Slack to komunikator zaprojektowany specjalnie z myślą o zespołach pracowników. Umożliwia przeprowadzanie całej, wielopłaszczyznowej nawet komunikacji (nie tylko tekstowej) w jednym interfejsie, z wyszukiwarką i personalizacją powiadomień. Slack używany jest już np. przez zespoły odpowiedzialne za skonstruowanie robotów, które NASA przygotowuje na wyprawę marsjańską. Sądząc po liczbie i jakości komentarzy "zwykłych" użytkowników, korzystający dotychczas z takich rozwiązań, jak "e-mail + chmura", mogą być w pozytywnym szoku po przesiadce na Slacka. Cała komunikacja w zespole może już nie być rozproszona po wielu kanałach (aplikacjach i serwisach); czy chodzi o wysyłanie e-maili, czy wiadomości chatem, czy udostępnienie plików - wszystko przechodzić może od teraz przez "ręce" Slacka. Do tego pracownicy mogą się porozumiewać wedle projektów, działów w firmie czy wspólnych zainteresowań; kanały te są w pełni konfigurowalne. Walorem Slacka jest też to, że dostępny jest jako natywna aplikacja dla systemów mobilnych Android (i to ją opisujemy) oraz iOS, a także dla komputerów stacjonarnych Windows i Mac. Ponadto jest aplikacja internetowa na Slack.com, tak więc korzystać z niej mogą dosłownie wszyscy posiadacze dowolnej nowoczesnej przeglądarki internetowej.
Slack sam w sobie jest już prawdziwym komunikatorem, który bezpośrednio w interfejsie potrafi wyświetlać np. wczytane pliki tekstowe czy zdjęcia. Niemniej gigantyczną zaletą Slacka jest jednak stopień możliwej integracji z aplikacjami i serwisami trzecimi. Google Hangouts, Dysk Google, Dropbox, Box, Twitter, MailChimp, Asana, GitHub, BitBucket - to tylko ich przykłady. Co naturalne, Slack wymaga założenia konta zespołu. W tym celu, z poziomu aplikacji dla Androida, należy podać adres e-mail. Otrzymamy następnie w skrzynce wiadomość, która zawierać będzie link aktywujący konto. Po przejściu do wskazanej strony internetowej na Slack.com, określać będziemy nazwę firmy lub zespołu. Uzyskamy propozycję naszego własnego adresu internetowego w domenie Slack.com. Adres służyć będzie od tej chwili do logowania się. W kolejnym kroku podać trzeba swoją nazwę użytkownika. Po powrocie do interfejsu aplikacji mobilnej musimy podać obrany adres internetowy zespołu, a następnie nasz osobisty adres e-mail (czyli członka zespołu) oraz hasło. (Z hasłem może być problem - nie określaliśmy go w procesie konfiguracji; trzeba przejść do ustawień aplikacji internetowej i je utworzyć). ...Cała procedura zakładania konta zespołu jest zawiła, ale już samo korzystanie z aplikacji jest prościutkie i intuicyjne. Jest to też o tyle przyjemne, że zarówno aplikacja dla Androida, jak i aplikacja WWW, mają najnowocześniejszy możliwy design. Nie należy się jednak spodziewać po aplikacji dla Androida tych samych funkcji, co po aplikacji internetowej. Posiada tylko niezbędne funkcje, co bynajmniej nie oznacza, że jest zła.
Program dostępny jest za darmo - "tak długo, jak tego chcemy, używać go można z dowolną liczbą ludzi". Ograniczeniem tej wersji jest to, że można przeszukiwać i przeglądać do 10 tysięcy najnowszych wiadomości, natomiast ewentualna integracja z aplikacjami i serwisami trzecimi ograniczona jest do 10. Kolejne 3 płatne plany (Standard, Plus, Enterprise), polegające na subskrypcji, oferują znacznie więcej funkcji, w tym nielimitowane archiwum wiadomości oraz integracje, statystki użytkowania czy szybkie wsparcie producenta.
Uwaga! Dostępna jest wersja programu dla systemu Windows. Aplikacja internetowa dostępna jest pod adresem https://slack.com
Ograniczenia! Wymagane jest założenie konta; w tym celu trzeba podać adres e-mail. Dodatkowe funkcje dostępne są w płatnych planach subskrypcyjnych.