w
googluj

Dołącz do nas na:

facebook google+
Dodaj swój tematarrow
Więcej tematówarrow

Osób na forum: 54
Wszystkich postów: 959259
Wszystkich tematów: 159147

l r
~kuśka: Tnie wszystko jak brzytwa ! Nikt lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ... arrow
~AAA: To rzeczywiście bardzo dobry program, szczerze wart polecenia. Przy tak wysokiej ocenie być może niestosowne jest wspominać o innym, nieco l... arrow
Programów: 11971
Istniejemy od: 8015 dni

ConEmu 161206 + 190526 Preview


ConEmu (znany także pod nazwą ConEmu-Maximus5) to emulator konsoli Windows, rozbudowujący jej możliwości konfiguracyjne i pozwalający na uruchamianie wielu instancji konsol/terminali w zakładkach lub osobnych oknach swojego interfejsu. Na podobnych zasadach w ConEmu można również otwierać aplikacje posiadające prosty GUI (interfejs graficzny). Domyślnie w programie dostępne są konsole wiersza poleceń i Windows Power Shell, jednak emulator pozwala otwierać także inne terminale (np. bash - w Windows działa w oparciu o Cygwin) oraz aplikacje konsolowe (np. DOSBox). Terminale i programy mogą być uruchamiane również z uprawnieniami administratora. Aplikacje posiadające interfejs graficzny i współpracujące bez większych problemów z ConEmu to m.in.: Notatnik Windows, PuTTY, KiTTY oraz GVim, ale właściwie można wypróbować dowolny program, który posiada mniej wymagający GUI. Emulator został stworzony z myślą o obsłudze menadżera plików i edytora tekstu FAR Manager i w tej chwili nadal posiada pełną możliwość integracji z tym programem. Należy zwrócić uwagę, że ConEmu nie jest powłoką, tak więc nie pozwala na uzupełnianie komend za pomocą klawisza TAB, czy przeglądanie historii poleceń itd. Program to po prostu zaawansowane okno konsoli, w którym można uruchomić dowolny shell. W trakcie pracy z aplikacją prawdziwe konsole są cały czas aktywne, jednak pozostają w ukryciu.

Na instancjach konsol lub programów wyposażonych w GUI można przeprowadzać rozmaite operacje, np. zamknięcie instancji (także grupowe i z uwzględnieniem aktywności), uwolnienie jej z emulatora (wyświetla prawdziwą konsolę), zduplikowanie roota, zmiana nazwy zakładki, zabicie aktywnego procesu (również wielu naraz), wywołanie menu okna aplikacji z GUI, restart instancji (także wykonany jako administrator). Programy z interfejsem graficznym możemy otwierać poprzez opcję „New Console…” lub „Attach to…”. Funkcje edycji tekstu pozwalają na zaznaczanie wierszy lub całych bloków tekstowych, kopiowanie i wklejanie tekstu (również pomiędzy instancjami), kopiowanie kodu HTML oraz tekstu jako HTML, a także wyszukiwanie ciągów znaków. Warto dodać, że w aplikacji można za pomocą klawiatury przewijać wertykalnie zawartość bufora konsoli (tzw. tryb BufferHeight). Dostępne są również opcje związane z debugowaniem, które pozwalają na wywołanie okna prawdziwej konsoli (bez emulacji ConEmu), skonfigurowanie jej wyglądu, wykonanie zrzutu ekranu oraz zapisanie i wczytanie widoku/stanu okna emulowanej konsoli. Można również przeglądać log debugowania, debugować aktywny proces, wykonać zrzut pamięci wykorzystywanej przez aktywny proces oraz skorzystać z bardziej zaawansowanych funkcji debugowania. Aplikacja została wyposażona w moduł automatycznego wykonywania określonych zadań przy jej uruchomieniu, dzięki czemu wraz ze startem ConEmu można od razu otworzyć okno interesującej nas konsoli itp. Emulator obsługuje sekwencje ucieczki ANSI X3.64 wraz z 256 kolorowym Xterm.

Program posiada bardzo szerokie możliwości konfiguracji wyglądu terminali – pozwala m.in. na zastosowanie kilku stylów wyświetlania okna konsoli (np. styl Quake, rozciągający terminal od góry do dołu ekranu), dowolne regulowanie rozmiarów i pozycji okna, wykorzystanie różnych czcionek (także czcionki BDF, ale z ograniczonym wsparciem), ustalenie koloru tekstu i innych elementów w konsoli, użycie określonego typu kursora, a także wybranie tła obrazkowego i włączenie przeźroczystości. Równie bogate są ustawienia głównego interfejsu ConEmu – możemy wyświetlać go na wierzchu okien innych aplikacji, kontrolować jego rozmiary oraz pozycję i przeźroczystość, a także decydować o dostępności, wyglądzie i działaniu elementów w nim zawartych - np. zakładek, paska narzędzi czy paska statusu. Możliwe jest zminimalizowanie okna programu do ikonki w zasobniku systemowym, pozwalającej na korzystanie z większości funkcji emulatora. ConEmu integruje się z Eksploratorem Windows oraz z listami szybkiego uruchamiania (tzw. Jump Lists). Pasek szybkiego uruchamiania Windows jest w stanie wyświetlać animację postępu pracy na skrótach emulowanych aplikacji. W programie można skorzystać z obszernego zestawu klawiszy funkcyjnych oraz makr.

Szata graficzna ConEmu prezentuje się dość zwyczajnie, jednak nie ma w tym nic zaskakującego, biorąc pod uwagę zastosowanie programu. Aplikacja będzie przydatna głównie dla bardziej zaawansowanych użytkowników. W witrynie poświęconej ConEmu można znaleźć szczegółową dokumentację i dokładne instrukcje, zaś w samym programie dostępna jest dość skromna pomoc, zawierająca jednak wiele wyjaśnień dotyczących komend, makr itp.

Uwaga!
Instalator zawiera wersję 32 lub 64 bitową programu, użytkownik sam może zdecydować, która z nich zostanie zainstalowana.
Wersja Beta (Preview) jest absolutnie zalecana przez twórców aplikacji, mimo że ma status rozwojowej. Istnieje jeszcze wersja Alpha, najbardziej rozwojowa, ale właśnie z racji tego najmniej stabilna.
Wersję Alpha można pobrać z witryny projektu ConEmu.

Licencja: GNU GPL (darmowa)
System Operacyjny: Windows 2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (4 głosów)

Strefa Download programu
ConEmu



ConEmu 161206
Wersja stabilna
5.23 MB | 2016-12-08
ConEmu 190526 Preview
Wersja rozwojowa
6.85 MB | 2019-05-27

Ilość pobrań: 627 | W tym miesiącu: 4 | W poprzednim miesiącu: 5

Komentarze (0)
ConEmu