w
googluj
pl

QGifer Portable 0.2.1


QGifer Portable – przenośna wersja open-source’owego programu QGifer, dzięki któremu można wyodrębnić ciągłą serię klatek z materiału wideo i zamienić ją w animację GIF. Program obsługuje pliki wideo w następujących formatach: AVI, MP4, MPG, OGV. Przy pomocy QGifer łatwo stworzymy animowane GIF-y na bazie filmów, klipów wideo czy kreskówek. Autorem narzędzia jest polski programista – Łukasz Chodyla.

Program oferuje podgląd wideo zawierający oś klatek, na której możemy ustawić początkowy i końcowy punkt ekstrakcji obrazów. Kontrolki podglądu pozwalają na odtwarzanie materiału wideo, nawigowanie na osi klatek za pomocą suwaka oraz bezpośrednie przechodzenie do następnej/poprzedniej klatki. Pasek stanu, ulokowany na spodzie interfejsu, informuje nas o numerze aktualnie wybranej klatki oraz o całkowitej ilości klatek w nagraniu. W ustawieniach podglądu wybierzemy ilość FPS dla wideo oraz stopień powiększenia kadru (regulowane także przy użyciu scrolla myszki), a także zdecydujemy się na wygładzenie obrazu i powtarzanie wideo. Na obrazie wideo można również przeprowadzić kadrowanie (przy użyciu kursora myszki).

QGifer pozwala na wprowadzenie tekstów i zewnętrznych obrazów (PNG, JPG, JPEG i BMP) w wybranych klatkach tworzonej animacji. W razie potrzeby dołączymy do niej także marginesy. Możliwe jest również zastosowanie filtrów na obrazie wynikowym i opcjonalnie na podglądzie. Dostępne filtry odpowiadają za regulację odcienia, nasycenia, jasności i rozmycia obrazu. W ustawieniach wyjściowych można wybrać klatkę początkową i końcową (w sposób manualny) oraz ustalić szerokość i wysokość tworzonego GIF-u. Istnieje możliwość zachowania proporcji oraz pobrania rozmiarów z aktualnie wyświetlonej klatki wideo. Program pozwala także na zarządzanie kolorami w wynikowym obrazie za pomocą palety barw. Skonfigurujemy rozmiar palety (od 2 do 8 bitów), zaktualizujemy paletę z początkowej lub wybranej klatki, zdecydujemy się na paletę dynamiczną i dithering, a także manualnie wybierzemy kolory użyte w animacji GIF. Poza tym dostępne są opcje zapisu i odczytu palety barw do/z zewnętrznego pliku.

Po uruchomieniu generowania animacji GIF, program rozpocznie proces renderowania klatek. Gdy akcja się zakończy, w osobnym oknie zostanie wyświetlona zapętlona animacja i będziemy w stanie odtworzyć GIF czy też zapisać go na dysku. Przed tym można jeszcze zdecydować się na dodanie odwróconej kopii do animacji oraz na pominięcie klatek w pliku wynikowym (kontrola nad przeskokiem animacji o daną ilość klatek). Program posiada także funkcję Optymalizator GIF, która zmniejsza rozmiary plików GIF. Funkcja ta wymaga zainstalowania programu ImageMagick. Warto dodać, że QGifer pozwala na zapis naszych prac w plikach projektów, które w razie potrzeby można szybko wczytać do programu.

Wersja Portable może być używana np. z poziomu pendrive’a lub dysku zewnętrznego na różnych komputerach. Nie jest do końca jasne, gdzie program przechowuje swoje ustawienia, tak więc nie wiadomo, czy są one przenośne.

Interfejs graficzny QGifer Portable jest dość skromny wizualnie, ale oferuje łatwy dostęp do wszystkich istotnych funkcji narzędzia. Mniej doświadczeni użytkownicy nie powinni mieć problemów z obsługą programu. Twórca nie udostępnia pliku pomocy oraz innych instrukcji.

Uwaga!
Sposób ustawienia polskiej wersji językowej interfejsu – pasek menu, opcja View, opcja Language i „Polski”.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Strefa Download programu
QGifer Portable



QGifer Portable 0.2.1
Wersja stabilna
12.5 MB | 2015-09-11
przejdź Wersja instalacyjna QGifer

Ilość pobrań: 304 | W tym miesiącu: 2 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
QGifer Portable