w
googluj
pl

PrivaZer Portable 4.0.96.0


PrivaZer Portable – przenośna wersja darmowego programu PrivaZer, który koncentruje się przede wszystkim na ochronie prywatności i w tym celu pozwala na wykrycie oraz usunięcie śladów aktywności użytkownika zgromadzonych przez przeglądarki internetowe, różne aplikacje czy system operacyjny. Poza tym PrivaZer pełni rolę optymalizacyjną – usuwa pliki tymczasowe tworzone przez Windows i rozmaite aplikacje, a także naprawia nieprawidłowości w rejestrze. W razie potrzeby program potrafi również oczyścić wolną pamięć RAM i pustą przestrzeń dyskową, usunąć zawartość pliku stronicowania oraz skasować plik hibernacji. Skanowanie w poszukiwaniu niepożądanych danych może być przeprowadzane z bardzo dużą dokładnością. Zależnie od poziomu własnej wiedzy komputerowej, użytkownik powinien skorzystać z podstawowego lub zaawansowanego trybu pracy programu. PrivaZer obsługuje dyski HDD i SSD, dyski zewnętrzne, dyski sieciowe i NAS, pendrive’y. karty pamięci oraz urządzenia mobilne i multimedialne z pamięcią Flash.

Program pozwala na dokładne skonfigurowanie reguł skanowania za pomocą intuicyjnego kreatora. Można także wywołać szczegółowe menu, w którym zdefiniujemy zasady wykrywania problemów w sposób bardziej tradycyjny. Skanowanie trwa dość długo, podobnie jak usuwanie niepożądanych plików, wszystko zależy od wybranego zakresu analizy oraz wydajności podzespołów PC. Im więcej razy wykonamy pełen cykl skanowania/czyszczenia, tym program będzie potrzebował mniej czasu na zrealizowanie tych akcji. Za pierwszym razem potrafią one zająć nawet ponad godzinę. Na szczęście użytkownik może zdecydować się na któryś z trybów szybkiego czyszczenia (np. tryb Turbo – mniej przejmujący się prywatnością). Dostępna jest opcja odpowiedzialna za kontrolowanie priorytetu procesu programu, dzięki której trochę przyśpieszymy operacje analizy i oczyszczania albo ograniczymy zużycie zasobów systemowych przez PrivaZer. Skanowanie można w każdej chwili anulować, z kolei proces oczyszczający będziemy w stanie zakończyć całkowicie albo wstrzymać i następnie wznowić od punktu przerwania. Możliwe jest także pomijanie wybranych etapów rozwiązywania problemów. Program wyświetla zarówno podstawowe, jak i szczegółowe wyniki skanowania oraz usuwania danych. Warto wspomnieć o automatyzacjach – po ukończeniu zadań PrivaZer może automatycznie się wyłączyć lub wykonać restart czy zamknięcie systemu. Istnieje możliwość utworzenia punktu przywracania Windows oraz kopii zapasowej rejestru przed skorzystaniem z funkcji oczyszczania.

PrivaZer wykrywa i kasuje m.in. następujące dane - ślady aktywności użytkownika w pliku MTF, ślady na wolnej przestrzeni nośnika, w dzienniku USN oraz w logu woluminu NTFS, ślady i pliki tymczasowe związane z przeglądaniem Internetu (wsparcie dla wszystkich popularnych przeglądarek internetowych), ciasteczka witryn WWW (opcja inteligentnego skanowania ciasteczek, tak aby nie usunąć tych, które będą jeszcze potrzebne), dane Flash HTML5, pliki Index.dat oraz dane WebCache, wiadomości i dane komunikatorów internetowych (m.in. Skype, TeamSpeak, AIM, Yahoo Messenger, MSN/Live Messenger, Pidgin), historię Eksploratora Windows (dotyczy podłączanych urządzeń USB, uruchamianych aplikacji, położenia i rozmiarów okien, używanych plików i katalogów itd.), przestarzałe aktualizacje Windows, pliki wcześniejszej instalacji Windows, dane Prefetch, tymczasowe dane gier Microsoftu, pozostałości i błędy w rejestrze, nieaktualne wpisy w usłudze indeksowania, zbędne dane tymczasowe w pamięci RAM oraz pliku stronicowania i pliku hibernacji, nieprawidłowe skróty w menu Start, niepotrzebne pozycje w listach szybkiego dostępu, niewłaściwe wpisy w autostarcie systemu, cały szereg danych systemowych (zbędnych czy zagrażających prywatności), dane tymczasowe związane z kopiowaniem plików/folderów oraz wypalaniem ich na płytach, dane rozmaitych menadżerów pobierania plików (także klientów FTP), dane tymczasowe programów do obróbki czy odtwarzania multimediów, edytorów i przeglądarek graficznych, pakietów biurowych oraz pozostałych aplikacji zainstalowanych w systemie.

Należy wspomnieć o funkcji niszczenia danych poprzez nadpisywanie ich przestrzeni dyskowej przy pomocy różnych algorytmów (również klasy rządowej, militarnej czy naukowej). W ten sposób można trwale usuwać nie tylko ślady prywatnej aktywności użytkownika i zbędne dane, ale także dowolne pliki i foldery. Poza tym możliwe jest wymazywanie wolnej pamięci RAM, nadpisywanie pozostałości po plikach z wolnej przestrzeni nośnika, a także trwałe kasowanie plików/katalogów umieszczonych w systemowym Koszu. Po zrealizowaniu procesu niszczenia, odzyskanie danych nie powinno być już możliwe nawet przy użyciu specjalistycznych aplikacji (i nie będzie, o ile zastosujemy któryś z najbardziej zaawansowanych algorytmów nadpisywania, np. metodę Gutmanna).

Wersja Portable przechowuje ustawienia tylko w swoim pliku INI, który należy umieścić w tej samej lokacji, co plik wykonywalny PrivaZer. Możliwe jest tworzenie i używanie wielu takich plików ustawień (jednego w danej sesji programu). Edycja Portable będzie działać bez problemów na różnych komputerach, np. z poziomu pendrive’a czy dysku zewnętrznego.

Interfejs graficzny PrivaZer jest dość dobrze dopracowany pod względem estetycznym. Opcje mogłyby być nieco sprawniej rozlokowane w przestrzeni GUI, jednak ogólnie są łatwo dostępne. Mniej doświadczeni użytkownicy powinni opanować podstawy obsługi programu w krótkim czasie. Zaawansowane funkcje wymagają pewnej wiedzy o komponentach Windows i sposobach śledzenia użytkowników przez przeglądarki internetowe czy system. W witrynie producenta (dział wsparcia) można znaleźć samouczki wideo oraz instrukcje. Niestety poszczególne strony z instrukcjami nie posiadają opcji tłumaczenia na inne języki i są dostępne tylko w anglojęzycznej wersji.

Ograniczenia!
Edycja Portable nie oferuje integracji z menu kontekstowym Eksploratora Windows oraz nie pozwala na korzystanie z harmonogramu automatycznego skanowania i oczyszczania.
Producent oferuje także inną wersję programu – Donors – która w przyszłości ma być bardziej funkcjonalna od edycji standardowej. Licencję na wersję Donors można zdobyć po wpłaceniu dotacji na konto autorów PrivaZer.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.8 (38 głosów)

Strefa Download programu
PrivaZer Portable



PrivaZer Portable 4.0.96.0
Wersja stabilna
27.7 MB | 2024-11-30
przejdź Wersja instalacyjna PrivaZer

Ilość pobrań: 8023 | W tym miesiącu: 7 | W poprzednim miesiącu: 13

Komentarze (0)
PrivaZer Portable