w
googluj
pl

LibreOffice Portable 5.4.2


LibreOffice Portable to przenośna wersja pakietu biurowego o otwartym kodzie źródłowym – LibreOffice. Program, pozostając w pełni darmowym, oferuje właściwie wszystkie istotne możliwości pozostałych zaawansowanych pakietów biurowych, w tym najpopularniejszego, komercyjnego pakietu Microsoft Office. Komponenty LibreOffice pozwalają na efektywne tworzenie, edytowanie i zapisywanie dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych, grafik, prezentacji, formuł matematycznych oraz prostych stron WWW, poza tym w pakiecie możliwe jest również zarządzanie bazami danych. Natywny format dokumentów LibreOffice to OpenDocument, jednak program doskonale radzi sobie także z formatami Microsoft Office oraz formatami innych aplikacji biurowych, w tym również m.in. z plikami PDF (odczyt, eksport, niekiedy edycja), HTML, XML, WordPerfect czy Lotus 1-2-3. Ogólnie wspierane są formaty różnych aplikacji, w tym graficznych, np. Adobe Photoshop, CorelDraw, AutoCad (często tylko odczyt plików, bez możliwości zapisu). Pełna lista wspieranych formatów jest dostępna pod tym odnośnikiem. Patrząc od drugiej strony - format OpenDocument jest w tej chwili obsługiwany przez Microsoft Office (od wersji 2007) i inne popularne pakiety biurowe.

Komponenty LibreOffice działają w trybie zintegrowanym, współpracując ze sobą i dzieląc się rozmaitymi narzędziami i ustawieniami, dzięki czemu można otwierać np. grafikę wektorową w edytorze tekstu. Oczywiście możliwe jest kontrolowanie ustawień programu na poziomie związanym z wybranym komponentem pakietu czy nawet określonym dokumentem. LibreOffice oferuje gotowe szablony dokumentów oraz pozwala na tworzenie własnych wzorców tego typu. W programie można skorzystać z zaawansowanych opcji stylów i formatowania dla elementów wchodzących w skład dokumentu, z galerii obiektów graficznych, rozbudowanych makr, a także z funkcji Nawigator, która wyświetla i kategoryzuje obiekty dostępne w dokumencie oraz pozwala na łatwe przechodzenie do wybranych z nich. Funkcjonalność pakietu zwiększymy za pomocą rozmaitych rozszerzeń (dostępne w witrynie projektu). Tworzenie i edytowanie dokumentów różnego typu często przebiega przy użyciu metody WYSIWYG.

LibreOffice powstał jako fork pakietu biurowego OpenOffice. Gdy Oracle w 2010 r. przejęło firmę Sun Microsystems, tworzącą wraz ze społecznością open source program OpenOffice, środowisko użytkowników uczestniczących w rozwoju pakietu OpenOffice zaczęło wyrażać obawy o należyte wsparcie dla tego projektu, brak uwzględniania głosu społeczności, a także restrykcje dotyczące otwartości kodu oprogramowania. Wobec tych faktów, część z członków środowiska skupionego wokół OpenOffice powołała organizację The Document Foundation i działając pod jej szyldem stworzyła fork pakietu w postaci projektu LibreOffice, uniezależniając się od wpływów Oracle. W chwili tworzenia opisu pakiet biurowy LibreOffice jest dostępny dla systemów Windows, Mac OS oraz Linuks.

Główne komponenty LibreOffice i ich najważniejsze funkcje:

• Writer (procesor tekstu, w polskiej wersji uruchamiany poprzez skrót: Dokument tekstowy) – pozwala na otwieranie/importowanie, edytowanie oraz zapisywanie/eksportowanie dokumentów tekstowych. Dzięki niemu stworzymy np. listy, książki, raporty, newslettery, broszury i inne dokumenty podobnego rodzaju. Writer oferuje m.in. szablony dokumentów oraz zaawansowane style i opcje formatowania, posiada funkcje sprawdzania pisowni, autokorekty, dzielenia wyrazów na końcu wiersza, wyszukiwania i zamieniania znaków, słów i znaczników formatowania, automatycznego generowania tabel i indeksów oraz łączenia wiadomości e-mail. Oprócz tego komponent pozwala na zastosowanie różnych metod układu elementów na stronie (w tym ramek, kolumn i tabel), wykorzystanie podstawowych narzędzi rysowniczych (tworzenie grafiki), osadzanie lub linkowanie plików graficznych, arkuszy kalkulacyjnych i innych obiektów, grupowanie zbioru dokumentów w pojedynczy dokument, śledzenie zmian w kolejnych wersjach dokumentu, integrację z bazą danych (np. bazą zawierającą bibliografię), eksport dokumentów do formatów Microsoft Word, HTML, XML oraz PDF, a także współpracę z klientem e-mail.

• Calc (arkusz kalkulacyjny) – zestaw zaawansowanych możliwości związanych z analizą danych, tworzeniem wykresów graficznych (2D i 3D, opcja integracji z innymi dokumentami LibreOffice) i wspomaganiem podejmowania decyzji. W Calc zawarto ponad 300 funkcji dotyczących m.in. operacji finansowych, statystycznych i matematycznych. Komponent pozwala na zastosowanie funkcji odpowiedzialnych m.in. za tworzenie formuł przeprowadzających kompleksowe kalkulacje na danych, kontrolowanie zawartości baz danych oraz wykorzystanie zaawansowanych makr (wsparcie dla skryptów LibreOffice Basic, Python, BeanShell, JavaScript). Można pracować z arkuszami kalkulacyjnymi Microsoft Excel (otwieranie, edycja, zapis), poza tym skorzystamy z funkcji importu/eksportu danych z plików HTML, CSV, PDF i PostSript.

• Impress (tworzenie prezentacji) – slajdy prezentacji mogą zawierać m.in elementy takie jak: różne obiekty graficzne (kliparty, rysunki, fotografie), materiały wideo i audio, tekst, listy punktowe i numerowane, tabele i wykresy. Skorzystamy z narzędzi rysowniczych/graficznych, oraz z zestawów animacji i efektów specjalnych (także związanych z tekstem). Moduł oferuje również narzędzia sprawdzania pisowni, stylizacji tekstu i dostosowywania tła prezentacji. Komponent jest kompatybilny z formatami Microsoft PowerPoint i może zapisywać prezentacje, animacje czy grafiki w różnych formatach (np. Flash, Shockwave Flash/Macromedia Flash),

• Draw (tworzenie rysunków) – moduł odpowiedzialny za tworzenie grafiki wektorowej, będący w stanie także realizować różne operacje na grafice rastrowej. Komponent oferuje bogaty zestaw funkcji, co prawda nie aż tak obszerny, jak w profesjonalnych programach do tworzenia/edycji grafiki, ale jednak jeden z najbardziej rozbudowanych wśród pakietów biurowych. Dzięki Draw stworzymy zarówno dwuwymiarowe wykresy i diagramy, jak i obiekty trójwymiarowe. Wśród funkcji modułu warto wymienić chociażby obsługę warstw, siatkę z punktami magnetycznymi, miarki, inteligentne punkty łączące, punkty łączące dostępne dla wykresów organizacyjnych, funkcje tworzenia obiektów 3D ze wsparciem dla tekstur czy efektów oświetlenia, kontrolę nad stylem rysunku i strony, a także możliwość zastosowania krzywych Beziera. Moduł współpracuje ściśle z innymi komponentami pakietu, prace stworzone w Draw można w łatwy sposób wykorzystywać i modyfikować w modułach Writer oraz Impress. Komponent potrafi importować pliki graficzne dostępne w wielu popularnych formatach (grafika wektorowa i rastrowa), a także zapisywać/eksportować je do ponad 20 formatów, w tym JPG/JPEG, PNG, TIF, TIFF, GIF, HTML, XPM, SVG, PDF i Flash.

• Math (tworzenie formuł matematycznych, chemicznych, fizycznych i ogólnie: naukowych) – moduł często używany do wprowadzania i edycji równań w dokumentach tekstowych, ale może być także stosowany z innymi typami dokumentów,

• Base (praca z bazami danych) – dzięki komponentowi możemy tworzyć i edytować formularze, raporty, zapytania, tabele, widoki oraz zależności, a także administrować naszą bazą właściwie niemal identycznie, jak w popularnych aplikacjach służących do zarządzania bazami danych. Moduł oferuje nowe rozwiązania, np. możliwość analizy i edycji relacji dostępnych na diagramach. Base wykorzystuje domyślnie silnik relacyjnej bazy danych o nazwie HSQLDB, poza tym może obsługiwać także bazy danych dBASE, Microsoft Access, MySQL, Oracle, SQL-92 (ANSI-92 SQL), PostgreSQL, jak również dowolne bazy podległe interfejsom ODBC albo JDBC.

Opisywana wersja Portable pakietu LibreOffice została przygotowana przez organizację The Document Foundation oraz społeczność witryny PortableApps.com. Edycja przechowuje konfigurację tylko we własnych podkatalogach, dzięki czemu możemy używać jej na różnych komputerach z zachowaniem naszych ustawień, oczywiście także z poziomu nośników wymiennych typu pendrive, dysk zewnętrzny czy karta pamięci.

Interfejs graficzny LibreOffice Portable prezentuje się całkiem przyzwoicie pod względem wizualnym. Nie posiada co prawda wstążki (dla niektórych użytkowników fakt ten jest zaletą) ani aż takich walorów estetycznych jak interfejs „konkurencyjnego” Microsoft Office, ale za to oferuje łatwy dostęp do wszystkich liczących się funkcji pakietu biurowego. Osoby zaznajomione z obsługą Microsoft Office czy innych pakietów biurowych powinny w krótkim czasie opanować podstawowe zasady korzystania z programu. W razie problemów można otworzyć wbudowany plik pomocy lub zapoznać się z dokumentacją i instrukcjami dostępnymi w witrynie projektu.

Uwaga!
Pobrany plik EXE wypakuje wersję przenośną pakietu do wybranej przez nas lokacji.

Wymagania!
Niektóre możliwości LibreOffice – kreatory i silnik baz danych HSQLDB - wymagają zainstalowanego środowiska uruchomieniowego Java. W celu zapewnienia działania tych funkcji w systemach bez Javy, można skorzystać z przenośnej wersji wymaganego środowiska – jPortable.
Program po wypakowaniu wymaga od 400-800 MB wolnego miejsca na nośniku danych.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.8 (42 głosów)

Strefa Download programu
LibreOffice Portable



LibreOffice Portable 5.4.2
Wersja stabilna
160.23 MB | 2017-11-09
przejdź Wersja instalacyjna LibreOffice

Ilość pobrań: 6295 | W tym miesiącu: 5 | W poprzednim miesiącu: 5

Komentarze (1)
LibreOffice Portable
avatararrow
~CynterWojtek | 2015.11.03 08:05
8 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Programik "palce lizać". Komentuję tutaj, gdyż korzystam jedynie z portabla. Superowo, iż jest ciurkiem rozwijany...... dlatego czekam, że drgnie również wersja mobilna. Pozdrawiam LibreOffice-fanów !!!!!
LibreOffice Portable 4.4.0