WorkFlowy jest aplikacją przeznaczoną do tworzenia zagnieżdżonych list: zadań do zrobienia, rzeczy do kupienia, pomysłów do zrealizowania; po prostu TODO. Program dostępny jest na urządzenia mobilne m.in. z systemem operacyjnym Android. Pomimo tego, że wydano już setki tego typu, jego producent nie waha się stwierdzić, że jego - jest najlepszy na świecie. Co by tu nie mówiąc, jest niezwykły. Rzadko który może się pochwalić tym, że używany był/jest przez znane osoby ze świata internetowego biznesu, a tak jest w tym wypadku. Jak wynika z informacji udzielonej na oficjalnej stronie, używany był przez zespół tworzący Slack, słynny komunikator przeznaczony do współpracy nad projektami, gdy powstawała jego pierwsza wersja. Używany był też przez autora bestsellera The New York Timesa, gdy zbierał materiały do książki. Używany jest przez Evana Williamsa, twórcę i byłego szefa Twittera. Ale co w końcu najważniejsze, może być też używany przez nas. Czy jednak na pewno jest to aż tak dobry program?
Po jego zainstalowaniu w systemie, na samym początku musimy się zarejestrować. W tym celu trzeba podać adres e-mail i ustalić hasło dostępu. Jednocześnie będziemy mieć możliwość tworzenia listy w aplikacji webowej, znajdującej się w witrynie Workflowy.com. Rejestracja jest konieczna. Po przejściu do właściwego interfejsu możemy się poczuć... srodze zawiedzeni. Interfejs jest ubogi i "niesmaczny", że tak to określimy. Wynika to z tego, że jest to bezpośrednia konwersja z iOS. Nie ma się co okłamywać: wygląda brzydko. Tak czy inaczej, bardziej liczy się funkcjonalność. W tym momencie aplikacja może się pochwalić przede wszystkim wspomnianą już możliwością nieskończonego zagnieżdżania list. Oznacza to, że dowolny element listy może być listą, której element też składa się z listy itd. Jeśli szukaliśmy takiej funkcji, na pewno warto dla niej zainstalować Workflowy - zwłaszcza, że na palcach jednej ręki wyliczyć można aplikacje do TODO, które coś takiego potrafią. Kolejna istotna funkcja z tym związana to ta, że możliwe jest zbliżenie widoku na daną podlistę poprzez zamknięcie innych. To nam pomoże, gdy lista będzie rozbudowana lub gdy będziemy chcieli się skupić wyłącznie na jednym. Każdy element listy może mieć notatkę. Edycja elementu czy jego przekreślenie jako wykonanego jest proste; trzeba odpowiednio: tapnąć w ten element, oraz zaznaczyć go, jako ukończony. Zadania ukończone można z widoku usunąć, a potem przywrócić. Dla pewności: synchronizacja jest bezszelestna i natychmiast ładuje listę w przeglądarkowej wersji WorkFlowy.
Aplikacja nie jest zła, lecz jej potencjał wykorzystamy dopiero wtedy, gdy będziemy chcieli z niej korzystać na paru urządzeniach; np. również w przeglądarce na komputerze stacjonarnym. Wówczas rzeczywiście tworzenie głębokich, rozbudowanych list, które można objąć okiem, może stać się wygodne. W przeciwnym razie polecamy dziesiątki innych aplikacji do TODO, które może i nie potrafią nic zagnieżdżać, ale pozwalają tworzyć wiele list (a nie jednej gigantycznej, jak to jest tutaj), co w rezultacie daje przecież to samo, a oferują przy tym alerty itp. Znowu jednak: wszystko zależy od naszych oczekiwań i preferencji: WorkFlowy możemy uwielbiać, ale WorkFlowy możemy też... od razu odinstalować.
Uwaga! Aplikacja internetowa dostępna jest pod adresem https://workflowy.com
Ograniczenia! Rejestracja jest wymagana; dokonamy jej podając adres e-mail. W ciągu miesiąca można dodać do listy 250 elementów. Wersja Pro dostępna jest w formie subskrypcji, ale tylko poprzez aplikację internetową