w
googluj
pl

WinHTTrack Website Copier Portable 3.48-19


WinHTTrack Website Copier Portable – przenośna wersja opensource’owego programu WinHTTrack Website Copier, przeznaczonego do pobierania stron czy nawet całych witryn internetowych w celu przeglądania ich zawartości bez połączenia z Internetem (tryb offline). Z wybranych serwisów pobierane są strony HTML, obrazy i inne pliki - narzędzie tworzy z nich tzw. lustro (mirror) danej witryny, zapisywane na dysku lokalnym. Aplikacja nie wspiera stron PHP i ASP, skryptów CGI, języka SQL i baz danych, jak również innych rozwiązań działających tylko po stronie serwera. Mirrory możemy przeglądać tak jak normalne strony WWW - w wybranej przez nas przeglądarce internetowej. Program domyślnie zachowuje na dysku lokalnym oryginalną strukturę katalogów dostępnych na serwerze witryny. Dane są pobierane zespołowo, narzędzie jest w stanie nawiązać maksymalnie 8 jednoczesnych połączeń z serwerem. Wobec tego faktu proces zapisywania lustrzanych odbić witryn przebiega w miarę szybko, wszystko jednak zależy od tego, ile informacji zamierzamy zgromadzić. Wersję portable uruchomimy z pendrive’a lub dysku zewnętrznego, nie ma konieczności instalacji programu, nie powinien on również zostawiać śladów w rejestrze Windows i na dysku (o ile zdecydujemy się na zapisywanie stron/witryn oraz projektów i ustawień aplikacji tylko na nośniku wymiennym).

W ustawieniach WinHTTrack Website Copier możemy zdecydować, do jakiego stopnia głębokości serwisu będzie odnosiło się pobieranie – chodzi o to, że odnośniki na każdej z witryn prowadzą do kolejnych jej podstron, zaś na wielu z nich znajdują się kolejne linki do następnych stron. Program za pomocą śledzenia odnośników danej witryny jest w stanie pobierać również strony serwisów zewnętrznych, także wobec nich uwzględniając stopnie zagnieżdżenia. W dodatku możemy skorzystać z funkcji „Pobierz strony Web w stronach”, pozwalającej na zapisywanie jedynie stron, do których prowadzą odnośniki z wybranych przez nas witryn (same bazowe witryny nie są pobierane). Dzięki tej funkcji można także ściągnąć strony zapisane w zakładkach czy ulubionych przeglądarki internetowej. Wystarczy wyeksportować plik z zakładkami do formatu HTML, po czym przenieść go za pomocą myszki do pola źródłowych adresów URL projektu.

Witryny offline są zapisywane w projektach WinHTTrack Website Copier. Projekt może mieć przypisaną dowolną lokację i kategorię oraz zawierać teoretycznie nieograniczoną liczbę witryn/stron. Nieskomplikowany eksplorator aplikacji pozwala na szybkie przeglądanie zawartości katalogów docelowych projektów (a także całych dysków lub innych nośników danych) i otwieranie stron wybranych witryn czy różnych plików w nich zawartych w trybie offline. Za pomocą pliku index.html, wchodzącego w skład danego mirroru, wywołujemy stronę startową odpowiedniego serwisu (w domyślnej przeglądarce internetowej). W wypadku gdy projekt zawiera wiele witryn/stron, w przeglądarce zostanie wyświetlona karta pozwalająca na wybranie interesującej nas pozycji. Zamiast eksploratora wbudowanego w aplikację, do przeglądania zawartości projektów i wczytywania stron można użyć również Eksploratora Windows. Za jego pomocą skasujemy, przeniesiemy czy skopiujemy projekty lub tylko elementy wchodzące w ich skład (eksplorator aplikacji nie oferuje takich funkcji, ale odnotuje wszystkie modyfikacje na bieżąco). Warto dodać, że narzędzie pozwala na uaktualnianie pobranych stron względem ich źródeł online. Poza tym, jeżeli z jakiegoś powodu tworzenie mirroru zostanie przerwane, możemy w kolejnym zadaniu wznowić je od punktu zatrzymania.

Podczas tworzenia nowego projektu podajemy jego nazwę, kategorię, wprowadzamy źródłowe adresy URL (stron głównych witryn, katalogów serwisu, poszczególnych stron), konfigurujemy ustawienia pobierania (opisane niżej) oraz decydujemy o działaniach programu wobec danych dostępnych pod wybranymi adresami - pobieranie stron(y), ta sama czynność z dodatkowymi pytaniami o zapisywanie stron z odnośników, pobieranie plików bez analizy HTML (np. ściąganie obrazów czy archiwów ZIP), pobieranie tylko podlinkowanych stron, testowanie odnośników (także z pliku zakładek), wznawianie przerwanego zadania tworzenia mirroru, uaktualnianie zapisanych wcześniej luster. Jeżeli witryna źródłowa wymaga podania danych uwierzytelniających dla dostępu do kontentu, możemy wprowadzić je w okienku wywoływanym poprzez przycisk Dodaj URL.

W trakcie procesu pobierania i tworzenia źródeł, program wyświetla paski postępu dla zadań pobierania plików (przy pomocy poszczególnych połączeń) oraz informacje o ilości zapisanych danych, liczbie zeskanowanych stron, czasie trwania operacji, ilości pobranych i zaktualizowanych plików, szybkości transferu, aktualnej liczbie połączeń z serwerem, a także ilości błędów. Można pomijać poszczególne pliki, co przydaje się np. w wypadku, gdy mają one duże rozmiary (pobieranie zajęło by zbyt wiele czasu). Operację możemy w każdej chwili anulować, ściągnięte na dysk pliki nie zostaną usunięte, w dodatku do takiego niekompletnego projektu będziemy w stanie później dołączyć brakujące części. Po ukończeniu tworzenia lokalnych mirrorów, narzędzie pozwala na zapoznanie się z raportem oraz wczytanie strony offline do przeglądarki.

Szczegółowe ustawienia pobierania i tworzenia mirrorów pozwalają na skorzystanie z serwera proxy, zastosowanie filtrów (wykluczanie lub akceptowanie wybranych łącz i formatów plików), określenie ograniczeń (dla głębokości pobierania danych z wybranej witryny/strony, a także z serwisów zewnętrznych, wielkości plików HTML i innych plików, wielkości serwisu, ilości czasu przeznaczonego na tworzenie lustra, liczby połączeń na sekundę, ilości odnośników), kontrolowanie przepływu (liczba jednoczesnych połączeń, timeout, ponowienia pobierania, minimalna szybkość transferu danych), skonfigurowanie sposobu traktowania łącz, zdecydowanie o właściwościach struktury mirroru, wykorzystanie różnych parametrów webcrawlera (np. akceptacja ciasteczek, parsowanie Javy), zdefiniowanie skojarzeń pomiędzy typami plików a tożsamościami MIME, ustalenie identyfikatora przeglądarki, skonfigurowanie ustawień dotyczących raportowania i cache’owania danych oraz indeksowania plików (również tworzenie baz słów i archiwów e-mail). Ustawienia można zapisać i w razie potrzeby wczytać przy pracy nad danym projektem.

Szata graficzna aplikacji nie wyróżnia się niczym szczególnym pod względem wizualnym. Mniej doświadczeni użytkownicy nie powinni mieć specjalnych problemów z obsługą podstawowych funkcji narzędzia, jednak ustawienia zaawansowane wymagają większej wiedzy o strukturze serwisów internetowych oraz połączeniach sieciowych. Program wyposażono w plik pomocy, identyczne instrukcje wraz z szeregiem innych informacji można znaleźć w witrynie poświęconej WinHTTrack Website Copier.

Uwaga!
Wersja 64 bitowa raczej nie będzie działać w Windows XP (w 64 bitowym wydaniu), a przynajmniej twórca narzędzia nie wymienia tego systemu jako wspieranego.
Jeżeli chcemy używać aplikacji z poziomu wiersza poleceń, należy skorzystać z pliku httrack.exe. Szczegóły komend można znaleźć w witrynie programu.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.7 (3 głosów)

Strefa Download programu
WinHTTrack Website Copier Portable



WinHTTrack Website Copier Portable 3.48-19
Wersja stabilna 32-bitowa
4.37 MB | 2014-07-29
WinHTTrack Website Copier Portable 3.48-19
Wersja stabilna 64-bitowa
4.77 MB | 2014-07-29
przejdź Wersja instalacyjna WinHTTrack Website Copier

Ilość pobrań: 1104 | W tym miesiącu: 2 | W poprzednim miesiącu: 2

Komentarze (0)
WinHTTrack Website Copier Portable