w
googluj

Dołącz do nas na:

facebook google+
Dodaj swój tematarrow
Więcej tematówarrow

Osób na forum: 669
Wszystkich postów: 964771
Wszystkich tematów: 159903

l r
~kuśka: Tnie wszystko jak brzytwa ! Nikt lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ... arrow
~AAA: To rzeczywiście bardzo dobry program, szczerze wart polecenia. Przy tak wysokiej ocenie być może niestosowne jest wspominać o innym, nieco l... arrow
Programów: 11971
Istniejemy od: 7967 dni

Laplink Defrag Professional Edition 11.6 Bulid 4259


Laplink Defrag Professional Edition to aplikacja służąca do defragmentacji dysków twardych. Program oferuje pięć metod defragmentacji, cechujących się różną dokładnością, prędkością działania i nieco odmiennym zastosowaniem. W pojedynczym zadaniu wykonamy defragmentację wszystkich dysków twardych podłączonych do PC, wszystkich lub wybranych partycji danego HDD (również wielu naraz) oraz określonych katalogów i plików. Analizę stopnia fragmentacji woluminów i konsolidację plików można przeprowadzać manualnie lub automatycznie. Funkcja aktywowana poprzez przycisk OneButtonDefrag samoczynnie sprawdza zmiany w systemie plików i w wypadku wykrycia zbyt dużego stopnia fragmentacji wykonuje automatycznie defragmentację w tle (bez ingerencji użytkownika i niepokojenia go zbędnymi monitami). Ustawienia funkcji skonfigurujemy za pomocą wygodnego kreatora. Oprócz tego w narzędziu skorzystamy również z harmonogramu zadań, umożliwiającego dokładne zaplanowanie automatycznej defragmentacji na wybrane dni/określone godziny. Aplikacja wspiera dyski twarde, dyski zewnętrzne oraz dyski SSD i urządzenia z pamięcią Flash. Oczywiście w wypadku SSD i innego sprzętu z pamięcią Flash defragmentacja nie ma właściwie sensu czy nawet może być szkodliwa dla kondycji nośników. Laplink Defrag Professional bazuje na uznanym defragmentatorze dysków - O&O Defrag Professional. Obie aplikacje stworzyła ta sama firma, czyli O&O Software, jednak opisywany program został wykonany specjalnie dla Laplink Software i w związku z tym nosi taką, a nie inną nazwę.

Metody defragmentacji:

• STEALTH – szybka i optymalna dla obszernych dysków z bardzo dużą ilością plików, nie wymaga mocnych podzespołów PC, zalecana przy pierwszej defragmentacji, mniej dokładna,
• SPACE – działa szybko, radzi sobie dobrze z woluminami o dużym stopniu fragmentacji, pozwala na konsolidację wolnej przestrzeni i nie wymaga za dużo od procesora czy pamięci RAM, zalecana przy pierwszej defragmentacji,
• COMPLETE/Name – bardzo dokładna defragmentacja, podczas której pliki są sortowane i układane na woluminie w oparciu o porządek alfabetyczny ich nazw, ten sposób przyśpiesza odczyt plików (zwłaszcza systemowych), ale operacja trwa dość długo i wymaga więcej wysiłku od komputera, rozwiązanie zalecane w wypadku małej częstotliwości modyfikowania plików, dobre do regularnej defragmentacji, tak jak pozostałe metody wymienione poniżej,
• COMPLETE/Modified – bardzo dokładna defragmentacja i reorganizacja układu plików według dat ich modyfikacji – wpływa na maksymalne zwiększenie wydajności odczytu, zalecana dla systemów, w których część z plików jest często zmieniana, a część pozostaje nienaruszona, metoda może znacznie obciążyć podzespoły komputera, defragmentacja zajmuje dużą ilość czasu,
• COMPLETE/Access – bardzo dokładna defragmentacja i reorganizacja, pliki są układane na dysku w oparciu o czas ostatniego dostępu do nich, kolejne defragmentacje nie muszą już być wykonywane na plikach rzadko otwieranych, przez co skróceniu ulega czas następnych operacji. Maksymalizuje prędkość odczytu danych. Sposób wykorzystuje w znacznym stopniu zasoby PC (także wolne miejsce na dysku) i wymaga większej ilości czasu.

Funkcja ActivityGuard Pro troszczy się o odpowiednie zbalansowanie wykorzystania zasobów komputera przez aplikację, tak aby operacje Laplink Defrag Professional nie przeszkadzały nam w używaniu programów wymagających więcej od CPU czy pamięci RAM. W celu odciążenia komputera, w ustawieniach narzędzia można dodatkowo włączyć sekwencyjne przeprowadzanie defragmentacji woluminów (normalnie jest ona wykonywana równolegle na kilku partycjach). Ikonka Laplink Defrag Professional, wyświetlana w obszarze powiadomień Windows, pozwala na przejście programu w tryb hibernacji, dzięki czemu nie będzie on realizował żadnych akcji aż do momentu, w którym przełączymy go z powrotem na normalny tryb działania. Za pomocą ikonki uruchomimy również defragmentację wszystkich woluminów według wybranej metody. Warto dodać, że aplikację można zintegrować z menu kontekstowym Eksploratora Windows – pozwala to na defragmentację plików, katalogów i woluminów bezpośrednio z jego poziomu. Program oferuje również funkcję ClusterInspector, dzięki niej sprawdzimy, które pliki (lub tylko ich fragmenty) zajmują dane klastry. Poza tym Laplink Defrag Professional potrafi wykrywać i naprawiać błędy na dysku.

Analizę oraz defragmentację można w każdej chwili zatrzymać, wznowić od punktu przerwania lub anulować. Po zakończeniu defragmentacji możemy zapoznać się z podstawowym oraz dokładnym raportem. Aplikacja wyświetla historię raportów w odpowiedniej karcie, za pomocą której otworzymy wyniki w domyślnej przeglądarce internetowej (raporty są zapisywane w formacie HTML). Warto dodać, że ustawienia narzędzia pozwalają na wykluczanie wybranych plików i katalogów z procesu defragmentacji.

Interfejs Laplink Defrag Professional podzielono na trzy główne obszary, ułożone pionowo względem siebie. Na samej górze dostępna jest wstążka wyposażona w karty funkcyjne, związane z analizą i defragmentacją, konfiguracją harmonogramu zadań oraz raportami, a także z różnymi trybami widoku i ustawieniami graficznymi dla informacji prezentowanych w dolnej części interfejsu.

Poniżej wstążki znajdziemy obszar, w którym wyświetlany jest wykaz partycji wszystkich dysków wraz z informacjami o operacjach aktualnie wykonywanych na danym woluminie, jak również informacjami o literze, nazwie, rozmiarach i systemie plików woluminu, ilości wolnego miejsca na partycji, liczbie pofragmentowanych/wszystkich plików na niej dostępnych, stopniu fragmentacji woluminu itd. Program pozwala na dowolne pozycjonowanie, ukrywanie i pokazywanie kolumn informacyjnych, a także dodanie do nich kilku pozostałych kategorii. Poprzez menu kontekstowe obszaru (otwierane po kliknięciu prawym przyciskiem myszki na którejś z partycji) można uruchomić analizę woluminu, rozpocząć jego defragmentację według wybranej metody, wstrzymać, wznowić lub zakończyć daną operację oraz sprawdzić błędy na dysku (to samo osiągniemy za pomocą wstążki).

W dolnym obszarze interfejsu zostały zawarte różne karty informacyjne i robocze. Karta Cluster przedstawia graficzną mapę powierzchni dysku. Odpowiednie kolory klastrów reprezentują ich stan - pofragmentowane, przeniesione przez defragmentację, aktualnie przetwarzane, wolna przestrzeń, zarezerwowane przez system lub MTF, wchodzące w skład pliku stronicowania, zawierające dane folderów, zablokowane przez różne aktywne procesy czy inne przyczyny. Kolory reprezentujące określone stany klastrów można dowolnie zmieniać, poza tym w menu View wstążki lub w menu kontekstowym mapy dysku wybierzemy rozmiary wyświetlanych bloków, jak również zdecydujemy o ich stylu graficznym i cieniowaniu. Karta Jobs pozwala na szybkie zarządzanie zaplanowanymi zadaniami automatycznej defragmentacji. Z kolei w karcie Raports można przeglądać historię raportów, otwierać wybrane z nich w przeglądarce internetowej, a także je kasować. Opcje dostępne dla Jobs i Raport wywołujemy poprzez menu kontekstowe odpowiedniej karty. W karcie Drive Status zapoznamy się z aktualnymi informacjami o rozmiarze danego woluminu, ilości wolnej przestrzeni na woluminie, liczbie zapisanych w nim plików i katalogów oraz stopniu jego fragmentacji. Poza tym wyświetlane są także wyniki odnoszące się do liczby przeanalizowanych katalogów i plików na woluminie, ilości plików przeniesionych podczas konsolidowania danych, jak również liczby pofragmentowanych plików przed i po wykonaniu defragmentacji. Ostatnia karta – File Status – wyświetla listę pofragmentowanych plików zwykłych, systemowych oraz zablokowanych. Pliki można sortować według ich wielkości i jednocześnie typu. W liście wyświetlany jest także numer klastra początkowego danego pliku, liczba klastrów zajmowanych przez plik, ilość fragmentów pliku oraz jego ścieżka.

Interfejs graficzny Laplink Defrag Professional jest w miarę nowoczesny i przyjemny w odbiorze. W razie potrzeby możemy zdecydować się na inny motyw kolorystyczny interfejsu (kilka do wyboru). Mniej doświadczeni użytkownicy opanują podstawowe funkcje programu w krótkim czasie, ale cześć z zaawansowanych ustawień wymaga zapoznania się z instrukcją obsługi. Podręcznik jest dostępny w witrynie producenta (jako plik PDF), poza tym w samej aplikacji można włączyć wyświetlanie kilkuzdaniowych podpowiedzi.

Uwaga!
Wersja 32 bitowa programu nie zadziała w 64 bitowej wersji Windows.
Jeżeli wcześniej używaliśmy wersji próbnej O&O Defrag Professional, jego okres testowy dobiegł końca i nie aktywowano wersji pełnej, wówczas w tym samym systemie nie uda nam się skorzystać z wersji testowej Laplink Defrag Professional (po prostu program uzna, że skończył się Trial).

Ograniczenia!
Wersji Trial można używać przez 30 dni bez żadnych ograniczeń w funkcjonalności. Gdy nadal chcemy korzystać z programu po zakończeniu okresu testowego, musimy nabyć licencję na pełne wydanie Laplink Defrag Professional i aktywować aplikację. Licencję można zakupić poprzez witrynę producenta.

Licencja: Trial (testowa)
System Operacyjny: Windows 2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Strefa Download programu
Laplink Defrag Professional Edition



Laplink Defrag Professional Edition 11.6 Bulid 4259
Wersja stabilna 32-bitowa
21.42 MB | 2014-07-21
Laplink Defrag Professional Edition 11.6 Bulid 4259
Wersja stabilna 64-bitowa
24.82 MB | 2014-07-20

Ilość pobrań: 361 | W tym miesiącu: 4 | W poprzednim miesiącu: 2

Komentarze (0)
Laplink Defrag Professional Edition