinna Cię zainteresować.
Aby przesłać stronę do Kindle, trzeba wykonać tylko kilka kroków. Najpierw trzeba oczywiście skonfigurować działanie Send to Kindle. W interfejsie aplikacji do wpisania mamy adres URL strony, którą chcemy przesłać do Kindle; nasz adres Kindle-mail; a także adres e-mail nadawcy. Wyjaśnijmy jednak te kroki.
Wcale nie trzeba wysyłać strony poprzez ekran aplikacji. Możemy tak zrobić np. wtedy, gdy ktoś nam przesłał link lub gdy sami mamy bazę z linkami, które raz na jakiś czas sprawdzamy. Wtedy tylko kopiujemy i wklejamy nasz link w interfejsie Send to Kindle. (Ważna uwaga: adres strony musi być absolutny, a nie względny; adres absolutny to adres dostępny z dowolnego urządzenia, a adres względny dostępny jest tylko z naszego urządzenia, ponieważ odsyła do pliku z pamięci wyłącznie naszego urządzenia). Najprostsza, a zarazem najbardziej naturalna, metoda Send to Kindle na pomaganie nam w czytaniu stron w Kindle, opiera się na udostępnieniu linku tej aplikacji z poziomu przeglądarki w naszym urządzeniu mobilnym. Przykładowo, przeglądamy sieć przy użyciu Google Chrome, a jeśli jakaś strona nas zainteresowała, wtedy ją udostępniamy, zaś z listy wybieramy Send to Kindle.
Jeśli chodzi o drugi krok, adres Kindle-mail, to jest to adres, jaki uzyskuje się przy rejestracji urządzenia Kindle. Końcówki adresu mogą być dwie: @free.kindle.com oraz @kindle.com. Używane są one w celu wysłania pliku na nasz Kindle i dlatego musimy je podać. Natomiast kolejny adres e-mail, jaki mamy podać, to adres e-mail, który ma prawo przesyłać treści do naszego czytnika (chroni to nas przed spamem); pochodzi on z bazy adresów, którą sami zdefiniowaliśmy na stronie internetowej Amazona. Na wszelki wypadek, oto instrukcja, jak tę bazę odnaleźć: na stronie Amazon logujemy się do naszego konta, odszukujemy i klikamy "Manage Your Content and Devices", potem wybieramy z lewej strony link "Personal Document Settings", a na stronie tej przechodzimy na dół, do działu "Approved Personal Document E-mail List". Jeden spośród podanych tu adresów (który możemy od razu dowolnie zedytować) musimy wpisać w aplikacji Send to Kindle w trzeciej, ostatniej rubryce.
Aplikacja umożliwia podejrzenie wyglądu strony, którą chcemy przesłać do Kindle, wprowadzenie zmian w ustawieniach (chodzi jednak tylko o te ustawienia, które wyżej już poznaliśmy, czyli adresy e-mail). Jeżeli zapomnimy o procedurze, mamy też instrukcję obsługi w języku angielskim.
Podsumowując, Send to Kindle działa tak, jak należy. Strona jest od razu przesyłana, otrzymujemy e-mail od Amazona potwierdzający operację (jeżeli tak mamy skonfigurowany Kindle), a na koniec już tylko odświeżamy zawartość czytnika (nie zapominajmy, że musi być on połączony z internetem). Jakość wyglądu stron możemy podejrzeć, o czym bardzo warto pamiętać przed wysyłką, gdyż polskie znaki są źle kodowane, więc najlepiej nadaje się Send to Kindle do przesyłania stron anglojęzycznych z konkretnymi artykułami.