PasswdSafe to bezpłatny i o otwartym kodzie źródłowym menedżer haseł dostępny dla urządzeń mobilnych z Androidem. Jest on portem (jednym już z wielu) stacjonarnego Password Safe - sejfu/skarbca wydanego dla systemu Windows (wersja dla Linuxa w fazie beta), popularnego (ponad 4 miliony pobrań), również darmowego i open-source'owego, a zaprojektowanego przez światowej klasy eksperta w dziedzinie bezpieczeństwa IT, Bruce'a Schneiera. Schneier nie tworzy już tego programu (robi to kto inny), ale warto śledzić jego bloga na Schneier.com, gdyż jest to jeden z najlepszych, jeśli chcemy być na bieżącą z tematami prywatności i ochrony użytkownika w internecie. Inny znany klon jego programu to pwSafe wydany dla iOS oraz Maca. Zwróćmy już jednak nasze oczy ku PasswdSafe i przekonajmy się, co umożliwia nieoficjalna wersja Password Safe dla przenośnego systemu od Google.
Program daje możliwość wczytania posiadanego pliku sejfu z pamięci urządzenia, jak też utworzenia nowego. W drugim wypadku podamy nazwę dla rozszerzenia PSAFE3 (jest opcja wyboru lokalizacji zapisu) i przejdziemy do wypełniania formularzy. Pod względem użyteczności i przystępności, dostępny jest m.in. generator haseł. Pod względem (i ze względów) bezpieczeństwa, nie da się wykonać zrzutu ekranowego będąc we wnętrzu sejfu. Dla posiadanej bazy danych otrzymamy opcję synchronizacji za pośrednictwem chmury (Box, Dropbox, Dysk Google, One Drive, ownCloud), choć trzeba dodatkowo zainstalować specjalny program. Tyle w skrócie. Chcemy się bowiem dłużej zatrzymać na cechach, które w szczególny sposób wyróżniają ten program dla tle innych. Po pierwsze, udostępnia on własną klawiaturę - a po drugie, wspiera fizyczny klucz bezpieczeństwa.
Chociaż PasswdSafe nie jest jedynym menedżerem haseł w Androidzie z wbudowaną klawiaturą, to tego typu aplikacji jest tak mało, że za każdym razem warto podkreślać obecność takiej funkcji. Po co nam ona? Zacznijmy od "podstaw podstaw": systemowy schowek, do którego kopiujemy jakikolwiek tekst, jest dla każdego programu. Nie przyznajemy aplikacjom uprawnień dostępu do schowka, bo to powszechnie wykorzystywana funkcjonalność systemu operacyjnego. Oznacza to jednak, że każdy program może przejąć skopiowane do schowka hasło. Dlatego omawiany menedżer uzbraja nas w klawiaturę z funkcjami takimi, jak wklejanie nazwy użytkownika, hasła czy adresu strony internetowej. Choć to zabrzmi dziwnie, to przy użyciu tej klawiatury można też... normalnie pisać (są litery, cyfry, znaki specjalne), tak więc nie jest ona ograniczona do funkcji związanych bezpośrednio z sejfem, jak to jest w innych menedżerach. Niestety, pisanie przez przesuwanie palcem nie jest wspierane, a do tego nie ma wsparcia dla polskich znaków typu ą, ć, ę, zatem jej rzeczywista przydatność, przynajmniej z polskiej perspektywy, nie będzie tak wielka, jak mogłaby potencjalnie być, ale to kwestia drugorzędna.
Wsparcie dla weryfikacji dwuetapowej przy użyciu YubiKey NEO to z kolei cecha, która jest jeszcze bardziej unikalna, aniżeli wbudowana klawiatura. YubiKey wyglądem przypomina pendrive'a, ale jest to specjalne, zaszyfrowane urządzenie służące do błyskawicznej autoryzacji bez ręcznego przepisywania jednorazowego kodu. Wkłada się je do portu USB; nie wymaga (zwykle) żadnej instalacji i jest niemal niezniszczalne; można je ciągle ze sobą nosić razem z innymi tradycyjnymi kluczami. Staje się coraz bardziej popularne - działa m.in. z serwisami Google, Facebook, Dropbox, LastPass, Dashlane - ponieważ nie dotyczą go problemy związane z innymi metodami drugiego etapu autoryzacji. Nie będziemy się nad tym tematem teraz rozwodzić, ale powiemy jeszcze tylko, że cena za to urządzenie w wersji NEO wynosi 50 dolarów i można je nabyć m.in. na oficjalnej stronie producenta (Yubico.com) lub w Amazonie. Unikalną cechą NEO jest to, że jako jedyne z dotychczas wydanej serii wspiera również autoryzację w ramach bezprzewodowej komunikacji NFC, dlatego może działać z aplikacjami smartfonowymi, w tym - z omawianym menedżerem.
Podsumujmy. Kolejny raz na łamach naszego serwisu możemy z radością powiedzieć: świetny, wspaniały program. PasswdSafe dołącza do grona wybitnych menedżerów haseł dla Androida. Tak, jest ich już mnóstwo, ale co zrobić, jeśli każdy z nich naprawdę zasługuje na złoto? Jeden z użytkowników powiedział nawet o nim w Google Play: "Najlepszy. Z obsługą YubiKey nie do złamania. Numer 1 wśród menadżerów haseł". Ale od siebie dodamy, że "najlepszy" jest też online'owy LastPass czy offline'owy Keepass2Android. Naprawdę, jest dużo najlepszych! Nic, tylko się cieszyć!
Uwaga! Omawiany program to nieoficjalna wersja Password Safe, dostępnego dla systemu Windows
Ograniczenia! Dzięki instalacji osobnej aplikacji od tego samego producenta, PasswdSafe Sync, uzyskamy możliwość synchronizacji sejfu z popularnymi chmurami
Wymagania! Android 2.3.3 i nowsze
Producent: Jeff Harris
Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program: Twoja ocena: - 1 użytkowników:
-/5
Ocena:5 (1 głosów)
Strefa Download programu PasswdSafe
PasswdSafe dla Android
2018-01-07
Ilość pobrań: 10 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0
dodaj do ulubionych0
UdostepnijPowiadamiacz
Program PasswdSafe dodało do ulubionych: 0 użytkowników
Aby dodać program do ulubionych zaloguj się lub załóż bezpłatne konto.
Udostępnij program PasswdSafe
Skopiuj poniższy kod HTML i wklej na swoją stronę/bloga
Skopiuj poniższy kod BBCode i wklej na forum dyskusyjnym