MP3Gain Portable – przenośna wersja opensource’owego programu MP3Gain, który pozwala na normalizację głośności plików audio w formacie MP3. W przeciwieństwie do wielu innych aplikacji o podobnym przeznaczeniu, MP3Gain przy użyciu analizy statystycznej nagrań określa, jak głośne są utwory audio dla ludzkiego ucha, po czym na tej podstawie wykonuje normalizację. Opcjonalnie możemy także przeprowadzić mniej efektywną, popularnie stosowaną normalizację szczytowej amplitudy sygnału audio. Wszystkie zmiany poziomu głośności są realizowane bezstratnie, jakość brzmienia utworów nie zmienia się, ponieważ program w ogóle nie wykonuje dekodowania i ponownego kodowania audio. MP3Gain obsługuje tylko pliki MP3, nie oferując wsparcia dla plików MP1 czy MP2.
Przed uruchomieniem normalizacji warto wykonać analizę głośności utworów, chociaż jest to czynność opcjonalna i program zrealizuje ją i tak automatycznie, zaraz po kliknięciu w funkcję dostosowywania siły dźwięku. Dostępne są różne tryby normalizacji. Tryb „Głośność [utwór]” pozwala na normalizację pojedynczego utworu lub całej serii nagrań, przy czym każde z nich będzie dostosowane do jednego poziomu głośności. Sposób ten przydaje się np. przy tworzeniu składanek z utworów należących do różnych albumów i posiadających odmienną silę dźwięku. Z kolei tryb „Głośność [płyta]” ustala docelowy poziom głośności utworów wchodzących w skład jednego albumu, ale jednocześnie zachowuje przy tym różnice pomiędzy siłą dźwięku poszczególnych nagrań. Możemy także skorzystać z trybu „Głośność [stała]”, w którym zastosujemy identyczny poziom głośności dla wszystkich utworów, niezależnie od tego, czy należą one do składanki czy do albumu. W trybie tym będziemy również w stanie zmienić siłę głośności tylko dla wybranego kanału audio. Ponadto ustawienia zaawansowane narzędzia pozwalają na włączenie normalizacji amplitudy szczytowej sygnału audio (tzw. peak volume). Funkcja ta została określona jako maksymalizacja głośności, tak aby łatwiej było nam odróżnić ją od natywnej normalizacji MP3Gain. Warto wspomnieć także o możliwości odtwarzania plików MP3 w Windows Media Player.
Program potrafi ostrzegać o możliwych przycięciach sampli utworów (na danym poziomie głośności). Przycięcia powstają podczas dekodowania nagrań przez odtwarzacz audio i są wprowadzane wtedy, gdy player uznaje wybrane sample za zbyt głośne. Przycięcie sprawi, że dźwięk będzie zniekształcony. O prawdopodobnym występowaniu przycięć poinformuje nas barwa czerwona nazwy pliku i literka „Y”, obie zostaną wyświetlone w liście roboczej MP3Gain. Narzędzie posiada dedykowane opcje, które odpowiadają za automatyczne dostosowanie stopnia głośności w taki sposób, aby udało się uniknąć przycięć (np. opcja „Nie obcinaj podczas zmiany głośności”).
Do listy roboczej MP3Gain Portable wprowadzimy zarówno wybrane pliki, jak i całe foldery z zestawami nagrań. Obsługiwana jest rekurencja katalogów/podkatalogów, poza tym program wspiera metodę przeciągnij i upuść, pozwalając na przenoszenie plików MP3 z okien Eksploratora Windows do swojego obszaru operacyjnego. Lista robocza została podzielona na kolumny informujące o nazwach/ścieżkach plików, wartościach głośności oraz ich modyfikacjach (wartości są podane w decybelach), a także występowaniu przycięć sampli w kolejnych utworach.
Wśród pozostałych funkcji i opcji programu warto wymienić – zapis znaczników zawierających dane o zmianach głośności (zapis do plików MP3, tagi pozwalają na szybkie rozpoznanie i cofnięcie modyfikacji głośności, znaczniki można usunąć, gdyby okazały się przeszkodą w odtwarzaniu plików), zachowywanie oryginalnych znaczników czasu w znormalizowanych plikach, możliwość wykonywania operacji tylko na zaznaczonych plikach a nie na całej kolejce nagrań w liście roboczej, pominięcie sprawdzania, czy pliki mylnie widziane jako MP1 lub MP2, nie są tak naprawdę plikami MP3, odgrywanie dźwięku po zakończeniu zadań normalizacji, generowanie i zapisywanie raportów błędów oraz raportów z analizy i zmian głośności (zapis raportów do plików LOG lub TXT), regulację priorytetu procesu programu (w opcjach zaawansowanych), a także możliwość nietworzenia plików tymczasowych podczas normalizacji.
Wersja Portable przechowuje ustawienia tylko w podkatalogach zawartych w jej katalogu głównym, dzięki czemu jest w pełni przenośna i może być używana na różnych PC z tą samą konfiguracją, działając np. z poziomu pendrive’a lub dysku zewnętrznego. Edycja Portable nie pozostawia śladów w rejestrze Windows.
Interfejs graficzny MP3Gain Portable prezentuje się dość skromnie pod względem estetycznym, ale oferuje wygodny dostęp do wszystkich niezbędnych funkcji. Mniej zaawansowani użytkownicy nie powinni mieć specjalnych trudności z opanowaniem podstaw obsługi programu. Działanie bardziej zaawansowanych funkcji wyjaśniono szczegółowo we wbudowanym pliku pomocy (dostępny tylko w wersji anglojęzycznej).
Uwaga! Wyższa wersja programu, działającą tylko z poziomu wiersza poleceń (w MS-DOS), jest dostępna tutaj.
Spolszczenie! Sposób spolszczenia interfejsu – plik Polish.mp3gain przenosimy lub kopiujemy z katalogu otherlang (wchodzi w skład wersji Portable) do głównego katalogu MP3Gain. Następnie restartujemy program (o ile był uruchomiony), z paska menu wybieramy opcję Language i w rozwiniętej w ten sposób liście klikamy w Polish.
Producent: Glen Sawyer
Licencja: Freeware (darmowa) System Operacyjny: Windows 98/Me/NT/2000/XP/Vista/7/8/10