w
googluj

Linux Command Library 2.0.1


ico
Z linuksowym wierszem poleceń jest tak: jeśli będziesz z niego korzystał przynajmniej przez 2 tygodnie, to będziesz go używał już zawsze. Owszem, jeszcze przed rozpoczęciem nauki wydaje się niezwykle trudny; przecież trzeba pisać konkretne wyrażenia, a nie klikać w opisane ikony. W początkowej fazie nauki wydaje się z kolei, że używanie niektórych komend jest mniej efektywne i ich rezultat mniej użytkownikowi daje, niż ich egzekwowanie poprzez interfejs graficzny; przykładem może być jedna z najbardziej podstawowych komend: 'ls'. Można się z tym wszystkim zgodzić. Lecz co po tych 2 tygodniach, gdy będziemy znać na pamięć kilkanaście, a może kilkadziesiąt komend? Właśnie wtedy, gdy po raz pierwszy poczujemy się swobodniej, odczujemy jednocześnie pragnienie zwiększenia tej swobody. W związku z tym opiszemy teraz aplikację Linux Command Library, która dostępna jest na urządzenia mobilne z systemem Android - i która jest najlepsza, jeżeli za nami owe 2 tygodnie i pragniemy mieć przy sobie potężny i inspirujący zestaw komend i skryptów.

W Google Play znaleźć można sporo programów, które posłużyć by nam mogły za bibliotekę komend. Niektóre oferują podstawowy zakres (czyli w sam raz na te początkowe 2 tygodnie), a inne - nawet i takie komendy, których nigdy nie użyjemy. Linux Command Library należy do tej drugiej grupy, gdyż tych komend zawiera przeszło 2,3 tys. Mówiąc dokładniej: będziemy mieć dostęp do ponad 2,3 tys. instrukcji obsługi komend, czyli ich plików MAN. (Jeżeli nie wiemy, czemu służy dana komenda albo jakie ma opcje itd., to nazwę programu trzeba poprzedzić wyrażeniem "man", i wpisać np. "man vim", by wyświetlić instrukcję obsługi programu Vim). Oznacza to gigantyczną ilość informacji. Na tle konkurencji omawiana aplikacja wyróżnia się jednak kilkoma dodatkowymi i ważnymi czynnikami. Po pierwsze, plików MAN komend nie trzeba dodatkowo pobierać z internetu; mamy je razem z aplikacją. Po drugie, dysponujemy wyszukiwarką komend, więc nie trzeba (choć można) tej jednej, długiej, bardzo długiej listy przewijać. Po trzecie, istnieje możliwość skopiowania dowolnego tekstu. Po czwarte, omawiana aplikacja udostępnia również skrypty (serie komend). Teoretycznie jest ich tylko 30; tyle jest wbudowanych w jej bazę danych. W praktyce jednak, można mieć ich setki. Program umożliwia bowiem - po nawiązaniu połączenia z internetem - wczytanie listy skryptów ze słynnego CommandLineFu.com, serwisu społecznościowego z linuksowymi komendami. To po piąte, a po szóste: wczytywana lista to od razu lista najlepiej ocenianych, najbardziej przydatnych komend. I jeszcze tego mało, bo - po siódme! - Linux Command Library, po tapnięciu w opis komendy, przekierowuje do aplikacji trzeciej celem udostępnienia treści komendy. Oznacza to, że można wysłać komendę np. do swojego konta w Evernote, a po chwili skopiować ją z interfejsu WWW do konsoli i wypróbować. ...Podkreślmy na koniec jego estetyczne wykonanie; to typowy, przejrzysty i nieskazitelny Android 4.

Podsumowując, z jednej strony chce się powiedzieć, że jest to aplikacja idealna - bo bardzo praktyczna i bardzo szybka, a to też cechy wiersza poleceń. Jednakże do ideału nieco brakuje. Opisy komend (czyli ich pliki MAN) są wyłącznie w języku angielskim. Prócz tego mamy tysiące komend, ale nie ma tak znanej, jak 'rsync' (do kopiowania danych i tworzenia backupów). Nie zmienia to i tak podstawowego: nie ma aplikacji, która lepiej nam posłuży za mobilną bibliotekę komend.

Ograniczenia!
Połączenie z internetem jest wymagane do pobrania dodatkowych skryptów (z serwisu CommandLineFu.com).

Wymagania!
Android 4.0.3 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
Linux Command Library



Linux Command Library dla Android
2018-07-20

Ilość pobrań: 174 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 2

Komentarze (0)
Linux Command Library