Maxthon to przeglądarka internetowa wydana na każdy z najbardziej znanych systemów operacyjnych. Choć jej ogólna popularność jest o wiele mniejsza, niż programów Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox oraz Opera, to warto wiedzieć, że Maxthon jest multiplatformowy, czyli można tę aplikację zainstalować zarówno na komputerze stacjonarnym (Windows, Mac, Linux), jak i na smartfonie/tablecie (Android, Windows Phone, iOS). Ma to bardzo duże znaczenie, gdyż możliwość synchronizacji danych między urządzeniami jest dziś jedną z najważniejszych, jakie wpływają na przydatność oprogramowania dla użytkownika nowoczesnych technologii. Jeśli masz zastrzeżenia do przeglądarek Chrome, Firefox czy Opera, a wciąż chcesz posiadać tylko jedną przeglądarkę np. na laptopie i smartfonie, wówczas warto zainteresować się Maxthonem. W tekście tym opiszemy funkcjonalność w wypadku edycji przygotowanej dla systemu Android.
Ekran główny aplikacji składa się z dwóch zakładek. Pierwsza z nich zawiera duże ikony witryn internetowych i daje szansę szybkiego do nich przejścia. Przytrzymanie obojętnie której z tych ikon umożliwi usunięcie niechcianych witryn, a dotknięcie ikony plusa, znajdującej się na samym dole, umożliwi dodanie kolejnej witryny do tego panelu szybkiego wybierania. Druga zakładka zawiera natomiast newsy. Również i tu mamy ikony domyślnych witryn, które możemy dowolnie edytować. Na uwagę zasługują trzy fajne rzeczy:
• w rogu mamy liczbę nowych wiadomości, które możemy przejrzeć po tapnięciu w daną witrynę,
• gdy przejdziemy do wiadomości z danej witryny, to nie zobaczymy ich w widoku HTML-owym, ale w formie czysto tekstowej, już przygotowanej do błyskawicznego przejrzenia; dopiero tapnięcie w daną wiadomość przeniesie nas do pełnej wiadomości, ale już do tego potrzebne jest połączenie z internetem,
• czyli żeby przejrzeć wiadomości, nie potrzebujemy być w trybie online; skróty informacji pobierane są wtedy, gdy łączymy się z internetem.
Jeśli chodzi o przeglądanie stron, to pasek z adresem mamy u góry, a pasek nawigacyjny na dole; znikają one w trakcie przewijania strony. Karty stron sygnalizują swoją obecność ponad paskiem adresu i ich wygląd przypomina np. karty z desktopowego Chrome. Poniżej mamy dostęp do różnych funkcji związanych z wysłaniem strony i jej odświeżenia. Jest też ikona kasująca adres strony, a po tapnięciu w nią możemy od razu przejść do wyszukiwania frazy w internecie przy użyciu Google lub innej wyszukiwarki; tapnięcie w ikonę Google, która się nam pojawi, otworzy listę wyszukiwarek. Prócz tego z paska adresu strony możemy przejść do skanera kodów QR. Możemy zeskanować kod przy użyciu aparatu urządzenia albo z obrazka, który już mamy w pamięci urządzenia.
Niektóre inne możliwości Maxthona to: przeglądanie stron w trybie prywatnym (nie będą one wtedy zapisywane w historii), tryb nocny (idealny do surfowania po internecie przy słabym oświetleniu), tryb pełnoekranowy, szybki dostęp do wyłączenia wczytywania grafik na stronach WWW, obsługa gestów to tworzenia, zamykania czy przełączania kart.
Maxthon to ciekawa propozycja dla chcących poznać alternatywną przeglądarkę. Ma ona dwie wady: (w zależności od używanego urządzenia) czasem trudno trafić w niektóre ikony, gdyż są zbyt małe; prócz tego przewijanie stron odbywa się niekiedy w sposób szarpany. Maxthon posiada z jednak przy tym dobre funkcje mini-czytnika RSS i skanera kodów QR. I nie zapominajmy o najważniejszej zalecie w kontekście wielu platform: jeżeli posiadamy konto w chmurze aplikacji, wtedy będziemy mogli synchronizować zakładki swoich ulubionych stron internetowych oraz mieć dostęp do kart otworzonych w innych urządzeniach, a to nie wszystkie profity, jakie czerpać można w tym wypadku z posiadania chmury.
Uwaga! Dostępna jest też wersja dla systemu Windows.
Wymagania! Android 2.2 i nowsze
Spolszczenie! Język polski ustawiany jest automatycznie