Appetizer to darmowy program stanowiący alternatywę dla systemowego menu Start czy paska zadań/szybkiego uruchamiania. W „pływającym”, skalowalnym panelu Appetizera możemy umieszczać skróty prowadzące do rozmaitych aplikacji, plików, katalogów czy funkcji systemowych. Kliknięcie lewym przyciskiem myszki na wybranym skrócie uruchomi/otworzy powiązany z nim program, plik albo folder. Appetizer pozwala także na grupowanie skrótów (poprzez umieszczanie ich w katalogach panelu startowego), poza tym możemy zbiorowo uruchamiać czy otwierać wiele aplikacji/plików/folderów jednocześnie (po dodaniu ich skrótów do specjalnej grupy). Skróty zaimportujemy z menu Start, paska szybkiego uruchamiania, dowolnej lokacji, a także ze struktury katalogów typowej dla programów pochodzących z witryny PotableApps. Oczywiście skróty można tworzyć także manualnie, wybierając w eksploratorze programu dany plik/katalog lub przeciągając myszką pliki i foldery z Eksploratora Windows do panelu startowego.
Skróty w obrębie panelu pozycjonujemy za pomocą metody przeciągnij i upuść. Zarówno podczas manualnego dodawania wybranego skrótu, jak i w trakcie przeglądania jego właściwości, będziemy w stanie nadać mu nazwę, zdefiniować ścieżkę powiązanego z nim pliku/katalogu, ustawić dodatkowe parametry uruchamiania/otwierania, a także wybrać dowolną ikonę skrótu. Program pozwala również na skorzystanie ze skrótów prowadzących do szeregu funkcji i lokacji systemowych. Część z możliwości wymienionych w tym akapicie jest dostępna w menu kontekstowym, wywoływanym po kliknięciu prawym przyciskiem myszki na obszarze startowym lub bezpośrednio na umieszczonym w nim skrócie. Warto dodać, że można uruchomić wiele instancji aplikacji, w ten sposób skorzystamy z kilku paneli startowych jednocześnie (o ile odblokujemy odpowiednią funkcję w ustawieniach). W witrynie programu udostępniono kilka wtyczek, które rozszerzają funkcjonalność Appetizera.
Panel startowy może być wyświetlany poziomo lub pionowo, zarówno w formie paska obejmującego jeden rząd lub kolumnę skrótów, jak i w formie obszerniejszego prostokąta, który zawiera więcej takich rzędów i kolumn. W aplikacji skorzystamy z kilku rozmiarów ikon reprezentujących skróty – małych, dużych, średnich oraz bardzo dużych. W ustawieniach programu zdecydujemy o wyświetlaniu nazw przy skrótach. Pozycje niemieszczące się w aktualnych rozmiarach obszaru startowego można znaleźć w rozwijalnej liście. Appetizer domyślnie został wyposażony w dwie skórki graficzne (kolejne pobierzemy ze witryny aplikacji). Panel aplikacji można w każdej chwili zminimalizować do zasobnika systemowego oraz wywołać ponownie (również za pomocą definiowalnego skrótu klawiatury). W razie potrzeby dostosujemy także przeźroczystość obszaru startowego.
Ustawienia aplikacji pozwalają m.in. na wyświetlanie panelu startowego zawsze na wierzchu okien innych programów, włączenie automatycznego startu Appetizera wraz z rozruchem Windows, odblokowanie uruchamiania wielu instancji programu jednocześnie, zdecydowanie o rozmiarach ikon oraz orientacji i przeźroczystości panelu, wybranie skórki graficznej, aktywowanie minimalizacji do zasobnika systemowego (w wypadku zamknięcia panelu), zdefiniowanie skrótu klawiaturowego, który ukryje/wywoła obszar startowy, zarządzanie listą plików i katalogów ignorowanych podczas importu, a także administrowanie wtyczkami.
Szata graficzna programu jest nowoczesna i przyjemna dla oka. Za pomocą dodatkowych skórek dostosujemy wygląd interfejsu do naszych preferencji. Mniej zaawansowani użytkownicy powinni bez problemów opanować obsługę aplikacji. W razie jakichkolwiek trudności można zapoznać się z plikiem pomocy otwieranym z poziomu programu (format PDF). Niestety, brakuje instrukcji w polskiej wersji językowej.
Producent: Laurent Cozic
Licencja: GNU GPL (darmowa) System Operacyjny: Windows 2000/XP/Vista/7/8/10