Sticky Password to menedżer haseł dostępny na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym Android. Aplikacja zapamiętuje w swojej zaszyfrowanej bazie danych loginy, hasła, zakładki i inne dane osobiste. Jej twórcy twierdzą, że nasze dane chronione są najbardziej skomplikowanym szyfrem. Jeśli więc masz dużo kont, które utworzyłeś przy użyciu różnych danych, a chcesz je zapamiętać poprzez pamięć tylko jednego hasła - StickyPassword daje taką szansę.
Aplikacja jest ściśle związana z witryną StickyPassword.com, która umożliwia nam również m.in. pobranie odpowiednika aplikacji na stacjonarny system Windowsa i synchronizację pomiędzy urządzeniami. W związku z tym rodzi się pytanie: czy wymogiem jest utworzenie konta w witrynie producenta? Otóż nie! To z pewnością spore udogodnienie, ale zobaczmy, jak wygląda to jednak w praktyce.
Ekran powitalny niniejszej aplikacji wydanej na Androida pozwala na utworzenie nowego konta bądź połączenie się z już istniejącym. Utworzenie nowego konta wymaga podania typowych danych, które tu jednak mają swoje etykiety: StickyID to nasz adres e-mail, a StickyPass to z kolei nasze hasło. Możliwe jednak, jak wspomniano, jest też używanie aplikacji zupełnie offline, czyli bez łączenia się z internetem, jak i z zachowaniem naszych danych wyłącznie na urządzeniu mobilnym. Na pierwszy rzut oka można jednak tej opcji nie dostrzec, bo choć jest na samym dole ekranu powitalnego, to nic nie wskazuje na to, aby opcja ta była jakimś linkiem; inaczej ma się sprawa z utworzeniem lub połączeniem z istniejącym kontem, oba zaprojektowano bowiem jako typowe przyciski. Gdy będziemy używać aplikacji offline, oznajmiane nam jedynie będzie w formie szybko znikającego okna, że nie doszło do synchronizacji - powiadomienie to można wyłączyć w opcjach aplikacji. Nie ma więc praktycznie żadnych niedogodności związanych z funkcjonowaniem StickyPassword właśnie w trybie jednego urządzenia będącego offline.
Zanim przejdziemy dalej, zapoznajmy się z definicjami terminów, które napotkamy w trakcie użytkowania aplikacji:
• StickyAccount - to chmura, dzięki której można synchronizować StickyPassword między urządzeniami,
• StickyPortal - to zabezpieczana hasłem część witryny StickyPassword, gdzie użytkownik może zarządzać swoim kontem (czyli StickyAccount).
Gdy zdecydujemy się na korzystanie z aplikacji jedynie na naszym urządzeniu offline, będziemy musieli podać (a następnym od razu powtórzyć) główne hasło (Master Password), zawierające minimum 1 małą literę, 1 dużą literę, 1 cyfrę i które musi mieć ogólnie minimum 8 znaków. W samej aplikacji hasło będziemy musieli podać m.in. w przypadku, gdy wyłączymy i włączymy ekran (można to zmienić w ustawieniach, ale nie jest to zalecane).
Panel nawigacyjny aplikacji umożliwia wyszukanie pożądanych danych, zmiany ustawień, synchronizacji czy zablokowania aplikacji. Właściwy ekran natomiast udostępnia szybkie przejście do 5 zakładek:
• Web Acoounts - zarządzamy tu loginami i hasłami do naszych ulubionych witryn internetowych. Podajemy nazwę witryny, jej adres, nasz komentarz do niej; potem nasz login, hasło i opis. Ciekawą opcją jest możliwość ustawienia daty, kiedy nasze dane logowania z witryną nie będą już aktywne,
• App Accounts - jak wyżej, ale dotyczy naszych aplikacji,
• Bookmarks - dotyczy z kolei zakładek stron internetowych,
• Identities - tu mamy szansę zabezpieczenia naszej tożsamości i danych personalnych; do wypełnienia jest wiele pól, w tym możemy dodać dane karty kredytowej i konta bankowego,
• Secure Memos - a na dodatkowe informacje, takie jak prywatne notatki, nadaje się to właśnie miejsce.
StickyPassword to dobra propozycja dla tych, którym zależy na płynnym przechodzeniu do prywatnych kont witryn czy aplikacji. Umożliwia ponadto korzystanie z pływającego okna, z którego można kopiować i wklejać informacje, a wszystko to z własnej, zabezpieczonej bazy danych. Używanie aplikacji jest darmowe, lecz backup w chmurze i zalety synchronizacji są już płatne - tylko pierwsze 30 dni są darmowe.
Ograniczenia! Nie ma ograniczeń w przypadku korzystania z aplikacji tylko na urządzeniu mobilnym i bez łączenia się z internetem. Jeśli jednak chcemy mieć pełną synchronizację z innymi urządzeniami przypiętymi do internetowego konta aplikacji, musimy wykupić abonament. Przez 30 dni można jednak wypróbować tę pełną funkcjonalność za darmo.