Converseen Portable – przenośna wersja darmowego, opensource’owego programu Converseen, który pozwala na zbiorową konwersję i edycję obrazów cyfrowych, jak również na transkodowanie plików wideo (tylko strumienie wideo, bez audio). Program oferuje podstawowe funkcje związane z obróbką grafiki, zaś jego najważniejszą zaletą jest obsługa ponad 100 formatów obrazów (formaty źródłowe i docelowe), w tym także grafiki wektorowej czy zdjęć w formacie RAW, zapisywanych przez aparaty fotograficzne. Poza tym Converseen posiada również możliwość ekstrakcji lub konwersji obrazów z/do dokumentów PDF oraz wspiera rozmaite formaty wideo (wejściowe i wyjściowe), zarówno te najpopularniejsze, jak i mniej znane. Program wykorzystuje ceniony zestaw narzędzi i bibliotek – ImageMagick – oferujący ogromne możliwości w zakresie konwersji i obróbki grafiki. Converseen bazuje na frameworku Qt, dzięki temu działa na różnych platformach systemowych – natywne wersje konwertera przygotowano dla systemów Windows, Linuks oraz FreeBSD, poza tym program można uruchomić wirtualnie w systemach korzystających ze środowiska Qt.
Procesy konwersji i edycji mogą być przeprowadzane na wielu plikach w pojedynczym zadaniu. Niestety, nie będziemy w stanie dla każdego z nich ustalić odmiennych parametrów wyjściowych. Przy konfiguracji wyjścia można wybrać format docelowy: m.in. obraz JPEG, JPEG-2000, PNG, BMP, GIF, ICO/ICON, TIFF, TGA, PCX, PSD, AI, SVG, RAS, SUN, PhotoCD, DPX, EXR, Postscript i RAW, dokument PDF i PDFA, strumień wideo – MP4, MKV, MOV, MPG, MPEG. Oprócz tego w panelu ustawień graficznych możemy zdecydować o wymiarach i rozdzielczości obrazów, obrócić lub odwrócić grafiki w pionie czy poziomie (odbicia lustrzane), ustalić folder docelowy dla skonwertowanych/zmodyfikowanych plików oraz zdefiniować dla nich wzorce nazw i reguły nadpisywania. Poza tym program pozwala również na skonfigurowanie poziomu kompresji/jakości dla obrazów JPG i PNG, wypełnienie przeźroczystego tła określonym kolorem oraz wybranie filtra interpolacji.
Converseen nie należy do programów trudnych w obsłudze. W głównym oknie narzędzia w prosty sposób dołączymy interesujące nas pliki do listy roboczej poprzez użycie właściwych opcji lub metody przeciągnij i upuść (przenoszenie plików z okna Eksploratora Windows). Po wskazaniu danej pozycji w liście, program wyświetli podgląd odpowiedniego obrazu wraz podstawowymi informacjami o właściwościach tej grafiki. Następnie należy wybrać ustawienia wyjściowe, po czym można już uruchomić konwersję/edycję. Lista operacyjna pozwala na zdecydowanie o tym, które z dołączonych do niej plików zostaną przetworzone. Niestety, z chwilą tworzenia opisu pola wyboru plików czasem nie działają prawidłowo, ale można zaznaczać/odznaczać pozycje w liście przy użyciu opcji dostępnych na pasku roboczym konwertera lub w jego menu kontekstowym. Operacje konwertowania przebiegają w szybkim tempie, oczywiście wszystko zależy od ilości i rozmiarów plików przetwarzanych w pojedynczym zadaniu oraz wydajności podzespołów naszego PC.
Wersja Portable przechowuje ustawienia tylko we własnym katalogu. Dzięki temu można używać jej z zachowaniem tej samej konfiguracji na różnych komputerach. Program nie ingeruje w rejestr Windows.
Interfejs graficzny Converseen Portable pod względem wizualnym nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle innych aplikacji z tej samej kategorii. Mniej zaawansowani użytkownicy powinni bez problemów opanować obsługę konwertera. Twórca programu nie udostępnia pliku pomocy czy szczegółowych porad.
Uwaga! Język polski interfejsu aktywujemy poprzez menu File i opcję Settings. Po tej czynności konieczne jest wyłączenie i ponowne uruchomienie narzędzia. Program z chwilą tworzenia opisu niekiedy zawieszał się i wyłączał, jednak ogólnie działał sprawnie. Być może jest to wina wersji Portable, która jest starsza niż wersja instalacyjna Converseen (przynajmniej w czasie dodawania programu do bazy Programosów). Najnowszą wersję instalacyjną można pobrać z naszej witryny (odnośnik pod opisem).
Wymagania! Konwersja PDF na wybrany format obrazów wymaga interpretera Ghostscript.
Producent: Francesco Mondello
Licencja: Freeware (darmowa) System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10