XWidget to znane narzędzie do personalizowania pulpitu przy pomocy widżetów dostępne dla stacjonarnego systemu operacyjnego Windows. Producenci tego programu wydali również wersję przeznaczoną dla urządzeń przenośnych z systemem Android. Cechuje się, jak zresztą jej starszy odpowiednik, mnogością, wręcz gigantycznością, dostępnych opcji w swoim edytorze. A udostępnione rozmiary widżetów to: 1x1, 1x2, 1x4, 1x5, 2x1, 2x2, 2x4, 3x1, 3x2, 3x3, 4x1, 4x2, 4x3, 4x4, 5x1, 5x2.
Aby szybko dodać jakiś gotowy widżet na pulpit, bo jest taka interesująca możliwość, należy wybrać odpowiadający nam rozmiar, a po umieszczeniu go na pulpicie, musimy przejść do zakładki Online w interfejsie XWidget. Po połączeniu się z internetem, przeglądać będziemy mogli listę widżetów. Pomocne może być skorzystanie z sortowania. Domyślny widok daje nam widżety najnowsze, przez co mogą to być widżety nie najwyższych lotów, więc dopiero po wybraniu sortowania wedle np. liczby pobrań będziemy mogli przekonać się, jaki jest rzeczywisty potencjał aplikacji. Po wybranie widżetu, który przypadł nam do gustu, możemy zobaczyć go w powiększeniu i jednocześnie pobrać oraz zainstalować. Proces pobierania można obserwować w panelu powiadomień Androida. Pobrany widżet dostępny będzie z zakładki Local. Przydatne może być filtrowanie widżetów, gdy pobraliśmy ich dużo; po otworzeniu szuflady nawigacyjnej wybrać można widżety związane z pogodą, czasem albo statusem systemu.
Co ciekawe, widżety utworzone na komputerze mogą działać w urządzeniu mobilnym. Jak zachwalają tę cechę producenci, w międzyplatformowy sposób użyć można już przeszło 1000 widżetów, a więc jest w czym wybierać. Aby z kolei zacząć tworzyć własny widżet, musimy z menu wybrać funkcję "Create widget". W kolejnych polach formularza określić można nazwę widżetu, wersję, autora i jego dane kontaktowe, kategorię; dodać można opis oraz nowości w wypadku aktualizacji. Widżet buduje się przede wszystkim w oparciu o obiekty oraz atrybuty. Obiektem może być obrazek, warstwa, pasek postępu, liczba czy tekst. Atrybuty są ściśle powiązane z wybranym obiektem. W trakcie tworzenia widżetu, gestami można powiększać, pomniejszać i przesuwać jego projekt. Tworzenie widżetu może być skomplikowane, więc warto na początek edytować "gotowce", aczkolwiek całkiem możliwe, że gotowce uznamy już za spełniające nasze oczekiwania.
Uwaga! Dostępna jest wersja programu dla systemu Windows.
Ograniczenia! Można pobrać gotowe widżety po nawiązaniu połączenia z internetem; dostępne są one z poziomu interfejsu aplikacji.