Picasa Portable – przenośna wersja programu Picasa – darmowego menadżera i edytora zdjęć oraz obrazów cyfrowych, który został stworzony przez firmę Google. Program pozwala na łatwe organizowanie i przeglądanie fotografii/obrazów, jak również zastosowanie na nich prostych operacji edycyjnych czy filtrów graficznych (także na całej grupie jednocześnie). Podczas edycji graficznej modyfikacje nie są realizowane na oryginalnych plikach, a jedynie na ich ukrytych kopiach - użytkownik w każdej chwili może przywrócić pierwotny wygląd wcześniej zmienionego zdjęcia. Picasa potrafi rozpoznawać i katalogować twarze osób obecnych na fotografiach. Kolejne funkcje programu to: tworzenie i wyświetlanie pokazów slajdów oraz filmów zawierających wybrane obrazy wraz z podkładem dźwiękowym, generowanie kolaży według rozmaitych szablonów, nagrywanie plików graficznych na płytach CD w formie prezentacji, drukowanie obrazów oraz przesyłanie ich za pomocą e-mail (wsparcie dla Google Mail i Mozilla Thunderbird). Program może zsynchronizować kolekcje obrazów z naszym kontem w usłudze Picasa Web Albums, połączonej z kontem Google+ (w chwili tworzenia opisu dostępne jest 15 GB wolnego miejsca w Google+). Obrazy prześlemy do Picasa Web Albums/Google+ również bez aktywnej synchronizacji. Poza tym możliwe jest wygenerowanie prostej strony WWW (HTML) z galerią plików graficznych oraz wysyłanie obrazów do usługi Blogger. Oprócz tego Picasa oferuje funkcję lokalizacji geograficznej zdjęć (za pomocą geotagów i wbudowanego panelu z mapami Google czy integracji z Google Earth). Warto dodać, że program pozwala również na pracę z materiałami wideo – możemy katalogować filmy tak samo jak pliki graficzne, odtwarzać materiały wideo, wycinać fragmenty nagrań i tworzyć z nich nowe klipy, uploadować wideo do serwisu YouTube, a także łączyć kilka nagrań w pojedynczy film (za pomocą funkcji Movie Maker i opcji Utwórz prezentację filmową). Picasa jest dostępna dla systemów Windows, Mac OS i Linuks. Poza tym przygotowano także odpowiednie aplikacje dla systemów mobilnych – Android oraz iOS.
Program skanuje zawartość wszystkich partycji PC lub wybranych katalogów użytkownika, po czym dodaje wykryte w tych lokacjach pliki graficzne i materiały wideo do swojej biblioteki, jednocześnie tworząc wykaz katalogów je zawierających. Dostępne są także funkcje odpowiedzialne za import plików z aparatu fotograficznego, skanera, nośnika przenośnego, określonego katalogu oraz z konta Google+. Można skorzystać z opcji pozwalających na szybkie dodawanie plików graficznych/wideo, jak również całych folderów zawierających zbiory obrazów i plików wideo. Picasa wspiera popularne formaty obrazów, nagrań wideo oraz audio (jako ścieżka dźwiękowa pokazu slajdów lub klipu). Lista obsługiwanych formatów została umieszczona przy końcu opisu.
Przeglądanie kolekcji obrazów i filmów jest bardzo wygodne – wykryte lub dołączone do biblioteki zdjęcia, grafiki i materiały wideo zostają posegregowane w odpowiednich folderach/albumach, które eksplorujemy za pomocą struktury drzewa katalogów (skorzystamy także z widoku płaskiego katalogów). Można zarządzać albumami i folderami – m.in. tworzyć nowe pozycje, przenosić foldery do innych lokacji i kolekcji, opisywać kontenery, usuwać zbędne albumy/foldery z programu lub nawet z dysku, eksportować kontenery wraz z dostępnymi w nich grafikami do wybranej lokacji, zaznaczać wszystkie obrazy dostępne w wybranym albumie/folderze oraz sortować je według kilku zasad. Warto wspomnieć o możliwości ukrycia wybranych albumów/folderów i zabezpieczenia dostępu do ich zawartości przy pomocy hasła.
Obszar przeglądania kolekcji plików graficznych oferuje oczywiście podgląd obrazów i klipów wideo, dostępny w postaci skalowalnych miniaturek. Panel zawiera wszystkie pliki umieszczone w bibliotece, organizując je pod względem nadrzędnych albumów/folderów. Możemy przewijać w łatwy sposób zawartość obszaru, także przeskakując do kolejnych kontenerów, albo przełączać się szybko do albumów i katalogów zawierających interesujące nas obrazy (za pomocą panelu eksploracyjnego). Dostępne są m.in. funkcje pozwalające na: zaznaczanie zdjęć/grafik, obracanie obrazów, przenoszenie ich do innych kontenerów (także za pomocą metody przeciągnij i upuść), udostępnianie albumów/folderów i wybranych obrazów w Picasa Web Albums/Google+, synchronizowanie kontenerów z tymi usługami, odtwarzanie pokazu slajdów z wybranych obrazów, przygotowanie kolażu lub filmu zawierającego wyselekcjonowane grafiki lub materiały wideo, oznaczanie zdjęć/grafik jako ulubionych (zostaną umieszczone w dedykowanym albumie), zapisywanie zmodyfikowanych obrazów na dysku (bez nadpisywania oryginału, jako kopia).
Grafiki można sortować według daty, nazwy, rozmiaru, czasu ostatnich zmian, poza tym program posiada również funkcję sortowania wykrytych na zdjęciach twarzy/osób. Bardzo przydatne są także filtry – dzięki nim szybko przejdziemy do zdjęć/grafik oznaczonych gwiazdką (ulubione), przesłanych do internetowych albumów, zawierających twarze osób, posiadających geotagi, a także do materiałów wideo. Picasa oferuje funkcję przeszukiwania biblioteki pod względem nazw obrazów i przypisanych im tagów. Tagi tworzymy i dodajemy za pomocą kolejnego panelu programu. Ponadto dostępne są panele pozwalające na przeglądanie twarzy/osób rozpoznanych na fotografiach, danych geolokalizacyjnych zdjęć (lokalizacja przy użyciu Map Google, także manualne wprowadzanie lokalizacji) oraz właściwości plików graficznych.
Klikając dwukrotnie lewym przyciskiem myszki na pojedynczym obrazie, otwieramy edytor graficzny, w którym można dostosować grafikę do własnych potrzeb. Możliwe jest skorzystanie z szeregu narzędzi i filtrów – m.in. kadrowania i prostowania obrazu, automatycznej korekcji światła, kontrastu i kolorów, automatycznego usuwania zabrudzeń, skaz, rys oraz „czerwonych oczu”, funkcji dodawania tekstu, wypełnienia światłem, ustawień świateł, cieni i temperatury kolorów, filtrów wyostrzenia, nieostrości, nasycenia, sepii, poświaty, czerni i bieli, HDR, CinemaScope, wzmocnienia barw, pikselizacji, posteryzacji, obramowania czy stylizacji na zdjęcie z aparatu Polaroid. Na uwagę zasługuje funkcja szybkiego przechodzenia do kolejnych zaznaczonych grafik bezpośrednio z poziomu edytora, a także opcje pozwalające na podgląd dwóch różnych obrazów naraz czy też na jednoczesny podgląd oryginału i grafiki po zastosowanych modyfikacjach. Niektóre operacje edycyjne przeprowadzimy również na wielu zaznaczonych obrazach jednocześnie – wystarczy otworzyć menu Zdjęcie i przejść do opcji Edycja grupowa.
Wersja Portable przechowuje ustawienia tylko we własnych podkatalogach, dzięki czemu można wykorzystywać ją na różnych komputerach z zachowaną identyczną konfiguracją. Program w wersji przenośnej nie ingeruje w rejestr Windows.
Interfejs graficzny Picasa Portable został wykonany z dużym wyczuciem estetyki i jest przyjemny dla oka. Mniej zaawansowani użytkownicy w szybkim tempie powinni opanować zasady obsługi większości funkcji programu. W razie problemów można skorzystać z rozbudowanej pomocy online (w polskiej wersji językowej).
Picasa obsługuje następujące formaty plików:
• zdjęcia/obrazy cyfrowe:.JPEG, TIF, TIFF, BMP, GIF, PSD (PHOTOSHOP), PNG, TGA i niektóre formaty RAW,
• wideo: podstawowe odtwarzanie: MPG, MOD, MMV, TOD, WMV, ASF, AVI, DIVX, MOV, M4V, 3GP, 3G2, MP4, M2T, M2TS, MTS, MKV (do odtwarzania niektórych formatów niezbędne są zewnętrzne kodeki); edycja przy pomocy modułu Movie Maker: AVI, ASF, WMV, MPG, M2T, MMV, M2TS.
• audio (jako ścieżka dźwiękowa filmów i pokazów slajdów): WMA, MP3.
Wyjątki:
• animowane pliki GIF nie zostaną wyświetlone jako animacje,
• Pliki PSD (Adobe Photoshop) są ogólnie obsługiwane, ale niektóre z nich muszą zostać zapisane przy użyciu opcji maksymalnej zgodności w Phostoshopie – tylko wtedy będą wyświetlane prawidłowo w programie Picasa.
Aplikację Picasa dla systemu Android można pobrać z Google Play.
Uwaga! Pobrany plik EXE ściągnie wersję instalacyjną programu Picasa, po czym utworzy z niej wersję Portable w wybranej przez nas lokacji. "Instalator" wersji przenośnej proponuje uruchomienie Picasy po wypakowaniu plików aplikacji. Niestety, funkcja ta może nie działać prawidłowo. Program należy uruchomić przez odpowiedni plik wykonywalny, dostępny w katalogu, do którego wypakowaliśmy Picasę.
Producent: Google Inc.
Licencja: Freeware (darmowa) System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
U mnie wszystko ok, może antyvir ci przeniósł EXE do kwarantanny. Zagrożenia nie ma w każdym razie. Może też byłeś odłączony od sieci w trakcie gry używałeś ekstraktora i pliki się nie pobrały. Jest w uwagach, że ekstraktor pobiera pliki Picasa i następnie tworzy Portable.
Picasa Portable 3.9.0.141.259
~Cron2 | 2016.02.01 10:57
0
Po ropzpakowaniu program nie działa. Brak pliku .exe w katalogu