w
googluj

Pomotodo 2.3


ico
Co by się stało, gdyby połączyć dwie słynne techniki wpływające na poprawę produktywności - pomodoro i GTD? Odpowiedź możemy poznać np. po zainstalowaniu w swoim urządzeniu mobilnym z systemem operacyjnym Android aplikacji o nazwie Pomotodo.

Zanim ją jednak opiszemy, powiemy krótko, na czym właściwie polegają pomodoro i GTD, gdyż producenci Pomotodo reklamują swoją aplikację jako bazującą na nich. Pomodoro (w swojej klasycznej wersji) polega na tym, by przez 25 minut skupiać się na zadaniu, które mamy wykonać. To tylko 25 minut i aż 25 minut - musimy jednak być maksymalnie skoncentrowani i nie zajmować się SMS-ami, podlewaniem kwiatków, myśleniem o jutrzejszych wydarzeniach itd. Taką sesję kończy 5-minutowa przerwa, po której znowu skupiamy się na 25 minut, odpoczywamy przez 5 itd. GTD to z kolei akronim od angielskiego Getting Things Done i jest to system tworzenia planów krótko- i długoterminowych oraz ich realizacji. Są to więc techniki, dzięki którym będziemy efektywniej zarządzać czasem - a mówiąc jeszcze lepiej, bo dokładniej: dzięki nim będziemy lepiej zarządzać nie czasem, a sobą w czasie. Czasu bowiem mamy zawsze tyle samo, ale chodzi o to, by nasze własne decyzje odzwierciedlały nasze dążenia i pragnienia. Czas to tylko wymiar - liczą się konkretne decyzje.

Aplikacja Pomotodo stara się powiązać wspomniane techniki, choć warto wiedzieć, że one same z siebie są już kompletne. Mimo to na pewno warto przetestować ten program, gdyż - paradoksalnie - on wcale nie łączy tych technik tak, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Najlepiej sytuację odzwierciedla nazwa aplikacji, która łączy w sobie "pomodoro" i "todo" (z angielskiego "zrobić"). GTD oparty jest na różnych listach zadań, projektów itd., co początkowo wydaje się skomplikowane. Autorzy Pomotodo uprościli implementację tego systemu. W praktyce wygląda to tak, że program udostępnia nam 3 zakładki: listę zadań, jakie chcemy wykonać; historię wykonanych zadań; statystyki. W pasku akcji mamy funkcję obsługującą technikę pomodoro, tzn. licznik 25 minut. W sekcji statystyk mamy ładnie przedstawione wykresy i informacje-raporty np. o tym, kiedy pracuje się nam najlepiej. Nie mamy ściśle określonych projektów itd., czyli strategii; skupiamy się niejako na taktyce. Mamy wgląd w szczegóły naszej dotychczasowej pracy, co zapewnia nam z kolei dane wyjściowe potrzebne do opracowania jeszcze lepszego wykorzystywania siebie w czasie. Zatem mimo braku realnego wsparcia dla GTD, to i tak producenci wykonali dobrą pracę.

Jeszcze więc w aspekcie samego funkcjonowaniu Pomotodo wspomnijmy o możliwości synchronizacji danych między urządzeniami, gdyż umożliwia się nam założenie konta. Jego obsługa odbywać się może również poprzez stacjonarną przeglądarkę internetową; stosowną aplikację znajdziemy w witrynie Pomotodo.com. Aplikacja mobilna daje nam szereg przydatnych opcji: możliwość spersonalizowania licznika pomodoro (nasze skupianie się wcale nie musi trwać 25 minut, a 15 czy nawet 60 minut) czy utworzenia listy aplikacji trzecich, których uruchomienie będzie blokowane, gdy licznik będzie aktywny. Wielkim plusem Pomotodo jest też to, że daje nam w sumie 4 widżety: widżet kompaktowy dla samego pomodoro oraz widżet z pomodoro oraz listą zadań; w wersjach: z białym oraz przeźroczystym tłem.

Uwaga!
Aplikacja internetowa dostępna jest pod adresem pomotodo.com

Wymagania!
Android 4.0 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
Pomotodo



Pomotodo dla Android
2016-12-30

Ilość pobrań: 23 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Pomotodo