w
googluj
pl

MicroSIP 3.21.6


MicroSIP to program przeznaczony do wykonywania rozmów VoIP z wykorzystaniem protokołu SIP (Session Initiation Protocol). Dzięki aplikacji możemy prowadzić rozmowy wideo oraz głosowe, brać udział w czatach lub porozumiewać się tak, jak przez zwykły komunikator internetowy (rozmowa tekstowa). Dostępne są także funkcje transferu plików, rozpoznawania statusów naszych kontaktów oraz wykrywania ich aktywności głosowej (VAD – Voice Activity Detection). Możliwe jest jednoczesne porozumiewanie się pomiędzy wieloma użytkownikami, np. prowadzenie wideokonferencji czy wspólnych czatów. MicroSIP pozwala zarówno na komunikację VoIP w trybie użytkownik z użytkownikiem, jak i wykonywanie typowych rozmów telefonicznych. Wystarczy wybrać któregoś z dostawców SIP, zarejestrować konto i skonfigurować program, po czym można prowadzić darmowe konwersacje z osobami używającymi rozmaitych klientów SIP lub wykonywać tanie rozmowy telefoniczne (także międzynarodowe). Możliwe jest również łączenie się z innymi użytkownikami bez pośrednictwa dostawców SIP. Dodatkowo, podczas rozmów dostępne jest przesyłanie sygnałów DTMF (tony używane w urządzeniach telefonicznych).

Transmisja wideo oraz audio odbywa się przy użyciu kodeków zapewniających wysoką jakość obrazu i dźwięku. Kodeki wideo to H.264 oraz h263+, zestaw kodeków audio obejmuje: speex@8,16,32kHz, iLBC@8kHz, GSM@8kHz, G.711@8kHz (PCMU i PCMA), G.722@16kHz, G.729@8kHz, SILK@8,12,16,24kHz, Linear PCM@8,16,44kHz. Prywatność transmisji jest zapewniana poprzez możliwość skorzystania z serwera proxy oraz użycie szyfrowanych protokołów TLS i SRTP z wykorzystaniem TCP i UDP. Dane mogą być wysyłane i odbierane także bez szyfrowania.

Aplikację wyposażono w minimalistyczny interfejs, główne okno programu składa się z trzech zakładek. W pierwszej z nich zadzwonimy do innych osób za pomocą klawiatury telefonu komórkowego wyświetlanej na ekranie, ale także nawiążemy kontakt z użytkownikami poprzez podanie ich numeru czy adresu SIP w polu tekstowym (wpisując dane przy użyciu klawiatury komputera bądź wklejając je ze schowka systemowego). W drugiej zakładce zapamiętywane są wcześniejsze połączenia, z uwzględnieniem daty i czasu nawiązania kontaktu, długości trwania komunikacji oraz dodatkowych informacji. Trzecia zakładka zawiera listę naszych kontaktów.

Ikona MicroSIP, znajdująca się w obszarze powiadomień Windows, pozwoli na wywołanie głównego okienka programu oraz przejście do jego ustawień. W konfiguracji konta wprowadzimy parametry dostawcy SIP (także serwer proxy) i nasze dane uwierzytelniające, zdecydujemy o zastosowaniu szyfrowania oraz protokole transportu, ustalimy nasz publiczny adres i lokalny port, a także włączymy pokazywanie naszego statusu innym użytkownikom. Poza tym możemy wybrać serwer STUN, który przy włączonym NAT (tłumaczenie adresów sieciowych) pomaga w bardziej wydajnej, bezpośredniej transmisji strumieni multimediów, bez udziału bram dostawców SIP. Należy zwrócić uwagę, że korzystanie ze STUN nie działa w wypadku symetrycznego NAT. Dostępna jest również opcja korzystania z protokołu ICE, odpowiedzialnego za bezpośrednią transmisje strumieni mediów poprzez P2P, z pominięciem dostawców SIP. Dodatkowo można włączyć funkcję przepisywania adresów IP, rozwiązującą niektóre problemy z NAT lub korzystaniem z wielu różnych adresów IP.

Ustawienia ogólne programu pozwalają na wybór dzwonka dla przychodzących połączeń (plik WAV) oraz zdecydowanie o tym, jakie urządzenia będą odgrywać dźwięk dzwonka lub służyć jako głośnik, mikrofon czy kamera. Możliwe jest wybranie kodeków wideo oraz audio, wyłączenie funkcji VAD oraz ustalenie bitrate dla A/V. W ustawieniach określimy również typ automatycznego odbioru połączeń, włączymy różne tryby odrzucania połączeń przychodzących i dodamy zbiór kontaktów z adresu URL. Dodatkowo możemy dezaktywować lokalne odtwarzanie tonów DTMF, skorzystać z trybu pojedynczego połączenia, zdecydować o zapisywaniu logu programu do pliku, a także wyłączyć lokalne konto.

Program utrzymuje wysoką zgodność ze standardami protokołu SIP i opiera się na bibliotekach komunikacji multimedialnej PJSIP, implementujących cały szereg protokołów - SIP, SDP, RTP, STUN, TURN oraz ICE, a także wykorzystujących technikę NAT. Wspomniane biblioteki i sam MicroSIP to oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym, stworzone w językach C oraz C++. Aplikacja zajmuje niewielką ilość miejsca na dysku twardym i nie wpływa znacząco na wydajność działania komputera.

Szata graficzna programu nie prezentuje się zbyt ciekawie, twórcom chodziło przede wszystkim o jego lekkość i funkcjonalność, nie zaś o efekty wizualne. Prawidłowa obsługa wymaga zapoznania się z niektórymi zagadnieniami protokołu SIP oraz odnalezienia odpowiedniego dostawcy tego typu połączeń. W witrynie twórców aplikacji można przeczytać szczegółową dokumentację, odnoszącą się m.in. do zasad korzystania z programu.

Uwaga!
Istnieje także bardziej przenośna wersja programu - Lite, która nie wymaga instalacji, nie obsługuje jednak transmisji wideo. Wersję Lite można pobrać ze strony twórców MicroSIP.

Licencja: GNU GPL (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.7 (6 głosów)

Strefa Download programu
MicroSIP



MicroSIP 3.21.6
Wersja stabilna
8.5 MB | 2025-01-21
przejdź
MicroSIP Portable
Wersja przenośna, niewymagająca instalacji

Ilość pobrań: 1699 | W tym miesiącu: 6 | W poprzednim miesiącu: 2

Komentarze (0)
MicroSIP