w
googluj

WonderFox DVD Ripper Speedy 23.7.0


WonderFox DVD Ripper to narzędzie przeznaczone do rippowania (zgrywania) materiałów wideo z płyt DVD-Video na dysk komputera. Darmowa wersja WonderFox DVD Ripper – o nazwie Speedy – posiada niestety sporo ograniczeń w porównaniu do komercyjnej wersji Pro. Pliki wideo z płyty DVD, zapisane w formacie DVD-Video, można zrippować jedynie do formatu MPG (MPEG), przy użyciu kodeków MPEG-1 oraz MPEG-2. Maksymalna rozdzielczość filmów zapisywanych na dysku nie przekroczy 720x480 px dla systemu NTSC oraz 720x576 px dla systemu PAL, tak więc jest to standard SDTV. Najwyższy osiągalny bitrate również nie odbiegnie od parametrów pliku DVD-Video, ponieważ nie ustawimy poprzeczki powyżej 10000 kbps (tak naprawdę - 9800 kbps). Według producenta, narzędzie cechuje się wysoką prędkością konwersji/rippowania - program jest w stanie wykorzystywać w tym celu wiele rdzeni procesora, a także opierać się na akceleracji sprzętowej GPU. Ważną funkcją jest omijanie ograniczeń regionalnych DVD (kody regionów) oraz zabezpieczeń CSS. Nie jest do końca pewne, czy program nie omija także wielu innych zabezpieczeń DVD - w witrynie producenta i okienku powitalnym narzędzia znajdziemy sprzeczne dane na ten temat. W wypadku gdy na płycie dostępna jest większa ilość klipów wideo, WonderFox DVD Ripper Speedy będzie w stanie zgrać je wszystkie w pojedynczym zadaniu (przetwarzanie wsadowe – maksymalna ilość plików DVD rippowanych podczas jednej operacji nie może przekraczać 10 pozycji).

Aby wczytać pliki DVD-Video z płyty DVD do listy operacyjnej programu, najpierw należy wybrać napęd z płytą za pomocą przycisku DVD Disc, który ulokowano w centrum interfejsu WonderFox DVD Ripper Speedy. Aplikacja wyświetla zarówno pliki z interesującymi nas filmami/klipami, jak i pliki wideo pełniące rolę uzupełniającą. W łatwy sposób możemy zdecydować, które z pozycji załadowanych do listy operacyjnej zostaną zrippowane. Każdy klip można odtworzyć w bardzo nieskomplikowanym playerze wideo, oprócz podstawowych kontrolek i okienka podglądu, oferującym także tryb pełnego ekranu. Główne klipy wideo w liście operacyjnej są wyróżnione i często posiadają miniaturkę graficzną (wycinek obrazu z nagrania), poza tym dla wszystkich pozycji wyświetlany jest zbiór informacji odnoszących się do tytułu klipu, właściwości źródłowego pliku wideo, parametrów pliku wyjściowego oraz aktualnie dostępnej/wybranej ścieżki audio lub napisów. Jeżeli dany materiał wideo posiada wielojęzyczne ścieżki audio czy napisów, możemy w łatwy sposób wybrać, które z tych ścieżek zostaną zapisane w zrippowanym filmie. Niestety, dla poszczególnych klipów nie ustalimy odmiennych parametrów wyjściowych wideo.

Przed rozpoczęciem rippowania można przeprowadzić podstawową obróbkę materiałów wideo. Po kliknięciu w przycisk Edit (umieszczony przy właściwościach każdego z klipów), zostanie wywołane okno edycji, które wyposażono w odtwarzacz oraz w kilka prostych narzędzi do obróbki wideo. Zmiany wprowadzane do nagrania są odzwierciedlane na bieżąco w odtwarzaczu – posiada on dwa okienka, jedno z podglądem oryginału, drugie wyświetlające obraz po zastosowaniu modyfikacji. Edycja ogranicza się do zastosowania paru filtrów graficznych oraz kadrowania, obracania czy odwracania obrazu. Dostępna jest również opcja tworzenia zrzutów ekranu z obszaru kadru wideo. Dziwnym trafem nie można przeskakiwać do wybranej pozycji na osi czasu nagrania, chociaż linia ta jest widoczna. Podobnie wygląda sprawa z kontrolkami, które powinny umożliwiać przechodzenie do następnej lub poprzedniej klatki wideo. Z chwilą tworzenia opisu funkcja przeskoku nie działa prawidłowo ani w trybie edycyjnym, ani w ogólnym odtwarzaczu wbudowanym w program. Być może wymienione nieprawidłowości są po prostu ograniczeniem zarezerwowanym dla bezpłatnej wersji aplikacji, ale producent nic o tym nie wspomina.

Ustawienia wyjściowe wideo podzielono na dwa rozwijalne/zwijalne panele – odpowiednie dla stopnia zaawansowania użytkownika. Pierwszy z nich oferuje konfigurację podstawową wideo wyjściowego – wybierzemy tutaj ogólną jakość zapisywanego filmu (wysoka, średnia lub niska), a także zapoznamy się z informacjami o formacie docelowego pliku oraz wybranych przez nas kodekach wideo i audio. Jak wspomniano już wcześniej, jedyny dostępny format docelowy to MPG (MPEG). Kolejny panel, rozwijany poprzez niewielki przycisk Settings, pozwala na dokładny wybór kodeka wideo oraz audio (MPEG-1, MPEG2 dla wideo, AC3 i MP2 dla dźwięku), ustalenie rozdzielczości wideo (od 320x240 px do 720x480 px albo 780x576 px) i ilości FPS (25 lub 29,97), zdecydowanie o liczbie bitrate wideo (1500 kb/s do 10000 kb/s w CBR lub 3 stopnie w VBR) oraz audio (64 – 384 kb/s), zdefiniowanie częstotliwości próbkowania, liczby kanałów i głośności audio, a także wybranie systemu NTSC albo PAL dla obrazu. Większość z wymienionych ustawień posiada również opcję „inteligentne dopasowanie” – gdy z niej skorzystamy, program sam skonfiguruje dany parametr, opierając się (być może) na możliwościach sprzętowych naszego PC. W dolnej części interfejsu umieszczono pasek pozwalający na wybór katalogu docelowego dla zapisywanych plików wideo, a także na szybkie otworzenie tego folderu po zakończeniu rippowania. Gdy skonfigurujemy już parametry pliku wyjściowego, wystarczy kliknąć w przycisk Run i rozpocznie się zgrywanie materiałów wideo na dysk. Proces ten będziemy w stanie w każdej chwili zatrzymać, uruchomić ponownie od momentu pauzy, jak również anulować całkowicie.

W ogólnych opcjach narzędzia można zdecydować o kliku istotnych funkcjach: konwersji wielu plików wideo w pojedynczym zadaniu, dopuszczalnej ilości plików przetwarzanych wsadowo, odgrywaniu powiadomień dźwiękowych przy ukończeniu konwersji, aktywacji zadań uruchamianych automatycznie po rippowaniu (otwieranie folderu docelowego, wyjście z programu, zrestartowanie czy wyłączenie komputera), liczbie rdzeni procesora wykorzystywanych przez program, priorytecie procesu programu, akceleracji GPU, automatycznym sprawdzaniu dostępności aktualizacji, a także wyświetlaniu informacji o wczytywaniu plików wideo z płyty DVD.

Interfejs graficzny WonderFox DVD Ripper Speedy jest przyjemny dla oka i nowoczesny. Mniej doświadczeni użytkownicy nie powinni mieć specjalnych trudności z obsługą narzędzia. W programie dostępne jest centrum pomocy, które zawiera odnośniki URL prowadzące do odpowiednich instrukcji w witrynie producenta. Aplikacja, ze względu na spore ograniczenia w wyborze formatów wyjściowych oraz obsługę jedynie rozdzielczości Standard Definion, raczej ma niewielkie szanse zyskać powodzenie u bardziej wymagających użytkowników, zawsze może jednak zadowolić osoby o mniejszych potrzebach.

Ograniczenia!
Ograniczenia wersji Speedy są większe niż podano w witrynie producenta. Bezpłatna wersja WonderFox DVD Ripper na pewno nie obsługuje rozdzielczości HD, jak również nawet najpopularniejszego zestawu formatów wideo. Na szczęście w programie nie znajdziemy ograniczeń odnoszących się do czasu trwania zapisywanych plików wideo, nanoszenia znaków wodnych producenta na obraz itd.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows NT/2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (4 głosów)

Strefa Download programu
WonderFox DVD Ripper Speedy



WonderFox DVD Ripper Speedy 23.7.0
Wersja stabilna
53.8 MB | 2024-09-23

Ilość pobrań: 588 | W tym miesiącu: 2 | W poprzednim miesiącu: 1

Komentarze (0)
WonderFox DVD Ripper Speedy