Deezer to popularna aplikacja umożliwiająca subskrybowanie muzyki, będąca równocześnie bezpośrednim konkurentem Spotify i Muzyki Google. Co oznacza "subskrybowanie muzyki"? To usługa oparta na wnoszeniu stałej miesięcznej opłaty, dzięki której można słuchać dowolnych utworów i albumów, a nawet pobierać je do odsłuchiwania w trybie offline. Deezer to właśnie tego typu aplikacja, a dostępna jest przez przeglądarkę internetową, jako serwis WWW pod adresem Deezer.com, ale i jako samodzielny program dla smartfonów i tabletów - w tym dla urządzeń z systemem operacyjnym Android; tę właśnie wersję teraz opiszemy.
Aby w ogóle korzystać z aplikacji mobilnej, musimy się zarejestrować. W tym celu użyć możemy naszych profilów z Facebooka, Google+ lub adresu e-mail. Jeżeli to nasz pierwszy kontakt z Deezerem, to automatycznie otrzymamy 15 darmowych dni konta Premium+, które m.in. umożliwia pobieranie muzyki i jej słuchanie w trybie offline. Po tym czasie nasze konto stanie się kontem Discovery: zupełnie darmowym, ale blokującym dostęp do najlepszych funkcji. Już sam fakt, że otrzymujemy na starcie konto z pełnym potencjałem musi nas przekonać do przetestowania Deezera.
W związku z tym nie będziemy się skupiać na funkcjach niedostępnych w wersji darmowej i siłą rzeczy dostępnych w wersji płatnej, a opowiemy o rzeczach dostępnych za darmo. Po pierwsze, to funkcja Flow: słuchania muzyki na podstawie naszych upodobań; choć gdy nie mieliśmy specjalnych upodobań, to przedstawiana nam będzie muzyka masowa; lista odtwarzania tworzona jest automatycznie i nie mamy na nią wpływu poza tym, że możemy przechodzić do kolejnych utworów. Po drugie, to funkcja odkrywania: tym razem chodzi o odkrywanie w sposób kontrolowany, tzn. sami wybieramy np. gatunki muzyczne; to niezły teoretyczny sposób na generalne poznanie zasobów Deezera (nie możemy bowiem słuchać wybranej przez nas muzyki). Po trzecie, to wyszukiwarka: to już najlepszy sposób na poznanie oferty (ponownie: nie możemy słuchać wyszukanej muzyki); kiedyś mogliśmy mieć wersję Premium, ale po czasie wróciliśmy do Deezera - i w tym względzie wyszukiwarka pokaże nam czy coś ciekawego dodano. Po czwarte, to stacje radiowe: nie są to stacje w ścisłym tego słowa znaczeniu; możemy słuchać muzyki wedle kategorii.
Dodać do powyższego należy kilka rzeczy. W trybach Flow i stacji radiowej wersja darmowa umożliwia pominięcie maksymalnie 6 utworów w ciągu godziny. Jeśli w wersji Premium+ zapiszemy sobie utwory jako ulubione, to będziemy potem w wersji darmowej mogli korzystać z funkcji słuchania stacji radiowej opartej na tych naszych ulubionych; co ciekawe, w tym wypadku możemy posłuchać naszych ulubionych. Więcej: choć nie mamy wpływu na listę odtwarzania, to dane utwory możemy dodawać do naszej osobistej playlisty z ulubionymi, a nawet tworzyć nowe playlisty, więc wersja darmowa i tak umożliwia nam odkrywanie i zapamiętywanie świetnej muzyki.
Deezer to z całą pewnością doskonała aplikacja. Nie można narzekać na jej design i funkcjonalność. Powtórzmy: warto przetestować możliwości aplikacji - wersja próbna konta Premium+ okaże nam pełnię potencjału Deezera i, kto wie, może Spotify lub Muzyka Google (a może jedno i drugie) pójdą w zapomnienie. Deezer niekoniecznie zawiera tę samą muzykę, co inne serwisy, choć jeśli chodzi o wydania popularne to każdy serwis oferuje to samo. Zresztą twórcy aplikacji twierdzą, że ich serwis oferuje 30 milionów utworów. To mówi samo za siebie. A jeśli jeszcze się wahasz, to wejdź do aplikacji internetowej Deezera, gdzie masz dostęp do wyszukiwarki i darmowego odsłuchu 30 sekund utworów nawet bez jakiejkolwiek rejestracji.
Uwaga! Aplikacja internetowa dostępna jest pod adresem deezer.com
Ograniczenia! Konieczne jest założenie konta, aby korzystać z aplikacji; można w tym celu użyć profilu Facebooka, Google+ czy tradycyjnej metody wypełniania formularza. Po zarejestrowaniu się otrzymujemy darmowy dostęp przez 15 dni do konta z maksymalnymi możliwościami (Premium+). Aplikacja w wersji darmowej wyświetla reklamy i blokuje możliwość pobierania muzyki. Abonament Premium kosztuje 9,99 zł miesięcznie i umożliwia m.in. nielimitowany dostęp do muzyki przez internet (można go kupić tylko przez aplikację internetową). Abonament Premium+ dodatkowo umożliwia korzystanie z serwisu przez aplikację mobilną.
Wymagania! Zależne od urządzenia
Spolszczenie! Język polski ustawiany jest automatycznie