w
googluj

Jellynote 4.1.8


ico
Jellynote to interaktywne narzędzie do nauki gry dla osób, które nie znają zapisu nutowego lub chcą się go nauczyć. Jest to aplikacja wydana na urządzenia z systemami operacyjnymi Android oraz iOS, a także posiadająca wersję WWW, która przypomina słynną Synthesię - program dla stacjonarnego Windowsa, który jako pierwszy tak naprawdę pokazał, że nauka popularnych refrenów czy nawet całych, kompletnych utworów, dajmy na to, nawet Chopina, nie musi sprowadzać się najpierw do posiadania umiejętności czytania nut. Oczywiście, w dłuższej perspektywie nic tego nie zastąpi, ale aby nauczyć się grać jakąś melodię w przeciągu paru godzin wcale nie trzeba wiedzieć, gdzie jest C ani nawet: co to jest akord czy oktawa.

Pierwsza wyszła Synthesia i do niej się najpierw odnieśmy, bo choć to oddzielny program, to jednak przetarł szlak tej prostej, ale skutecznej metody, którą Jellynote też wykorzystuje. Innowacyjność polega zaś na tym, że pokazuje nie nuty (a przynajmniej: nie tylko nuty), ale konkretne klawisze, które trzeba nacisnąć - i dokładny moment, w którym to należy zrobić. Jest to program przeznaczony dla keyboardów i umożliwia podłączenie instrumentu, a w rezultacie synchronizację uderzeń w klawisze. W YouTube jest mnóstwo przykładów tego, jak w praktyce wygląda Synthesia od strony interfejsu i jeden rzut oka powie nam więcej, niż tysiąc słów. Niestety, choć aplikacja została wydana również na Androida, to wymogiem w jej wypadku jest posiadanie urządzenia o przekątnej ekranu co najmniej 6 cali. To wyklucza wszystkie smartfony, czyli nasze główne urządzenia mobilne, które mamy zawsze ze sobą. Na ratunek przychodzi właśnie Jellynote!

Jej aplikacja internetowa dostępna jest na Jellynote.com i wystarczy wybrać dowolny z astronomicznej liczby 150 tysięcy zapisów nutowych, by od razu przekonać się, że to jedna z najlepszych aplikacji internetowych, jakie w ogóle istnieją. Aż trudno uwierzyć, że program - bez żadnej rejestracji - pozwala odtwarzać z zapisem nutowym (tradycyjnym, trudnym) bądź klawiszowym (a'a Synthesia, łatwym) dowolną z kompozycji i do tego ustawić szereg parametrów tego odtwarzania - niemal tak, jakby to był program natywny dla komputera stacjonarnego. Zwróćmy jeszcze uwagę na to, że po założeniu konta otrzymamy udogodnienia w sposobie korzystania z Jellynote, jak np. opcję dodawania utworów do ulubionych. A kto je tworzy, tzn. dodaje? Każdy, i każdy nowy użytkownik może wziąć udział w rozbudowie aplikacji. Jellynote to w istocie przede wszystkim platforma społecznościowa - i dla muzyków komponujących, i dla odtwarzających. Znajdziemy w niej nie tylko muzykę klasyczną, ale również komercyjnie znane piosenki; katalog jest obszerny, zróżnicowany i aktualizowany. Można go przeszukiwać albo przeglądać wedle tradycyjnie pojmowanych gatunków. Co do wirtualnych dźwięków instrumentów, filtr umożliwia wybór spośród 128!

Powiedzieliśmy dużo o Synthesii i Jellynote w wersji WWW - co w tym kontekście przedstawia wersja dla Androida? Okazuje się, że wszystko to, co najlepsze! Przede wszystkim możemy być wdzięczni za to, że ta smartfonowa wersja w ogóle powstała i że działa dobrze. Program jest, co prawda, trochę powolny, ale wynika to raczej ze stopnia jego skomplikowania; jest unikalny. Musimy mieć mocne urządzenie. Oczywiście, mały ekran też może być niekiedy mankamentem. Mimo wszystko to naturalna i wręcz oczekiwana niedogodność ze strony kogoś, kto chciałby, a nie dane mu jest, ujrzeć Synthesię na smartfonie. Producent nie zrezygnował z super-funkcji, o które mógł śmiało okroić tę edycję. Przede wszystkim powiedzmy, że istnieje możliwość synchronizacji gry z instrumentem poprzez wbudowany mikrofon! Aplikacja nasłuchuje, czy trafiliśmy w klawisz i sygnalizuje nam to odpowiednią oceną (zupełnie jak w Synthesii). Można do tego wybrać wirtualny instrument i ich głośności (w bardziej rozbudowanych utworach), określić tempo odtwarzania od 10 do 220 BPM czy aktywować metronom. Niezwykle fajną opcją jest to, że zaznaczamy jakiś fragment - i tylko on będzie odtwarzany. Jeżeli do tego ustawimy sobie niższe tempo (powiedzmy: 40 BPM) i położymy smartfona na keyboardzie - nie da się nie nauczyć tego, co chcemy!

Jeśli zależy nam na zwykłej radości z grania bez większych ambicji - takie programy, jak Jellynote, zostały zaprojektowane właśnie dla nas. To naprawdę doskonały i jedyny w swoim rodzaju sposób na to, aby ułatwić sobie naukę gry na keyboardzie czy gitarze; nie trzeba znać zapisu nutowego i mieć za sobą kursu muzycznego. To może nas zainspirować do dalszej nauki. Zresztą, Jellynote, tak naprawdę, jest też dla tych, którzy czytają nuty - wystarczy wybrać zapis nutowy i już; to więc po prostu muzyczny gigant dla każdego, o którym można by pisać godzinami. I to wszystko byłoby takie piękne... tylko że Jellynote, podobnie zresztą jak Synthesia, to aplikacja płatna. Pierwszy tydzień jest za darmo. Mamy pełną funkcjonalność i warto wtedy poświęcić jej sporo czasu i przekonać się, czy kupić wersję pełną, czy nie. W wypadku smartfona nie ma jednak dla nas alternatywy, a producent Jellynote stanął na wysokości zadania, więc zakup wersji pełnej powinien być tu dla nas przyjemnością.

Uwaga!
Aplikacja internetowa dostępna jest pod adresem https://www.jellynote.com

Ograniczenia!
Założenie konta jest tylko opcjonalne; można to zrobić przy pomocy adresu e-mail bądź za pośrednictwem Google+ lub Facebooka. Zarejestrowany użytkownik może dodawać utwory do ulubionych, przeglądać historię odtworzeń oraz synchronizować swój profil np. z jej wersją WWW. Zakres dostępnych funkcji aplikacji zostaje zmniejszony po pierwszym tygodniu jej używania. Tzw. Golden Pack (złotą paczkę funkcji) można następnie nabyć za 24,99 zł. Należy przy tym pamiętać, że nie oznacza to dostępu do wersji Premium aplikacji głównej (internetowej); ona z kolei dostępna jest w ramach płatnej subskrypcji.

Wymagania!
Android 4.0 i nowsze

Licencja: Trial (testowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.5 (4 głosów)

Strefa Download programu
Jellynote



Jellynote dla Android
2018-07-22

Ilość pobrań: 269 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 1

Komentarze (1)
Jellynote
avatararrow
HnauHnakrapunt | 2017.09.18 13:35
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Wygląda na Midi Sheet Music skrzyżowane z Synthesią. Ano, zobaczymy.
Jellynote