Brackets Portable - przenośna wersja nowatorskiego edytora kodu programistycznego. Brackets został stworzony przez firmę Adobe i jest udostępniany na licencji open source. Program najbardziej prezentuje swoją innowacyjność podczas kodowania w HTML, CSS oraz JavaScript (interesujące jest to, że sam powstał w oparciu o te rozwiązania). Poza tym w Brackets możemy także pracować z wieloma innymi językami - PHP, C, C++, C#, Java, JSON, VB, VBScript, Python, Pearl, Ruby, SQL, XML oraz Bash. Edytor posiada minimalistyczny, bardzo intuicyjny interfejs. Pomimo niepozornego wyglądu oferuje bogaty zestaw funkcji znacznie usprawniających procesy tworzenia, edytowania czy debugowania kodu. Z chwilą tworzenia opisu program jest ciągle rozwijany (w dość szybkim tempie), niedawno ukazała się jego pierwsza stabilna wersja. Producent przygotował wydania Brackets działające w systemach Windows, Mac OS oraz Linuks (Ubuntu/Debian).
Główne możliwości Brackets:
• funkcja Quick Edit pozwala na łatwą modyfikację stylów CSS, wartości kolorów/gradientów oraz elementów JavaScript bezpośrednio z poziomu specjalnego okna, które może być wyświetlane w trybie inline podczas edycji pliku HTML, arkusza stylów CSS czy zewnętrznego pliku JavaScript. Możliwe jest jednoczesne otwieranie wielu takich okienek dla różnych znaczników i klas HTML, wartości kolorów czy funkcji JavaScript. Po wskazaniu myszką wybranej wartości koloru w kodzie, edytor wyświetli niewielkie okienko z reprezentacją wizualną barwy. Gdy edytujemy wybrany kolor czy gradient, możemy skorzystać z intuicyjnego panelu wyboru koloru z obsługą formatów RGB, HEX oraz HSLa.
• funkcja Live Preview – zmiany w kodzie HTML i CSS są aktualizowane na bieżąco w podglądzie strony WWW wyświetlanym w Google Chrome. Nie musimy zapisywać modyfikacji, aby przyjrzeć się nowej wersji strony. Selektory zaznaczone w kodzie CSS mogą być podświetlane na stronie otwartej w przeglądarce.
• funkcja Quick Docs – działa w trybie inline, podobnie jak Quick Edit – funkcja odpowiada za szybki podgląd dokumentacji w plikach CSS/LESS/SCSS,
• ciekawsze funkcje edycyjne i składniowe – kolorowanie i podświetlanie składni, automatyczne uzupełnianie kodu (także podpowiadanie parametrów), sprawdzanie poprawności kodu (również z użyciem rozszerzenia ESLint), kontrola nad wielkością wcięć, tworzenie komentarzy (także blokowych), automatyczne zamykanie nawiasów, dzielenie zaznaczonego kodu na linie, numeracja linii, zliczanie linii i kolumn, zawijanie wierszy, rozszerzane kursora na linię wyżej lub niżej,
• wyszukiwanie i zamienianie znaków/elementów, działa zarówno w odniesieniu do pojedynczego pliku otwartego w edytorze, jak i do wszystkich plików czy katalogów wczytanych do programu, możliwe jest wykorzystanie wyrażeń regularnych oraz definiowalnych filtrów,
• panel eksploracyjny i nawigacyjny –pozwala na wygodne przeglądanie, otwieranie i edytowanie plików oraz folderów wchodzących w skład projektu, można pracować z wieloma plikami jednocześnie, pliki i katalogi są wyświetlane w strukturze drzewa,
• funkcje nawigacyjne – szybkie otwarcie danego pliku w wybranym katalogu, przejście do określonej linii, definicji albo pierwszego błędu, przeskok do następnego/poprzedniego dokumentu, zaznaczenie pliku w drzewie eksploratora katalogów,
• debugowanie – integracja z debuggerem Theseus, narzędzia deweloperskie otwierane z poziomu Google Chrome,
• wsparcie dla preprocesorów LESS i SCSS (za pomocą rozszerzeń),
• funkcjonalność programu można rozszerzyć przy użyciu ogromnej ilości rozszerzeń, które pobieramy i instalujemy z poziomu dedykowanego modułu. Z chwilą tworzenia opisu producent promuje rozszerzenie Creative Cloud Extract (wersja Preview), pozwalające na ekstrakcję informacji o czcionkach, kolorach, gradientach i wymiarach z plików graficznych PSD (natywny format Adobe Photoshop). Wyodrębnione dane zostają zamienione na kod CSS.
• obsługa programu jest możliwa także przy pomocy skrótów klawiatury, odpowiadających za aktywację dużej ilości rozmaitych funkcji.
Wersja Portable przechowuje ustawienia tylko w swoich podkatalogach, tak więc jest w pełni przenośna i możne działać na różnych PC z zachowaniem tej samej konfiguracji, np. z poziomu pendrive’a lub dysku zewnętrznego. Edycja Portable nie ingeruje w rejestr Windows.
Interfejs graficzny Brackets Portable jest elegancki i nowoczesny. Można dostosowywać go na kilka sposobów, m.in. wyświetlać dokumenty w dwóch panelach ułożonych pionowo lub poziomo, ukrywać/pokazywać pasek eksploracyjny i panele rozszerzeń, decydować o rodzaju czcionki i jej rozmiarach, a także zmieniać motyw kolorystyczny. Mniej zaawansowani deweloperzy powinni w krótkim czasie opanować podstawową obsługę programu. W razie problemów można zapoznać się z instrukcjami online, otwieranymi poprzez menu Pomoc (brak porad w polskiej wersji językowej).
Uwaga! Pobrany plik EXE wypakuje edycję Portable do wybranej przez nas lokacji. Program z chwilą tworzenia opisu obsługuje tylko pliki HTML ze stroną kodową UTF-8.
Wymagania! Możliwości związane m.in. z funkcjami Live Preview wymagają przeglądarki internetowej Google Chrome. Jeżeli chcemy korzystać z wersji Portable w systemie bez zainstalowanego Chrome, możemy umieścić wersję przenośną tej przeglądarki na nośniku wymiennym, na którym dostępna będzie również wersja Portable Brackets. W takim wypadku program należy uruchamiać poprzez plik BracketsPortableWithPortableChromeSupport. Współpraca Brackets Portable z przenośną wersją Chrome może nie być pełna.
Program potrzebuje przynajmniej 2 GB pamięci RAM dla w miarę płynnego działania bardziej wymagających funkcji.
Producent: Adobe Systems Inc./PortableApps
Licencja: Freeware (darmowa) System Operacyjny: Windows Vista/7/8/10