w
googluj
pl

Folding@Home 1.00.61


ico
Folding@Home to aplikacja mobilna dla Androida, a będąca wynikiem współpracy firmy Sony z grupą naukowców z kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda. Jej celem jest wsparcie tych ostatnich w poszukiwaniach leków na wiele często występujących chorób, w tym Alzheimera, Parkinsona i raka. Jednak przed ewentualnymi, przełomowymi odkryciami, o których będzie słyszał cały świat, badacze muszą wykonać miliony złożonych obliczeń związanych ze "zwijaniem białek". Jaka w tym rola zwykłego użytkownika? Otóż każdy z nas może wziąć udział w tych poszukiwaniach, udostępniając naukowcom moc obliczeniową swojego urządzenia wtedy, gdy się go nie używa. Zarówno Sony, jak i Uniwersytet Stanforda "gwarantują", że usługa nie wiąże się z żadnym zagrożeniem, tzn. aplikacja nie będzie korzystać ani z wewnętrznej, ani z zewnętrznej pamięci telefonu, jak też nie będzie korzystać z funkcji systemu. "Wykorzystujemy jedynie moc obliczeniową i połączenie Wi-Fi. To wszystko, czego potrzebujemy". Program dostępny jest także na komputery stacjonarne (Windows, Mac, Linux), ale my rzucimy teraz okiem na wersję dla Androida.

Po pierwszym włączeniu aplikacji musimy zatwierdzić warunki korzystania z niej. Następnie, aby już móc pomagać naukowcom, trzeba być: 1) podłączonym do sieci wi-fi, 2) nasz smartfon/tablet musi być podłączony do zasilania, 3) bateria urządzenia musi być naładowana w 100%. Wszystko to musimy - musimy spełniać wszystkie 3 warunki, inaczej aplikacja nawet nie zezwoli na swoje funkcjonowanie. Idealną porą wykorzystania urządzenia do celów naukowców będzie więc noc. Całe przedsięwzięcie niemal nic nas nie będzie kosztować. Jedyny koszt związany będzie z poborem prądu. Wiadomo: jeżeli wieczorem nasze urządzenie ma w pełni naładowaną baterię, nie ładujemy jej; w tym wypadku wymaganie jest inne, ale dbające jednak o nasz komfort, tzn. nad ranem bateria będzie w pełni naładowana. Działanie programu sprowadza się do tapnięć w start/stop i to właściwie wszystko. Wyświetlony nam zostanie status współpracy, tzn. przekazany czas. Opcjonalne jest zalogowanie się do Gier Google, co umożliwi zdobywanie za tenże czas osiągnięć (których jest w sumie 12); zobaczymy także, jak plasujemy się pod tym względem w hierarchii innych "graczy".

Cel aplikacji jest szczytny i niewątpliwie warto wspomóc naukowców. Szkoda jednak, że wymaga się od nas połączenia wyłącznie poprzez wi-fi itd. Zwracamy też Waszą szczególną uwagę na nagrzewający się telefon. Wymieńmy 2 komentarze użytkowników z Google Play: "Telefon tak się nagrzewa, że można na nim jajka smażyć", "Rozgrzewa procesor do ponad 70 stopni". Warto zatem na samym początku przetestować, w jakim właściwie stopniu to "wykorzystywanie mocy obliczeniowej" nagrzewa nasze własne urządzenie - i nie zostawiać go (przynajmniej na tym początku) na całą noc podłączonego do ładowarki.

Uwaga!
Dostępna jest wersja tego programu dla systemu Windows. Oficjalna witryna samego przedsięwzięcia dostępna jest pod adresem https://folding.stanford.edu

Ograniczenia!
Aplikacja sama z siebie nie ma ograniczeń, ale jej funkcja udostępniania mocy obliczeniowej urządzenia w celach naukowych wymaga koniecznie połączenia z siecią wi-fi, podłączenia urządzenia do ładowarki, zaś bateria musi być w 100% naładowana.

Wymagania!
Android 4.4 i nowsze

Spolszczenie!
Język polski ustawiany jest automatycznie

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (2 głosów)

Strefa Download programu
Folding@Home



Folding@Home dla Android
2017-08-02

Ilość pobrań: 17 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Folding@Home