One Commander to darmowy menadżer plików, który oferuje dość nietypowy sposób eksploracji zawartości nośników danych, a także pozwala na skorzystanie z zestawu bardziej lub mniej standardowych operacji na plikach i katalogach (w tym konwertowania plików multimedialnych), możliwych do przeprowadzenia również w trybie wsadowym.
Zawartość nośników danych możemy przeglądać w trybie jedno lub dwupanelowym (z chwilą tworzenia opisu - tylko w wersji rozwojowej), z wykorzystaniem animowanych kolumn Millera. Poszczególne kolumny stanowią wizualizację kolejnych gałęzi w strukturze drzewa katalogów. Wystarczy kliknąć w dysk czy katalog wyświetlany w danej kolumnie, a wówczas w sąsiedniej kolumnie zostaną zaprezentowane katalogi w nim zawarte. Z kolei pliki wybranego katalogu pojawią się w osobnej liście. One Commander oferuje również mechanizm kart (w każdej z nich można przeglądać zawartość innej lokacji), kolumnę ostatnio używanych katalogów oraz kolumnę, dzięki której można szybko przechodzić do dostępnych partycji, ulubionych folderów, katalogów specjalnych (foldery programów i ich plików wykonywalnych, folder użytkownika, Pulpit), miejsc sieciowych oraz aktualnie otwartych kart. Warto wspomnieć o opcjonalnym wyświetlaniu podglądu zawartości kart. Na uwagę zasługuje moduł Drop List, do którego można dodawać pliki i katalogi w celu szybkiego wykonywania na nich różnych akcji. Moduł oferuje także listę docelowych lokacji tych akcji oraz funkcję wyszukiwania danych.
Pliki możemy przeglądać w kilku trybach widoku. Zależnie od wybranego trybu, wyświetlimy miniaturki graficzne obrazów cyfrowych oraz informacje o określonych właściwościach czy metadanych różnych typów plików. Pliki o odmiennych znacznikach czasowych są wyszczególniane przy pomocy innych barw, tak więc łatwo zorientować się, które z plików zostały utworzone/zmodyfikowane np. w wybranych dniach czy miesiącach. Dostępne są opcje sortowania plików na podstawie nazwy, typu, daty i rozmiaru.
One Commander pozwala na wygodne kopiowanie, przenoszenie oraz usuwanie plików i katalogów, a także zmienianie ich nazw. Możliwe jest duplikowanie oraz szybkie tworzenie folderów i plików (również z wykorzystaniem szablonów), kopiowanie ścieżek do schowka systemowego, rozpakowywanie archiwów (ZIP, RAR, 7ZIP), a także otwieranie wybranych lokacji w wierszu poleceń czy PowerShell. Z poziomu interfejsu One Commander mamy dostęp do normalnego menu kontekstowego Eksploratora Windows. Program jest również w stanie zastąpić całkowicie systemowy eksplorator plików. Warto wspomnieć, że narzędzie można obsługiwać za pomocą skrótów klawiaturowych (np. tych znanych z Eksploratora).
Moduł Taskmaster pozwala na zarządzanie zestawem operacji na plikach/folderach. Operacje mogą być w nim wykonywane w trybie wsadowym (wiele akcji w pojedynczym zadaniu). W module będziemy w stanie m.in. obserwować postęp realizacji zadań, wstrzymywać, wznawiać czy anulować procesy kolejnych zadań, zarządzać regułami nadpisywania plików w lokacji docelowej, a także zapisywać/wczytywać listy zadań oraz pliki wsadowe. One Commander zawiera także moduł File Processor, odpowiedzialny za wsadowe zmienianie nazw plików, wykonywanie skryptów oraz konwertowanie plików multimedialnych.
Interfejs graficzny One Commander jest nowoczesny, elegancki i wysoce konfigurowalny. Można zdecydować się na dany motyw kolorystyczny oraz skórkę interfejsu, kontrolować zasady wyświetlania i rozmiary jego poszczególnych elementów, ustalać zasady animacji kolumn Millera itd. Mniej doświadczeni użytkownicy w krótkim czasie opanują podstawy obsługi programu. W witrynie producenta (na stronie poświęconej stabilnej wersji One Commander) można znaleźć wykaz skrótów klawiaturowych oraz zestaw obrazów, objaśniających znaczenie różnych funkcji interfejsu. Instrukcje są dostępne w języku angielskim.
Uwaga! Program jest cały czas rozwijany. Wersja Alpha/Beta działa całkiem dobrze i przynosi wiele zmian w stosunku do stabilnego wydania, ale z drugiej strony nie posiada jeszcze jego niektórych możliwości. Opis był tworzony z ogólnym uwzględnieniem funkcji z obu wersji – stabilnej i rozwojowej. Różnice w funkcjonalności tych wersji zostały wymienione w witrynie producenta (mogą zmieniać się z czasem, więc nie ma sensu ich wszystkich tutaj publikować). Dodajmy, że z chwilą tworzenia opisu wydanie stabilne np. nie posiada trybu dwupanelowego, zaś wersja rozwojowa nie oferuje możliwości związanych z konwersją plików multimedialnych.
Wersja stabilna (przynajmniej wydanie V1) nie wymaga instalacji i może być używana jako program Portable.
Sposób ustawienia języka polskiego dla interfejsu - klikamy w ikonę z kółkiem zębatym (na pasku menu), w sekcji General dla opcji Language ustawiamy PL, zamykamy ustawienia i restartujemy program. Z chwilą tworzenia opisu translacja nie jest pełna, a wersja rozwojowa jest dostępna tylko w języku angielskim.
Wymagania! One Commander wymaga bibliotek .NET Framework w wersji przynajmniej 4.5 oraz Visual C++ Redistributable w wersji 2012 lub wyższej. W wypadku chęci korzystania z wersji stabilnej (a przynajmniej V1) konieczne jest osobne pobranie i zainstalowanie wymaganego oprogramowania. Instalator wersji rozwojowej wymaga połączenia z Internetem. Wymagania mogą zmienić się z czasem, więc warto sprawdzić je w witrynie producenta.
Producent: Leanterface Inc.
Licencja: Freeware (darmowa) System Operacyjny: Windows 7/8/10
Oceń program: Twoja ocena: - 10 użytkowników:
-/5
Ocena:4.7 (10 głosów)
Strefa Download programu One Commander
One Commander V3 3.92.0.0
Wersja stabilna
64.2 MB | 2024-11-12
Ilość pobrań: 1668 | W tym miesiącu: 8 | W poprzednim miesiącu: 7
dodaj do ulubionych0
UdostepnijPowiadamiacz
Program One Commander dodało do ulubionych: 0 użytkowników
Aby dodać program do ulubionych zaloguj się lub załóż bezpłatne konto.
Udostępnij program One Commander
Skopiuj poniższy kod HTML i wklej na swoją stronę/bloga
Skopiuj poniższy kod BBCode i wklej na forum dyskusyjnym