w
googluj

Dołącz do nas na:

facebook google+
Dodaj swój tematarrow
Więcej tematówarrow

Osób na forum: 499
Wszystkich postów: 963381
Wszystkich tematów: 159211

l r
~kuśka: Tnie wszystko jak brzytwa ! Nikt lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ... arrow
~AAA: To rzeczywiście bardzo dobry program, szczerze wart polecenia. Przy tak wysokiej ocenie być może niestosowne jest wspominać o innym, nieco l... arrow
Programów: 11971
Istniejemy od: 7949 dni
pl

Maxima Portable 5.37.3 Development Test 1


Maxima Portable – przenośna wersja opensource’owej Maximy, która należy do rodziny programów typu CAS (Computer Algebra System – system algebry komputerowej). Maxima jest jednym z bardziej uznanych i rozwiniętych programów do wspomagania operacji algebraicznych. Pozwala przede wszystkim na wykonywanie obliczeń symbolicznych, ale dodatkowo oferuje także funkcje związane z kalkulacjami numerycznymi. Jej historia sięga lat 60 dwudziestego wieku, gdy na zlecenie Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych powstał program Macsyma. William Schelter, pracujący nad Macsymą od 1982 roku, na początku lat dziewięćdziesiątych uzyskał zgodę na uwolnienie kodu tej aplikacji i na jego podstawie stworzył Maximę. W tej chwili jest to oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym, kształtowane przez społeczność użytkowników. Odpowiednie wersje Maximy są dostępne dla systemów Windows, Mac OS, Linux, Unix, BSD oraz Android.

Wsród możliwości Maximy warto wymienić m.in. różniczkowanie i całkowanie symboliczne, symboliczne rozwiązywanie równań (także różniczkowych), upraszczanie wyrażeń algebraicznych, wyliczenia statystyczne, operacje na wielomianach, zbiorach, tablicach, listach, wektorach i tensorach, wykorzystanie serii Taylora oraz transformat Laplace’a, działania na macierzach, liczbach całkowitych, wymiernych, rzeczywistych, zespolonych i zmiennoprzecinkowych, tworzenie wykresów 2D oraz 3D.

Maxima oferuje niemal dowolną precyzję obliczeń (w pewnym stopniu ograniczoną możliwościami podzespołów PC), pozwala na wykorzystanie funkcji definiowanych przez użytkownika, eksport danych do formatu TeX oraz zastosowanie języków Common Lisp (również do rozszerzenia możliwości programu) i Fortran (lepiej nadaje się do obliczeń numerycznych). Należy dodać, że Maxima jako oprogramowanie CAS sprawdza się głównie w kalkulacjach ogólnego przeznaczenia. W wypadku bardziej wymagających zastosowań, np. przy faktoryzacji dużej liczby obiektów czy manipulacji bardzo złożonymi wielomianami, lepiej korzystać z programów specjalistycznych. Maxima Portable jest zaopatrzona w interfejs graficzny wxMaxima, oparty na toolkicie wxWidgets. GUI dla Maximy mogą zapewniać także programy TeXmacs oraz LyX, ponadto tryb interakcji oferują narzędzia Emacs i XEmacs (przy pomocy frontendu Imaxima).

Wersja Portable może być używana z poziomu pendrive’a albo dysku zewnętrznego na różnych komputerach (ponieważ przechowuje konfigurację tylko w podkatalogach swojego głównego folderu). Edycja Portable nie ingeruje w rejestr Windows.

Interfejs graficzny nie należy do zbyt efektownych wizualnie, zresztą jest to raczej standardem w aplikacjach tego typu. Program, z racji swego przeznaczenia, będzie przydatny głównie dla osób posiadających dużą wiedzę matematyczną. Maximę zaopatrzono we wbudowany plik pomocy, poza tym w witrynie projektu można znaleźć szczegółową dokumentację. Polskojęzyczne instrukcje udostępniono np. tutaj.

Aplikację Maxima dostępna jest również na system Android.

Uwaga!
Wersja Portable jest zgodna z formatem PortableApps. Pomimo, że jest to wersja rozwojowa, działa całkiem stabilnie. Pobrany plik EXE wypakuje edycję przenośną Maximy do wybranej lokacji.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 98/Me/NT/2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (2 głosów)

Strefa Download programu
Maxima Portable



Maxima Portable 5.37.3 Development Test 1
Wersja rozwojowa
52.05 MB | 2016-04-09
przejdź Wersja instalacyjna Maxima

Ilość pobrań: 340 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 1

Komentarze (0)
Maxima Portable