w
googluj

Dołącz do nas na:

facebook google+
Dodaj swój tematarrow
Więcej tematówarrow

Osób na forum: 558
Wszystkich postów: 959259
Wszystkich tematów: 159147

l r
~kuśka: Tnie wszystko jak brzytwa ! Nikt lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ... arrow
~AAA: To rzeczywiście bardzo dobry program, szczerze wart polecenia. Przy tak wysokiej ocenie być może niestosowne jest wspominać o innym, nieco l... arrow
Programów: 11971
Istniejemy od: 8027 dni

Photopus Free Edition 1.5


Photopus Free Edition to darmowe narzędzie przeznaczone do podstawowej edycji i konwersji plików graficznych, także wielu naraz w pojedynczym zadaniu (tzw. przetwarzanie wsadowe). Edycja Free programu jest uboższa o kilka funkcji od płatnej edycji Pro, jednak nadal pozostaje dość przydatnym rozwiązaniem do amatorskiej (w tym również zbiorowej) obróbki zdjęć czy innych obrazów cyfrowych.

W programie skorzystamy z szeregu modyfikacji i dostosowań obrazu. Można m.in. zmienić wymiary grafiki według gotowych wzorców lub własnego wyboru, dostosować jasność, kontrast, gammę, balans kolorów RGB i barwę oraz nasycenie grafiki, wykadrować zdjęcie, a także odwrócić je lub obrócić. Poza tym narzędzie pozwala na zastosowanie filtrów i efektów graficznych, w zestawie których znajdziemy takie opcje jak: woda, czerń i biel, rozmycie, obramowanie, usuwanie szumu i innych artefaktów, defektów czy zabrudzeń (filtr despeckle), dyfuzja, dylatacja, wykrywanie/wzmacnianie krawędzi, wytłaczanie, erozja, ogień, skala szarości, eliptyczne wypaczenie w lustrze, negatyw, szum, pikselizacja, płaskorzeźba, ScanLine, sepia, wyostrzanie, wygładzanie, zmiękczanie, wiry oraz fale. Kolejne opcje odnoszą się do decydowania o ilości DPI obrazu oraz zmieniania nazw plików graficznych w oparciu o wzorzec (uwzględniający nazwę oryginału, rodzaj rozszerzenia pliku, licznik kolejności obrazu w przetwarzanej serii plików, datę i czas utworzenia pliku). Wymienione powyżej modyfikacje i parametry są stosowane dla wszystkich obrazów załadowanych do listy roboczej programu. Można korzystać z wielu modyfikacji, filtrów i efektów graficznych jednocześnie. Niestety, dla poszczególnych obrazów nie będziemy w stanie wybrać odmiennych ustawień.

Photopus Free Edition wyświetla oczywiście okienko z podglądem wczytanych do programu obrazów. W chwili przejścia do menu edycji i dołączenia wybranej modyfikacji graficznej lub określonego filtru czy efektu, prezentowany jest zarówno podgląd oryginalnego obrazu, jak i podgląd wyjściowej grafiki, uwzględniający wprowadzane zmiany w czasie rzeczywistym. Podczas edycji w łatwy sposób można przełączać się pomiędzy obrazami dostępnymi w liście operacyjnej programu (służą do tego niewielkie strzałki pod okienkiem podglądu danej grafiki).

Do aplikacji wczytamy następujące formaty plików graficznych - BMP, GIF, JPG, JP2, J2C, J2K, PSD, HDR, PDD, PCT, PICT, TGA, ICB, VDA, TIF, ICO, WBMP, WAP, WBM, EXR, PNM, PBM, PGM, PPM, XPM. W ustawieniach wyjściowych zdecydujemy o formacie zapisywanych obrazów (BMP, GIF, JPG, JP2, J2C, TGA, TIF, ICO, WBMP, EXR, PNM, XPM), jakości JPG, algorytmie kompresji i głębi kolorów (opcje te są dostępne tylko dla niektórych formatów) oraz katalogu docelowym zapisu. Poza tym możemy ustalić także, aby program automatycznie otwierał katalog wyjściowy po zakończeniu operacji przetwarzania obrazów, pytał się o zgodę na nadpisanie plików o tych samych nazwach, przydzielał grafikom wyjściowym daty i inne właściwości zgodne z oryginalnymi obrazami, a także odgrywał dźwięk powiadamiający nas o zakończeniu operacji przetwarzania/zapisu.

Obsługa Photopus Photopus Free Edition jest bardzo intuicyjna i opiera się na wygodnym kreatorze. Najpierw wczytujemy obrazy do listy roboczej narzędzia (w typowym okienku „Otwórz” należy wybrać pliki graficzne lub całe katalogi je zawierające, oprócz tego można także przeciągać zaznaczone obrazy z eksploratora Windows do listy). Następnie korzystamy ze zbioru modyfikacji i efektów, po czym w kolejnym kroku decydujemy o ustawieniach wyjścia. W końcu po prostu klikamy w przycisk Process i aplikacja przeprowadza interesujące nas modyfikacje oraz zapisuje pliki wyjściowe w wybranym katalogu docelowym. Program pozwala na zapis projektów, które zawierają listę plików oraz wybrane przez nas dostosowania obrazu, efekty oraz filtry, jak również specyficzne ustawienia wyjściowe. W każdej chwili można otworzyć wcześniej stworzony projekt i oszczędzić sobie tym samym czasu, który byłby potrzebny na ponowne wczytywanie plików i konfigurowanie ustawień.

Interfejs graficzny Photopus Photopus Free Edition został wykonany na przyzwoitym poziomie. Jak wyżej wspomniano, obsługa narzędzia naprawdę nie jest trudna i właściwie każdy użytkownik powinien poradzić z nią sobie bez problemów. W razie wątpliwości co do zastosowania wybranych funkcji, niezbędne instrukcje można znaleźć w pliku pomocy wbudowanym w aplikację, a także w witrynie producenta.

Uwaga!
Program działa również w systemach Windows Server 2003 i 2008.

Ograniczenia!
Bezpłatna wersja programu jest pozbawiona następujących funkcji – możliwości dodawania dat, tekstu i znaków wodnych do obrazów, obsługi formatów PNG i PDF oraz ponad 90 formatów dodatkowych, wsparcia dla formatów grafiki RAW, zapisywanych przez aparaty cyfrowe popularnych producentów (m.in. Canon, Nikon, Kodak, Sony, Olympus, Pentax, Panasonic), a także darmowego wsparcia technicznego. Komercyjną, pełną wersję aplikacji (Photopus Pro) można nabyć za pośrednictwem witryny producenta.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (1 głosów)

Strefa Download programu
Photopus Free Edition



Photopus Free Edition 1.5
Wersja stabilna
8.29 MB | 2021-06-10

Ilość pobrań: 410 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 2

Komentarze (0)
Photopus Free Edition