Microsoft OneNote to program służący do tworzenia, przechowywania, organizowania oraz udostępniania notatek. Wcześniej aplikację można było zainstalować tylko jako element pakietu Microsoft Office, w tej chwili pobierzemy ją oddzielnie i całkowicie za darmo w wersji 2013.
Notatki można zaopatrzyć w znaczniki, obrazy, rysunki, łącza (internetowe, do plików, do innych notatek itd.), tabele, załączniki, arkusze kalkulacyjne, zrzuty ekranu (również całych stron WWW), nagrania audio oraz wideo, równania matematyczne, symbole, a także datę i czas. Program oferuje pokaźny zestaw szablonów notatek, jak również cały szereg znaczników informujących o roli wybranego elementu. W aplikacji skorzystamy m.in. z narzędzi służących do tworzenia i edycji tekstu oraz wstawiania obiektów (część z tych narzędzi posiada identyczne odpowiedniki w programie Microsoft Office Word), modułu tworzenia rysunków, funkcji nagrywania notatek audio/wideo, a także modułu recenzji, wyposażonego w sprawdzanie pisowni, słownik synonimów Tezaurus oraz translator językowy. Tak jak w innych aplikacjach należących do nowszych wersji pakietu Microsoft Office, w OneNote 2013 dostępna jest wstążka, która pozwala na bardzo wygodną obsługę programu.
Tekst wprowadzamy przy użyciu klawiatury lub np. tabletu graficznego. Mowa tutaj oczywiście o typowym komputerze stacjonarnym bądź laptopie. Program działa także na urządzeniach wyposażonych w ekrany dotykowe, dzięki czemu możemy sporządzać notatki np. poprzez odręczne pisanie rysikiem po ekranie smartfona. W przeciwieństwie do typowych edytorów tekstu, głównym celem OneNote nie jest publikacja dokumentów, w związku z tym materiały zawarte na stronie pojedynczej notatki mogą być rozplanowane w bardziej dowolny sposób, poza tym wielkość strony nie ma tutaj specjalnego znaczenia, zaś wstawiane w notatkę obrazy nie tracą na jakości grafiki. OneNote potrafi rozpoznawać, indeksować i wyszukiwać treści zapisane odręcznie przy pomocy rysika na ekranie dotykowym, teksty osadzone w obrazach, jak również słowa wypowiadane w nagraniach audio/wideo. Notatki zostają zachowane automatycznie, program nie oferuje zapisu manualnego, ale zawsze można skorzystać z funkcji eksportu lub wysyłania.
Aplikacja pozwala na dokładną organizację notatek za pomocą odpowiedniej hierarchii. Jej nadrzędnym elementem są notesy, w których możemy umieszczać poszczególne sekcje, zaś w nich dodawać kolejne strony i podstrony z naszymi zapiskami. Sekcje są wyświetlane jako osobne karty notesu, zaś strony/podstrony przeglądamy w łatwo dostępnym panelu nawigacyjnym. Użytkownik ma pełną kontrolę nad właściwościami i zawartością elementów hierarchii. Może m.in. zarządzać notesami, przenosić, kopiować lub usuwać sekcje, strony i podstrony, tworzyć łącza do elementów, grupować i łączyć sekcje, a także eksportować je do zewnętrznych plików. Poszczególne notesy oraz sekcje oznaczymy różnymi kolorami, dzięki czemu zwiększy się rozpoznawalność tych elementów. Możliwe jest również zabezpieczenie notesów i sekcji przy pomocy haseł oraz szyfrowania danych.
OneNote 2013 synchronizuje się z kontem OneDrive, dystrybuując notatki pomiędzy naszym komputerem a serwerami tej platformy. Możemy przeglądać, edytować i organizować nasze zapiski za pomocą webaplikacji OneDrive, uruchomionej na komputerze czy urządzeniu mobilnym (rodzaj systemu operacyjnego nie ma w tym wypadku znaczenia). Program oferuje szereg funkcji związanych z udostępnianiem naszych zapisków w Internecie i w sieci LAN, a także ze współdzieleniem notatek i zbiorową pracą nad nimi w środowisku wielu użytkowników.
W zasobniku systemowym Windows działa narzędzie "Wyślij do programu OneNote", umożliwiające tworzenie zrzutów ekranu, ułatwiające kopiowanie tekstu zaznaczonego w Internet Explorerze, Wordzie, Excelu i PowerPoint do programu, a także otwierające okno tworzenia tzw. szybkich notatek. Funkcjonalność aplikacji można rozszerzyć poprzez instalację dodatków i wykorzystanie różnych narzędzi, m.in. OneNote Clipper (zakładka przeglądarki internetowej służąca do tworzenia zrzutów graficznych stron WWW) lub „Wiadomość e-mail do programu OneNote” (wysyłanie e-maili do naszego notesu np. za pośrednictwem urządzeń mobilnych).
Funkcje związane z eksportem notatek dotyczą całych notesów oraz wybranych sekcji i stron/podstron. Elementy te można wyeksportować do plików natywnych programu (notes do ONEPKG, sekcję lub stronę/podstronę do pliku ONE), jak również do zewnętrznych formatów (notes do PDF i XPS, sekcja i strona/podstrona do DOC, DOCX, PDF, XPS, MHT). W programie można także wysyłać pojedyncze strony notatek jako e-maile, załączniki do e-maila lub pliki PDF, a także otwierać je w programie Microsoft Office Word oraz publikować na blogach internetowych.
Szata graficzna aplikacji jest bardzo elegancka i nowoczesna, tak jak przystało na produkt powiązany z pakietem Microsoft Office w jego najnowszej wersji 2013. Interfejs został w dużym stopniu ujednolicony z interfejsami innych aplikacji zawartych w tym pakiecie. Mniej doświadczeni użytkownicy powinni w krótkim czasie opanować obsługę najistotniejszych funkcji programu. W razie potrzeby można zapoznać się z rozbudowanym plikiem pomocy, poradami i podpowiedziami wyświetlanymi w OneNote oraz z materiałami dostępnymi w witrynie Microsoftu.
Uwaga! Aplikacja działa również w systemach Windows Server 2008 R2 i 2012.
Wymagania! Instalator pobiera pliki aplikacji z Internetu. OneNote wymaga rejestracji/posiadania konta Microsoft i zalogowania się na nim w interfejsie aplikacji. Połączenie z Internetem jest wymagane do synchronizacji notatek z usługą OneDrive. Program potrzebuje bibliotek .NET Framework w wersji 3.5 lub wyższej. Aplikacja wymaga Windows Search 4.0.
Wymagania sprzętowe programu:
Procesor: taktowanie przynajmniej 1 GHz, obsługa instrukcji SSE2. Pamięć RAM: co najmniej 1 GB (wersja 32 bitowa programu) lub 2 GB (wersja 64 bitowa). Karta graficzna: wymagana obsługa DirectX w wersji 10 lub wyższej. Miejsce na dysku: minimalnie 3 GB.
Producent: Microsoft
Licencja: Freeware (darmowa) System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Dla OneNote do XP wymagany directx 10? O ile framework 3.5, oraz windows search 4, to można mieć na XP, to najnowszy directx pod XP, to redist 9.29 z 2010 roku.