Inkscape to darmowy, rozbudowany edytor grafiki wektorowej. Program nie jest aż tak zaawansowany, jak Adobe Illustrator czy Corel Draw, ale jednak oferuje całkiem pokaźny zestaw funkcji związanych z tworzeniem i edytowaniem grafik opartych na wektorach. Inkscape przyda się zwłaszcza do tworzenia projektów na potrzeby stron internetowych, chociaż docenią go także osoby zajmujące się mniej wymagającymi projektami DTP. Program korzysta z uniwersalnego formatu SVG, ale jest w stanie otwierać czy importować również pliki zapisane m.in. w Adobe Illustrator, Corel Draw albo AutoCAD. Oczywiście potrafi odczytywać i zapisywać obrazy bitmapowe i dokumenty PDF. Pełną listę wspieranych formatów wejściowych i wyjściowych można znaleźć w witrynie projektu. Inkscape jest udostępniany na zasadach licencji open source. Odpowiednie wersje programu przygotowano dla Windows, Mac OS X oraz różnych dystrybucji Linuksa.
Inkscape został zaopatrzony w rozbudowany zestaw funkcji i narzędzi pozwalających na intuicyjne tworzenie oraz edytowanie obiektów wektorowych. Możliwe jest zaawansowanie kontrolowanie właściwości ścieżek, wypełnień i konturów obiektów. Będziemy w stanie korzystać z różnych przekształceń, stylów obiektów, wzorków, funkcji wprowadzania tekstu i modyfikowania jego właściwości, warstw i masek, narzędzi tworzenia animacji i kreślenia obiektów 3D, a także funkcji odpowiedzialnej za wektoryzację grafiki bitmapowej. Warto dodać, że Inkscape zawiera bardzo obszerny zestaw filtrów i efektów graficznych. Program obsługuje przeźroczystość (kanał Alfa) i pozwala na pracę w różnych przestrzeniach barw (RGB, HSL, CMYK), jak również w skali szarości.
Tworząc obiekty możemy wykorzystywać narzędzia rysownicze (ołówek, pióro, narzędzie kaligraficzne) oraz narzędzia tworzenia obiektów 2D (prostokąty, elipsy, łuki, gwiazdki, wielokąty, wielokąty zaokrąglone, spirale). Przygotowano także narzędzie tworzenia obiektów 3D i narzędzie wprowadzania obiektów tekstowych. Poza tym dostępne są funkcje osadzania obrazów bitmapowych oraz klonowania obiektów (z opcjonalnym tworzeniem wzorków i układów sklonowanych elementów). Program pozwala oczywiście na mniej lub bardziej zaawansowane zaznaczanie, kopiowanie, wycinanie, wklejanie i usuwanie obiektów.
Funkcje wykonujące manipulacje na obiektach pozwalają na użycie różnych transformacji (przenoszenie, skalowanie, obracanie, pochylanie). Możliwe jest grupowanie obiektów, pozycjonowanie ich w stosie widoczności (pojedynczej warstwy), a także zarządzanie ich ułożeniem na arkuszu. Obiekty możemy rozmieszczać na poszczególnych warstwach. W razie potrzeby skorzystamy z różnych opcji mieszania warstw oraz z funkcji wyłączania/włączania widzialności warstw, modyfikowania ich pozycji w stosie, blokowania edycji warstw, duplikowania warstw itp.
Wśród funkcji odnoszących się do wypełnienia i konturu obiektów znajdziemy m.in. selektor kolorów (wspiera przestrzenie RGB, HSL i CMYK, oferuje koło barw oraz system zarządzania kolorami – CMS), próbnik kolorów, funkcje przechowywania, kopiowania i wklejania stylu obiektu, narzędzia edycji i tworzenia gradientów oraz wzorków (bitmapowych i wektorowych), funkcje tworzenia konturów przerywanych oraz wprowadzania markerów ścieżki (np. strzałek).
Pracując ze ścieżkami można używać narzędzi edycji węzłów - dostępne są dźwignie przenoszące węzły i modyfikujące ich krzywe, przygotowano także różne tryby wprowadzania węzłów oraz funkcje kontrolujące ułożenie węzłów. Program oferuje konwersję kształtów i tekstu na ścieżki (opcjonalnie wraz z konwersją konturu). Poza tym udostępnia operacje typu Boolean oraz funkcje upraszczania ścieżki (ze zmiennym progiem), odwracania ścieżki, łączenia i rozdzielania albo odsuwania ścieżek, a także stosowania na nich różnych efektów. Można skorzystać z kilku zasad tworzenia ścieżek na bazie nakładających się na siebie obiektów. Inkscape posiada również funkcję konwersji obrazów bitmapowych na ścieżki (wektoryzacja).
Możliwości w zakresie pracy z tekstem pozwalają m.in. na używanie obszarów tekstu wieloliniowego, wykorzystanie różnych czcionek, dostępnych wraz z programem lub zaimportowanych, zastosowanie tzw. kerningu, definiowanie odstępów między literami i wierszami, kontrolowanie glifów, edytowanie czcionek SVG, nakładanie tekstu na ścieżkę, wstawianie tekstu do kształtów.
Interfejs graficzny Inkscape jest przyjemny dla oka i posiada dość konfigurowalny układ. Przypomina interfejsy uznanych, komercyjnych edytorów grafiki wektorowej. Mniej doświadczeni użytkownicy będą musieli poświęcić trochę czasu na opanowanie podstaw obsługi programu. Inkscape zawiera zbiór poradników (dostępne w języku polskim), poza tym w witrynie projektu zamieszczono podręcznik obsługi i inne instrukcje (w języku angielskim).
Producent: bryce
Licencja: Freeware (darmowa) System Operacyjny: Windows NT/2000/XP/Vista/7/8/10
Ciekawe, ale z eksportem plików faktycznie się człowiek nakombinuje. Chyba czasami prościej jednak rozszerzonego Painta w wersji Paint.NET użyć.
Inkscape 0.92.2
~max447 | 2016.04.11 14:39
6
Jak ustawić język polski ?
Inkscape 0.91
~Jam | 2015.05.04 15:40
0
Co to ma być? Po zrobieniu jakiejś grafiki na rysunku czy zdjęciu - w ogóle nie ma opcji zapisu w jpg.
Inkscape 0.91
~Monik | 2015.05.01 15:48
0
Nie jest w stanie rywalizować z Corelem bo nie ma CMYK-a i nie można tworzyć dokumentów wielostronicowych. Za to nadaje się do zamieniania grafiki bitmapowej w wektorową.
Inkscape 0.91
~MG | 2014.11.25 22:09
0
Radek. Do DTP - to raczej Scribus. Jest tam CMYK, opcje składu i inne.
Inkscape 0.48.5-1
~Radek | 2014.11.25 09:03
0
Niestety nie można uzyskać plików wyjściowych w CMYK'u, o kolorach spotowych można tym bardziej zapomnieć. I nie chodzi mi o jakieś dodatkowe plugin'y które separują kolorystykę tylko gotowy kompozyt. Poza tym program nie obsługuje nadrukowań (Overprints), a to dyskwalifikuje go do zastosowań w druku.
Podsumowując, program nie jest w stanie nawet zagrozić komercyjnym programom takim jak Corel, a tym bardziej Illustrator. Inkscape nadaje się tylko do prostych rysunków i grafiki na strony internetowe. Ale jeżeli komuś akurat do tego tylko jest potrzebny to POLECAM.
Inkscape 0.48.5-1
~gosc | 2014.03.17 20:50
0
Niebywale prosty i czytelny program.
Opcje tworzenia grafiki jak i opcje zapisu zaspakajają moje potrzeby w 100%
Polecam
Inkscape 0.48.4-1
~painter | 2011.03.14 18:16
6
Jest SUPER!!!
i do tego za darmo, nie trzeba więc bulić słono jak za Corela.