w
googluj

MAME 0.217b


MAME (Multiple Arcade Machine Emulator) – zaawansowany emulator automatów do gry, jak również starszych komputerów, konsol do gier, komputerów szachowych, innych elektronicznych maszyn służących rozrywce oraz kalkulatorów. Program do roku 2015 był skoncentrowany „jedynie” na emulacji działania automatów do gry, po czym zintegrowano z nim emulator MESS, oparty na MAME, ale posiadający wsparcie dla emulacji innych typów sprzętu do gier elektronicznych. Głównym zadaniem MAME jest jak najwierniejsze odwzorowanie działania oprogramowania automatów do gier i innych urządzeń rozrywkowych, które już przeszły bądź właśnie przechodzą do historii. Chodzi o ty, by zarówno sposób funkcjonowania tego sprzętu, jak i oprogramowanie przeznaczone dla niego nie zostały całkowicie zapomniane. Emulacja jest bardzo dokładna - często niskopoziomowa - dzięki czemu gry i aplikacje mogą działać na nowoczesnym PC identycznie lub niemal identycznie jak na wspomnianych wyżej urządzeniach. MAME emuluje prawidłowo także systemy korzystające z wielu jednostek CPU, chipów audio oraz ekranów. Obraz z każdego ekranu gry jest wyświetlany na odrębnym monitorze PC. Wspierane są gry z grafiką rastrową i wektorową (2D/3D). W razie potrzeby można łatwo dostosować ustawienia wyświetlania obrazu w emulatorze (rozdzielczość, proporcje ekranu, częstotliwość odświeżania ekranu i inne). Program jest dostępny na licencji open source. Odpowiednie wersje MAME zostały przygotowane m.in. dla systemów Windows, Mac OS X, Linux, FreeBSD, DOS. Udostępniono także wydania dla systemów mobilnych Android oraz iOS.

W chwili tworzenia opisu MAME wspiera ponad 7000 unikatowych obrazów ROM gier oraz innego oprogramowania z różnych platform sprzętowych. Wsparcie obejmuje także „klony”/kolejne wersje danej gry. Obsługiwane są nie tylko obrazy ROM, ale również obrazy HDD, CD i LaserDisc zapisane w specyficznym formacie emulatora – CHD. Warto wspomnieć o wsparciu dla obrazów typu BIOS ROM, wymaganych przy emulacji gier z systemów takich jak Neo Geo. Niekiedy, ze względu na brak możliwości emulacji chipu audio danego systemu, do gry dołączane są także pliki WAV jako jej ścieżka dźwiękowa. Czasem wśród plików gry można znaleźć również obrazy PNG, które są wyświetlane jako ramka czy nakładka graficzna w grze. Wymienione wcześniej pliki wchodzą w skład tzw. ROMsetu, spakowanego w archiwum ZIP, ZIP64 lub 7-ZIP, które możemy uruchomić w programie. Emulator zawiera bardzo bogatą listę obsługiwanych maszyn oraz działających na nich gier. Trzeba jednak pamiętać, że MAME bezpośrednio nie oferuje żadnych ROMsetów. Musimy pobrać je na własną rękę, zaś korzystanie z nich nie zawsze będzie legalne ze względu na prawa autorskie twórców gier i innego oprogramowania. Na uwagę zasługują jeszcze pliki DAT, dzięki którym wprowadzimy dodatkowe informacje czy możliwości do emulatora (np. informacje o grze, cheaty, dane high score). Funkcjonalność programu będziemy w stanie rozszerzyć przy pomocy wtyczek.

MAME można obsługiwać z poziomu wiersza poleceń lub interfejsu graficznego (front-endu). W chwili tworzenia opisu, front-endem domyślnie oferowanym wraz z programem jest MEWUI. Emulator potrafi pracować także z wieloma innymi front-endami o rozmaitej funkcjonalności. MEWUI pozwala oczywiście na wygodne uruchamianie gier i oprogramowania z różnych wspieranych maszyn. Możliwe jest wyszukiwanie przyrostowe danego ROMsetu oraz przeglądanie listy ROMsetów pod względem wielu kategorii i filtrów. Poza tym program wyświetla zestaw informacji o danym ROMsecie, a także prezentuje zrzuty ekranu z danej gry. Zrzuty można tworzyć za pomocą klawisza F12. Front-end oferuje również funkcje przeglądania plików DAT, dodawania ROMsetów do listy ulubionych oraz eksportu wykazu ROMsetów do pliku XML lub TXT. W razie potrzeby możemy skonfigurować ustawienia główne emulatora (wideo, audio, urządzenia sterujące, skróty klawiszowe, wydajność pracy i inne opcje) oraz ustawienia wybranej maszyny (BIOS, wideo, mapowanie urządzeń sterujących, wydajność i inne). Dostępne jest także menu odpowiedzialne za aktywację wtyczek MAME.

Szczegóły dotyczące obsługi emulatora zamieszczono w dokumentacji dostępnej w witrynie projektu (w języku angielskim). Tutaj można przedstawić pokrótce, jak uruchomić grę w MAME. Archiwum ROMsetu z grą kopiujemy/przenosimy do katalogu roms, dostępnego w głównym folderze emulatora. Następnie w interfejsie MAME wyszukujemy ROMset (przy wybranej kategorii Available) poprzez wpisanie nazwy archiwum ROMsetu (a nie nazwy gry!) w pasku wyszukiwania przyrostowego. Po tym wszystkim klikamy dwukrotnie w odnalezioną pozycję. Okienko informacyjne emulatora, wyświetlane zaraz przed załadowaniem gry, można zamknąć klawiszem Spacja. Opcje sterowania zmienimy poprzez Configure Options/General Inputs (klawisz "5" odpowiada domyślnie za wrzucenie monety/żetonu do automatu, klawisz "1" rozpoczyna grę w trybie jednego gracza, klawisze strzałek odpowiadają za ruch, z kolei CTRL, SHIFT, Z, X służą jako Fire itd.).

Aplikację MAME4Droid, czyli port MAME przeznaczony dla systemu mobilnego Android, można pobrać tutaj.

Uwaga!
Z chwilą tworzenia opisu co prawda można wybrać język polski dla interfejsu emulatora, jednak translacja nie działa (brak odpowiednich wpisów w pliku spolszczenia).

Wymagania!
W Windows XP zalecany jest Service Pack 3.
W Windows Vista wymagany jest Service Pack w wersji 1 lub wyższej.

Minimalne wymagania sprzętowe:
Procesor: Intel C2D lub odpowiednik AMD, taktowanie CPU – przynajmniej 2.0 GHz.
Pamięć RAM: 4 GB.
Karta graficzna: obsługa DirectX 9.0c, wsparcie dla Direct3D lub OpenGL.
Grafika 3D oraz efekty HLSL czy GLSL wymagają mocnej karty graficznej.

Licencja: GNU GPL (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (3 głosów)

Strefa Download programu
MAME



MAME 0.217b
Wersja stabilna 32-bitowa
72.6 MB | 2020-02-29
MAME 0.230b
Wersja stabilna 64-bitowa
81.8 MB | 2021-04-19

Ilość pobrań: 1001 | W tym miesiącu: 6 | W poprzednim miesiącu: 10

Komentarze (0)
MAME