Springpad to notatnik, ale notatnik nietypowy. Jest to konkurent Evernote i przy jego użyciu też można robić zdjęcia, nagrywać dźwięk czy dzielić się notatkami; ale jego idea przedstawia się nieco inaczej. Z jednej strony Springpad pozwoli Ci na robienie tego, co zwykle robisz w rozbudowanych notatnikach: tworzeniu notatek z pomysłami, przepisami kulinarnymi, zapisywanie zdjęć z podpisami, planowaniu rzeczy do zrobienia, książek do przeczytania czy filmów do obejrzenia, ale z drugiej strony - w sposób zaprojektowany nieco inaczej i to już domyślnie, od startu. Jeśli to dalej brzmi tajemniczo - czytaj dalej, a dowiesz się szczegółów aplikacji Springpad w wersji przygotowanej dla urządzeń z systemem operacyjnym Android.
Z początku wydaje się, że to skomplikowany program; pokazywany jest nam opis aplikacji i jego funkcje. Trzeba więc poświęcić kilkanaście (a tak naprawdę to najmniej kilkadziesiąt) minut na zaznajamianie się z jego potencjałem i detalami wszystkich funkcji. Najkrócej rzecz biorąc, pasek nawigacyjny zawiera trzy ikony, które odpowiadają za 1) notatki, 2) notatniki, 3) wyszukiwanie. Z poziomu każdej z tych zakładek można utworzyć nowy wpis poprzez tapnięcie w dużą ikonę plusa, która znajduje się w prawym dolnym rogu. Co możemy tworzyć? Pospolite czynności wskazane są już na samej górze interfejsu. Można tworzyć notatkę, zadanie, listę zadań i zdjęcie. Wpisywany tekst można edytować graficznie, gdyż dostępne są tryby pogrubienia, pochylenia i podkreślenia czcionki. Można tworzyć listy anonimowe lub wypunktowane. Notatkę można oznaczyć tagiem. Gdy notatkę z kimś współdzielimy, możemy ją komentować. Tworzonemu zadaniu można dać datę ukończenia i opis, a listy zadań mogą mieć ukryte punkty, które zostały już zrealizowane. Zdjęcia można tworzyć od ręki przez zewnętrzną aplikację (np. przez systemowego Aparatu, do którego zostaniemy przeniesieni) lub dobrać do notatki zdjęcie z zasobów pamięci urządzenia. Z funkcji dodatkowych, związywanych niekiedy z wyszukiwaniem w sieci, można: zapisywać zakładki stron internetowych, nagrywać dźwięk, skanować kody kreskowe, wyszukiwać przepisy kulinarne, filmy, muzykę, książki, programy telewizyjne itd. Pamiętać należy jednak, że aplikacja skierowana jest na rynek anglojęzyczny, co ma wpływ np. na wyszukiwane przepisy kulinarne. Mimo wszystko to świetna możliwość - możliwość wyszukania i natychmiastowego zapisania zmodyfikowanych wizualnie konkretów np. książki (jej okładki i opisu) we własnych notatkach, w aplikacji to coś bardzo oryginalnego.
Dostęp do danych programu można mieć z poziomu stacjonarnej przeglądarki internetowej, gdyż Springpad to również typowa aplikacja internetowa. Możesz synchronizować swoje dane między urządzeniami, co jest wspaniałą zaletą. Aby mieć swoje konto, a tym samym aby w ogóle korzystać ze Springpad, należy się zalogować do aplikacji przez osobiste konto Facebooka lub Google. Dodatkowe zalety w wymiarze używania aplikacji na smartfonie czy tablecie, to obecność widżetów i wysoki stopień ich personalizacji. Dostępne wymiary to 4x1 i 4x2, oraz 4x4 (na smartfonie). Pierwsze oddają do naszej dyspozycji funkcje w klasycznych belkach, a największy widżet pokazuje listę notatek.
Swego czasu, na przełomie 2012 i 2013 roku, Evernote, Springpad i Catch były najlepszymi notatnikami w Google Play. Catch, niestety, został przez swoich autorów wycofany (a miał bardzo, bardzo innowacyjny interfejs). Na placu boju zostały Evernote i Springpad, ale to Evernote ma większą bazę użytkowników, na co wpływ ma na pewno liczba dostępnych systemów operacyjnych i urządzeń z tym programem. Do walki w tej ogólnej kategorii przystąpiło też Google ze swoim Keep i niemal od razu zyskało sympatię tych użytkowników, którzy preferują prostotę. Jak odnajduje się teraz w tym wszystkim Springpad? Trzeba jasno podkreślić, że to software najwyższej jakości. Jest rozbudowany pod względem funkcji i ma ciekawe podejście - i to właśnie podejście do tworzenia notatek, szukania produktów (w sensie książek, filmów, muzyki itp.) i ich organizowania sprawia, że warto zainteresować się aplikacją.
Ograniczenia! Aby korzystać z aplikacji, konieczna jest rejestracja; można się też zarejestrować metodą logowania przy użyciu konta Google czy Facebook.