w
googluj

Dołącz do nas na:

facebook google+
Dodaj swój tematarrow
Więcej tematówarrow

Osób na forum: 443
Wszystkich postów: 964789
Wszystkich tematów: 159909

l r
~kuśka: Tnie wszystko jak brzytwa ! Nikt lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ... arrow
~AAA: To rzeczywiście bardzo dobry program, szczerze wart polecenia. Przy tak wysokiej ocenie być może niestosowne jest wspominać o innym, nieco l... arrow
Programów: 11971
Istniejemy od: 7968 dni
pl

Apache OpenOffice Portable 4.1.2


Apache OpenOffice Portable - przenośna wersja opensource’owego pakietu biurowego Apache OpenOffice, który wcześniej był rozwijany pod nazwą OpenOffice.org przez firmy Sun Microsystems i następnie Oracle aż do momentu, gdy został przekazany fundacji Apache. Oprogramowanie może śmiało konkurować z komercyjnymi pakietami biurowymi, np. Microsoft Office, WordPerfect Office, Apple iWorks. Pakiet jest „bliskim kuzynem” innych spadkobierców OpenOffice.org – programów LibreOffice oraz NeoOffice. Warto dodać, że fundacja Apache przejęła również pakiet biurowy IBM Lotus Symphony i dołączyła jego rozwiązania/kod do Apache OpenOffice – w ten sposób w programie pojawił się pasek boczny znany z Lotus Symphony (ulepszony w stosunku do pierwowzoru). Odpowiednie wersje Apache OpenOffice są dostępne dla systemów operacyjnych Windows, Mac Os i Linuks, poza tym społeczność skupiona wokół projektu przygotowała również porty pakietu dla systemów FreeBSD, OS/2 i Solaris.

Poszczególne moduły Apache OpenOffice pozwalają na wygodną i efektywną pracę z dokumentami tekstowymi (moduł Writer), arkuszami kalkulacyjnymi (Calc), prezentacjami multimedialnymi (Impress), grafiką wektorową i rastrową (Draw), bazami danych (Base) oraz formułami/równaniami z dziedzin matematyki, chemii, fizyki itp. (Math). Komponenty wchodzące w skład oprogramowania integrują się ze sobą i czasem posiadają te same narzędzia czy ustawienia. Dzięki temu użytkownik często jest w stanie otwierać te same projekty w różnych modułach pakietu. Ważne cechy programu to: bogaty zbiór gotowych szablonów dla dokumentów, możliwość edycji istniejących szablonów lub tworzenie nowych wzorców dokumentów, rozbudowane opcje styli i formatowania, galeria elementów graficznych, możliwość tworzenia stron WWW, zaawansowane makra, panel Nawigator (przechodzenie do różnych obiektów w dokumencie z uwzględnieniem ich kategoryzacji). Wiele zadań w różnych modułach pakietu możemy realizować przy wykorzystaniu metody WYSIWYG. Funkcjonalność oprogramowania zwiększy się jeszcze bardziej po zainstalowaniu dodatkowych rozszerzeń, dostępnych do pobrania w witrynie projektu.

Użytkownicy nie muszą martwić się o wsparcie dla popularnych formatów Microsoft Office – obsługiwane są formaty zarówno starszych, jak i najnowszych wersji tego pakietu, z możliwością zapisu/eksportu do odpowiednich rozszerzeń. Program wspiera także m.in. następujące formaty: PDF, WordPerfect Document, Lotus 1-2-3, Rich Text Format, TXT, XML, HTML, dBASE, MathML, LaTeX, jak również szereg formatów graficznych (grafika wektorowa i rastrowa - w tym np. formaty programów Adobe Photoshop oraz AutoCad). Pełna lista obsługiwanych formatów jest dostępna pod tym odnośnikiem. Apache OpenOffice posiada swój własny format/standard dokumentów - OpenDocument, który jest zalecany m.in. przez Komisję Europejską dla administracji i biznesu. Rozszerzenia należące do OpenDocument są obsługiwane przez pakiety Microsoft Office, LibreOffice i NeoOffice oraz inne liczące się aplikacje biurowe.

Wersja Portable przechowuje ustawienia tylko we własnych katalogach, tak więc można używać jej z zachowaniem tej samej konfiguracji na różnych komputerach, np. z poziomu pendrive’a albo dysku zewnętrznego. Nie jest do końca pewne, czy edycja przenośna ingeruje w rejestr Windows, w każdym razie, jeżeli skojarzymy wybrane rozszerzenia plików z programem, możemy spodziewać się zmian w rejestrze.

Interfejs graficzny Apache OpenOffice Portable nie jest tak efektowny wizualnie jak interfejs Microsoft Word, ale jednak pozostaje elegancki i dobrze rozplanowany pod względem dostępu do wszystkich istotnych funkcji. Podstawowa obsługa pakietu nie powinna być zbyt trudna nawet dla początkujących użytkowników. W razie problemów można zapoznać się z rozbudowanym plikiem pomocy lub z dokumentacją online.

Uwaga!
Proces przygotowania wersji Portable – oprócz ekstraktora wersji Portable dostępnego na tej stronie, należy pobrać wersję instalacyjną programu, np. z naszej witryny (z wbudowanym językiem polskim interfejsu), i oba pliki umieścić w tym samym katalogu. Następnie uruchamiamy ekstraktor i podajemy numer pobranej wersji instalacyjnej oraz lokację, w której ma zostać utworzona wersja przenośna Apache OpenOffice.

Wymagania!
Mała część funkcji pakietu – silnik HSQLDB modułu Base, niektóre kreatory i funkcje związane z ułatwieniami dostępu - potrzebuje środowiska uruchomieniowego Java. W celu zapewnienia działania tych funkcji w systemach bez Javy, można skorzystać z przenośnej wersji wymaganego środowiska – jPortable. Zalecane jest korzystanie z Javy w wersji przynajmniej 1.6.x (patch 45) albo 7.
Program wymaga około 700 MB miejsca na nośniku danych (na początku około 350 MB).

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.2 (13 głosów)

Strefa Download programu
Apache OpenOffice Portable



Apache OpenOffice Portable 4.1.2
Wersja stabilna
302 MB | 2016-02-24
przejdź Wersja instalacyjna Apache OpenOffice

Ilość pobrań: 5508 | W tym miesiącu: 10 | W poprzednim miesiącu: 6

Komentarze (1)
Apache OpenOffice Portable
avatararrow
~pj.seniorek | 2015.12.27 12:50
3 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Dziś wszystkie powszechnie używane ofiski są na przyzwoitym poziomie i z każdym z nich można się 'dogadać'.... bynajmniej nie jestem gołosłowny- sprawdziłem. Ukłony !!!
Apache OpenOffice Portable 4.1.1