w
googluj

Dołącz do nas na:

facebook google+
Dodaj swój tematarrow
Więcej tematówarrow

Osób na forum: 434
Wszystkich postów: 959259
Wszystkich tematów: 159147

l r
~kuśka: Tnie wszystko jak brzytwa ! Nikt lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ... arrow
~AAA: To rzeczywiście bardzo dobry program, szczerze wart polecenia. Przy tak wysokiej ocenie być może niestosowne jest wspominać o innym, nieco l... arrow
Programów: 11971
Istniejemy od: 8027 dni

Jamulus - Internet Jam Session Software 3.4.2


Jamulus - Internet Jam Session Software to darmowe oprogramowanie (licencja open source), dzięki któremu muzycy z różnych stron świata mają możliwość wspólnego udziału w sesjach improwizacyjnych (tzw. jam sessions) poprzez Internet. Oprogramowanie składa się z serwera oraz klienta. Serwer odbiera dane audio dostarczane przez klienty działające na komputerach artystów biorących udział w sesji, miksuje strumienie audio płynące od tych muzyków, a następnie przesyła kompletny miks do każdego klienta sesji. Wszystkie wymienione operacje odbywają się „w locie”. Wyjaśniając w skrócie - dany muzyk gra swoją partię w internetowej sesji improwizacyjnej, a w tym samym czasie słyszy to, co tworzą inni muzycy biorący udział w tej sesji. Klient może wykorzystywać serwery centralne Jamulus, jak również serwery zakładane indywidualnie przez użytkowników. Odpowiednie wersje oprogramowania przygotowano dla systemów Windows, Mac OS oraz Linuks.

Przy pomocy klienta Jamulus połączymy się z wybranym serwerem tego oprogramowania, skonfigurujemy swój profil użytkownika, przyjrzymy się profilom ludzi biorących udział w sesji oraz oczywiście zagramy muzykę wspólnie z tymi osobami. Warto dodać, że dla każdego serwera dostępny jest również czat grupowy. Jeżeli chodzi o dane w profilu, możemy podać swój nick, kraj i miasto, a także wybrać dany instrument i określić nasz poziom umiejętności gry na nim.

Klient pokazuje miernik głośności dla każdego z wejściowych kanałów audio. Możliwe jest oddzielne używanie dwóch kanałów wejścia (w trybie mono-in, stereo-out), wówczas każdy z nich jest w stanie przechwytywać dźwięk z innego instrumentu. Dostępne są funkcje regulacji głośności dźwięku dostarczanego przez poszczególnych muzyków (w tym nas samych), odtwarzania tylko partii granej przez danego użytkownika sesji, dystrybucji sygnału audio pomiędzy kanałami (tzw. panning), a także zastosowania efektu pogłosu. Klient wyświetla również diody informujące o tym, czy dźwięk jest wysyłany i odbierany „w locie”, bez rozmaitych problemów związanych z opóźnieniami czy buforem audio.

W ustawieniach klienta można znaleźć opcje związane z wyborem urządzenia audio, kontrolą nad rozmiarem i tym samym opóźnieniem bufora ASIO, regulacją wahań czasowych w przesyle danych pomiędzy klientem a serwerem, wyborem kanałów audio (mono, stereo, wejście mono/wyjście stereo), ustaleniem określonej jakości dźwięku oraz zdefiniowaniem maksymalnego użycia CPU przez klienta. Dostępne są również informacje o bitrate strumienia audio, wartości pingu do serwera, oraz czasie ogólnego opóźnienia sygnału audio.

Serwer Jamulus jest instalowany razem z klientem. Po uruchomieniu GUI oprogramowania serwera mamy możliwość stworzenia serwera lokalnego albo zarejestrowania naszego serwera na liście któregoś z serwerów centralnych Jamulus. Serwer wyświetla listę podłączonych do niego klientów wraz z parametrami ich połączeń. Szczegóły konfiguracji serwera Jamulus można znaleźć w witrynie projektu.

Interfejs oprogramowania Jamulus (zwłaszcza klienta) jest dość przyjemny dla oka i dobrze przemyślany pod względem dostępu do istotnych funkcji. Mniej doświadczeni użytkownicy szybko opanują podstawy obsługi programu, chociaż niektóre ustawienia audio wymagają większej wiedzy o strumieniowaniu dźwięku. W witrynie projektu można znaleźć dokładne instrukcje, poza tym program potrafi wyświetlać rozbudowane opisy swoich funkcji po skorzystaniu z opcji „What’s This?”. Instrukcje i opisy są dostępne tylko w języku angielskim.

Wymagania!
Jamulus wymaga sterownika audio zgodnego z ASIO. Jeżeli karta dźwiękowa nie oferuje natywnego wsparcia dla ASIO, można zainstalować sterowniki ASIO4ALL lub kX Audio Driver.

Rozmiar bufora ASIO z reguły powinien być ustawiony na najniższą możliwą wartość, by zapewnić jak najmniej opóźnień w transferze danych audio (zalecana wartość to 128 sampli).

Licencja: GNU GPL (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Strefa Download programu
Jamulus - Internet Jam Session Software



Jamulus - Internet Jam Session Software 3.4.2
Wersja stabilna
19.47 MB | 2018-02-19

Ilość pobrań: 203 | W tym miesiącu: 2 | W poprzednim miesiącu: 3

Komentarze (0)
Jamulus - Internet Jam Session Software