w
googluj
pl

AVG AntiVirus Free


ico
AVG AntiVirus Free to nazwa aplikacja wydanej dla systemu Android autorstwa znanego producenta oprogramowania antywirusowego, firmy AVG. To jednocześnie jedna z najpopularniejszych aplikacji nie tylko w tej kategorii, ale w ogóle w całym Google Play, z instalacjami rzędu setek milionów! Kto wie, może powiesz po jej przetestowaniu coś w stylu "Za tą apke mógłbym AVG po stopach całować!!!" czy "Nigdy jeszcze nie widziałem czegoś lepszego, po prostu bomba" - a są to przykłady komentarzy do tego programu z jego oficjalnej strony w androidowym sklepie. Dlatego na przekór tej euforii, poniższy opis sporządzimy wedle trochę bardziej krytycznego, niż zwykle, stanowiska. Nie będzie to jednak oznaczać, że program jest kiepski - bo nie jest; jest bardzo dobry.

Rynek aplikacji antywirusowych jest bogaty, a poziom aplikacji jest wysoki. Oznacza to, że te najlepsze są świetnie spolszczone, łatwe w użyciu i mają przyjemny dla oka interfejs. Nie inaczej jest w przypadku omawianej aplikacji. Jest ładna i rzeczowa. Jeśli chodzi o dostępne z ekranu startowego funkcje, to są to: Ochrona, Wydajność, Anti-Theft (nie wiedzieć czemu, nie ma tłumaczenia), Prywatność. Każda z nich scharakteryzowana jest przez poziom naładowania obręczy koła; czym większe naładowanie, tym teoretycznie lepiej.

Zatrzymajmy się na moment. To - czyli niemaksymalne poziomy naładowania obręczy - oznaczać może jakieś niedoskonałości systemu. Jest to jednak manipulacja, o czym przekonać się można np. po przejściu do działu Ochrony. Można zwiększyć ochronę przez włączenie "bezpiecznego przeglądania internetu" oraz "skanowania podejrzanych wiadomości tekstowych". Rzeczywiście, po zatwierdzeniu tych zmian poziom wypełnienia obręczy koła zwiększy się maksymalnie. Czy to oznacza, że system jest idealnie chroniony? Na pewno nie. Oznacza to, że jest idealnie chroniony wedle możliwości tego konkretnego programu. Bądźmy świadomi, że to często spotykany chwyt ze strony programów antywirusowych: chcą nas choćby trochę nastraszyć już na starcie.

Pierwsze skanowanie uruchomić można od razu po zainstalowaniu aplikacji wprost z interfejsu startowego. Możliwe jest wykrycie zagrożeń, ale nie należy z tego powodu (a zwłaszcza z ich liczby) w jakikolwiek sposób panikować, gdyż najważniejsze są szczegóły tych zagrożeń; część z nich mogła być ustawiona przez nas (chodzi np. o włączenie funkcji debugowania przez USB czy zgodę na instalację aplikacji z nieznanych źródeł); jeżeli dane zagrożenie nie jest realne, możemy je zignorować, przez co będzie w przyszłości niewidoczne. Skanowanie może być przeprowadzane automatycznie raz dziennie czy w tygodniu, ale i wyłączone. Zdefiniować można czułość skanowania: od niskiej, przez wysoką i zalecaną, po nadzwyczajnie wysoką.

Wydajność to z kolei dział zajmujący się baterią, pamięcią urządzenia oraz transferem danych przez internet. W przypadku baterii zobaczyć możemy m.in. sugerowany czas używania urządzenia w różnych stanach (np. czas rozmowy, odtwarzania audio, wideo, przeglądania internetu). Zarządzanie pamięcią umożliwia z kolei przyjrzenie się łącznym rozmiarom aplikacji i ich danych, jak i ich odinstalowanie. Ciekawie prezentuje się natomiast funkcja związana z transferem danych, ponieważ możemy określić naszą taryfę i pozwolić aplikacji na śledzenie zużycia danych, jak i włączyć funkcję ostrzegania, gdy zużycie osiągnie dany procent całości; możliwe jest również aktywowanie informacji o zużyciu danych w panelu powiadomień Androida. Dostępne opcje konfiguracyjne taryfę to m.in.: rozmiar pakietu danych, cykl pakietu danych, data startu cyklu rozliczeniowego, częstotliwość odświeżania.

Opcja antykradzieżowa wymaga oczywiście utworzenia konta, gdyż w innym wypadku niemożliwe będzie śledzenie urządzenia i zobaczenia jego lokalizacji na Mapach Google, zablokowanie go czy wyczyszczenie pamięci - a są to niektóre możliwości, jakie otrzymamy w ramach proponowanej usługi. Zaś funkcja Prywatność daje sposobność np. do zablokowania niechcianych połączeń telefonicznych czy wiadomości tekstowych od konkretnych nadawców.

Ta aplikacja to kombajn. Ma wiele różnorodnych funkcji, ale jednocześnie nie wybiega poza standardową charakterystykę mobilnego oprogramowania antywirusowego. Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo systemu lub urządzenia, a równocześnie podobają Ci się funkcje śledzenia zużycia danych czy filtrowania połączeń telefonicznych, to program przypadnie Ci do gustu.

Uwaga!
Dostępna jest też wersja programu specjalnie dla tabletów (jest też wersja Pro dla tabletów).

Ograniczenia!
W Google Play dostępne są darmowe rozszerzenia. Możliwy jest zakup wersji Pro. Kosztuje ona 45 zł i umożliwia dodatkowo m.in. blokowanie dostępu do aplikacji, tworzenie kopii zapasowej aplikacji, blokadę telefonu w wypadku zamiany karty SIM.

Wymagania!
Zależne od urządzenia

Spolszczenie!
Język polski ustawiany jest automatycznie

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.8 (4 głosów)

Strefa Download programu
AVG AntiVirus Free



AVG AntiVirus Free dla Android
2019-06-29
przejdź AVG AntiVirus Free dla Windows

Ilość pobrań: 798 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 1

Komentarze (0)
AVG AntiVirus Free