w
googluj
pl

Adobe Acrobat DC – PDF Reader


ico
Format PDF (ang. Portable Document Format, czyli przenośny format dokumentu) został zaprojektowany przez firmę Adobe Systems, a pierwszy raz wydany w 1993 roku. Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez PDF-ów, choć sprawiają one pewne znaczące problemy w kwestii użyteczności; z pewnością nieraz mieliśmy np. problem ze skopiowaniem tekstu z tego typu pliku. Niemniej format ten króluje - zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach mobilnych. Aby otworzyć plik PDF musimy mieć oczywiście specjalny czytnik; Adobe udostępnia nam darmową przeglądarkę PDF-ów dla systemu Windows, jak i dla przenośnych urządzeń z systemem Android. W wypadku Windowsa możemy łatwo znaleźć lepsze, przede wszystkim szybsze, alternatywy dla Adobe Reader. Z kolei rynek Androida również oferuje nam pokaźną, nawet jeszcze większą, liczbę doskonałych alternatyw dla najpopularniejszego - obok Photoshopa - produktu Adobe. Jak jednak wypada funkcjonowanie mobilnego czytnika twórców formatu PDF bez kontekstu alternatyw?

Najważniejszą zaletą każdej aplikacji mobilnej powinna być szybkość i dostępność. Wynika to z tego, że zabawa/praca z urządzeniem o małej przekątnej ekranu męczy wzrok; zwykle urządzenie trzymamy dość blisko oczu. Jeżeli coś chcemy, to chcemy mieć to szybko. Pod tym względem mobilny Adobe Reader jest doskonały. Otwieranie plików PDF i przechodzenie do kolejnych stron jest przy jego użyciu płynne; wręcz błyskawiczne. Przewijanie nawet potężnych książek w formacie PDF, liczących przeszło 800 stron i to z tabelami i grafikami, może być natychmiastowe (oczywiście ostateczny wpływ na to ma stopień skomplikowaności treści dokumentu); nie czekamy na wczytanie treści za wyjątkiem momentu, gdy wczytuje się cały plik. Do dyspozycji mamy suwak, więc przewijanie może być jeszcze szybsze niż gestem przeciągania w dół. Jeśli zaś zależy nam na precyzji, wówczas tapnięcie w numer strony otworzy nam klawiaturę numeryczną oraz okienko, w którym żądaną stronę będzie można wpisać; ponownie: przejście jest błyskawiczne.

Obraz jest ostry i czytelny; nie ma wad; jeśli go za bardzo zmniejszymy to szerokość dokumentu automatycznie dostosuje się do szerokości ekranu. Przeglądanie dokumentu odbywa się w trybie pełnoekranowym, a po tapnięciu pojawiają się różne funkcje. W pasku górnym czekają na nas np. opcje zakładki (jedno tapnięcie i zakładka utworzona!) czy pisania/rysowania na dokumencie (wszystkie tego typu komentarze mogą być zapisywane). Dostępne opcje wyświetlania umożliwiają zastosowanie widoku ciągłego lub pojedynczej strony. Doskonale sprawuje się tryb nocny. Na koniec powiedzmy coś o trybach działania: po uruchomieniu aplikacji mamy dostęp do 2 trybów (pozostałe są opcjonalne i wymagają połączenia z internetem; nie będziemy ich tu jednak opisywać): listy wszystkich dokumentów PDF, jakie program odnalazł w pamięci naszego urządzenia, a także listy ostatnio otwieranych.

Podsumowując, Adobe Reader nie jest najlepszym czytnikiem PDF-ów, ponieważ konkurencja jest duża i nie da się obiektywnie wytypować zwycięzcy w tej kategorii. Słusznie więc jego producenci oznajmiają w oficjalnym opisie swojej aplikacji, że jest "jedną z najlepszych"; to pokora. Czytnik sam w sobie jest perfekcyjny: prosty, funkcjonalny, intuicyjny, szybki (szybki, szybki!). Zakończmy więc ten opis przejściem do perspektywy rynku. Najkrócej ujmując, jeżeli zależy nam na odczycie samych PDF-ów i nie interesują nas inne formaty, wówczas nie rozglądajmy się za innymi aplikacjami i nie testujmy ich, gdyż aplikacja Adobe zapewni nam już komfort. Jeśli jednak czytamy też przy użyciu smartfona/tabletu np. książki w formacie DJVU, wówczas lepiej będzie znaleźć program, w którym odczytamy zarówno PDF-y, jak i DJVU. Z pewnością taki program znajdziemy i z pewnością nie będziemy żałować wyboru.

Uwaga!
Program Adobe Acrobat DC – PDF Reader dostępny jest też dla systemu operacyjnego Windows.

Ograniczenia!
Istnieje możliwość założenia konta i zapisania się do subskrypcji usług: chmury na pliki PDF, konwertowania plików PDF do formatów Worda lub Excela, jak i tworzenia i eksportowania plików PDF.

Wymagania!
Android 2.3.3 i nowsze

Spolszczenie!
Język polski ustawiany jest automatycznie

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.1 (8 głosów)

Strefa Download programu
Adobe Acrobat DC – PDF Reader



Adobe Acrobat DC – PD... dla Android
2019-06-29
przejdź Adobe Acrobat DC – PDF Reader dla Windows

Ilość pobrań: 1757 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 4

Komentarze (0)
Adobe Acrobat DC – PDF Reader