Clean Master to jedna z najczęściej pobieranych aplikacji w historii urządzeń mobilnych z systemem operacyjnym Android, a także jedna z nielicznych, których wielkiej liczbie pobrań towarzyszy bardzo wysoka (4.7) ocena w Google Play. Dzięki niej użytkownik może oczyścić pamięć swojego smartfona lub tabletu z niepotrzebnych plików, a tym samym zwiększyć dostępną pamięć urządzenia. Działanie Clean Mastera jednak wcale nie ogranicza się do tej, już i tak bardzo przydatnej, funkcji. To rozbudowane narzędzie z innymi możliwościami optymalizacji systemu, pamięci i aplikacji, dlatego przyjrzyjmy się im bliżej.
Interfejs aplikacji jest prosty i piękny. Ekran startowy zawiera informacje o zajętej pamięci ROM i RAM. Tapnięcie w większą ikonę, informującą o stanie naszego "magazynu", pokaże nam po chwili analizę danych. Jeżeli mamy dwie karty pamięci, wtedy informacje będą połączone i dowiemy się ile miejsca zajmują w sumie wszystkie pliki aplikacji, mediów, i ile miejsca zajmują pliki innego typu. Możemy przejrzeć też dane dotyczące poszczególnych kart i z tego miejsca przejść do zaawansowanego czyszczenia pamięci lub do menedżera aplikacji (jeżeli na karcie zainstalowane są aplikacje) i odinstalować stare, rzadko używane programy.
Ekran główny udostępnia 4 główne funkcje, do których można dostać się też z jego klasycznego poziomu. Jak wyżej wspomniano, z pamięci danej karty można przejść do menedżera aplikacji, ale sama funkcja menedżera aplikacji dostępna jest też na starcie. Podsumujmy tę i inne funkcje zaczynając od najważniejszej.
Pliki śmieci - po tapnięciu tej funkcji natychmiast rozpocznie się analizy naszych danych. Domyślnie odbywa się analiza standardowa, ale dostępna jest też analiza zaawansowana. Niemniej po każdej z tych analiz otrzymamy wykaz plików, które polecane są nam do usunięcia. W tym wypadku należy jednak bardzo uważać i nie powinniśmy od razu zatwierdzać oczyszczania. Może się zdarzyć, że kiedyś graliśmy w jakąś grę i po jej odinstalowaniu, w pamięci urządzenia, zostały jeszcze jej statystyki w jednym czy kilku plikach; co wcale nie było głupim posunięciem ze strony twórców danego programu. Jeżeli nam na tych plikach nie zależy, wtedy oczywiście je kasujemy, lecz lepiej przemyślmy sprawę dwa razy: pliki te zwykle nie zajmują dużo miejsca, a ich usunięcie bezpowrotnie likwiduje stan statystyk. Innym przykładem może być galeria miniatur obrazów. Jeżeli nie przechowujemy obecnie żadnych zdjęć lub je zgraliśmy do innej pamięci, wtedy usunięcie miniatur na pewno będzie pomocne. Pliki te zajmować mogą nawet kilka GB. Z drugiej jednak strony, jeżeli zdjęć nie usunęliśmy i często korzystamy z przeglądarki zdjęć w urządzeniu mobilnym, wtedy pozostawienie miniatur będzie roztropnym podejściem, gdyż dzięki nim aplikacja (np. Galeria) po prostu szybciej wyświetli miniatury zdjęć, które przeglądamy, bo już je ma. Zatem w każdych warunkach oczyszczania pamięci ze śmieci należy zachować ostrożność, gdyż niekiedy "śmieciem" może być Twoja statystyka z gry czy aplikacji, która nie używa chmury do przechowywania danych.
Zwiększenie pamięci - opcja ta dotyczy pamięci RAM. Lista pokazuje, jakie aplikacje i ile pamięci RAM wykorzystują. Domyślnie procesy są zaznaczone już do usunięcia (choć część może być niezaznaczona, np. związana z widżetem zegara, co jest mądre), więc teoretycznie wystarczy tylko zatwierdzić "przyspieszenie". Niemniej i w tym wypadku należy być jednak roztropnym.
Bezpieczeństwo i prywatność - tu również następuje skanowanie systemu, choć jest ono szybsze niż w przypadku "plików śmieci". Skanowane są zainstalowane aplikacje w poszukiwaniu zagrożeń (wirusów). Zwykle, jeżeli pobieramy aplikacje z Google Play, nic nam nie zagraża.
Menedżer aplikacji - najważniejsze funkcje tutaj to możliwość odinstalowania programu oraz utworzenia jego backupu. Backup dotyczy tylko samego pliku o rozszerzeniu APK, czyli pliku instalacyjnego aplikacji na system Android, co oznacza, że nie jest tworzona kopia danych aplikacji; pamiętajmy o tym. Możemy też zapoznać się z informacją nt. stanu wyczerpywania się baterii urządzenia.
Na samej górze, w prawym rogu ekranu, mamy dostęp do ustawień. Podzielone są na kilka kategorii. Przede wszystkim decydujemy o tym, czy chcemy, aby Clean Master miał swoje miejsce w panelu powiadomień Androida, co daje dostęp do wielu skrótów i co uznać można nawet za mini-launcher. Uwagę przykuwa też funkcja ruchomego widżetu, który można przypiąć do dowolnego boku pulpitu Androida. Twórcy udostępnili też klasyczne widżety, m.in. o wymiarach 4x1, który dają dostęp do szybkiej optymalizacji pamięci RAM.
Clean Master to połączenie przepięknego designu i mnóstwa użytecznych funkcji, których części wyżej nawet nie wspomniano (a można np. przyspieszyć działanie gier). Każdy użytkownik systemu Android powinien przynajmniej raz w życiu poświęcić chwilę na jej poznanie; bardzo możliwe, że już się z nią nie rozstanie. Skanowanie plików jest dokładne i nie jesteśmy zmuszani do bezmyślnego kasowania wszystkiego, ale możemy wybrać, co usunąć, a co jednak zostawić.
Uwaga! Należy zachować ostrożność w trakcie używania aplikacji, gdyż przez nieuwagę można skasować dane, które mogą być nam potrzebne.
Ograniczenia! Funkcje aplikacji można rozszerzyć poprzez zainstalowanie innych programów jej twórców (np. Oszczędzacza baterii). Prócz tego funkcjonalność aplikacji może być zwiększona poprzez przyznanie jej dostępu do roota, ale same uprawnienia administratora nie są koniecznie potrzebne do jej używania.
Wymagania! Zależne od urządzenia
Spolszczenie! Język polski ustawiany jest automatycznie
Czyści śmieci tak szybko i takich ilościach że jest to wręcz niemożliwe. Może coś tam czyści ale bardziej nastawiony jest na show jak wiele innych programików dla Androida