KeePassDroid jest to popularna i wysoko oceniana aplikacja do zarządzania hasłami dostępna na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym Android. Jest to port (wersja) programu KeePass, który można mieć w systemie stacjonarnym Windows... Menedżer haseł to jeden z typów dostępnych aplikacji. Dzięki niemu można mieć zbiór nazw użytkownika i haseł (np. kont internetowych) w jednym programie - menedżerze haseł właśnie - do którego otworzenia wymagane jest hasło; jedno, główne, najważniejsze hasło; jedyne, które trzeba pamiętać. Jeśli z tego typu programem się jeszcze nigdy nie spotkałeś, to właśnie Tobie poniższy opis dedykujemy - będzie to jednocześnie tutorial (poradnik); pierwsze kroki z tym programem.
Od razu powiedzmy, że największą wadą KeePassDroid jest jego wygląd - zupełnie typowy dla Androida w wersji 2. Co do innych wad to... ich za bardzo nie ma. Program jest w swojej dziedzinie po prostu wspaniały i w zasadzie już możemy przejść do opisu jego funkcjonalności.
0. W ramach przygotowania, i sprawdzenia na własnej skórze przydatności aplikacji i w ogóle kategorii menedżerów haseł, miej:
• KeePassDroid,
• dane jednego ze swoich kont internetowych (może być dowolne),
• a także przeglądarkę internetową (z wyłączoną funkcją automatycznego logowania).
1. Uruchamiamy KeePassDroid. Na początku mamy "wprowadzić nazwę pliku bazy danych". Nie mamy jej, więc musimy ją utworzyć. Wybieramy "Utwórz"; docelowej, domyślnej, lokalizacji nie musimy zmieniać. W kolejnym kroku określamy hasło (to najważniejsze hasło), a po powrocie do ekranu startowego wybieramy już funkcję "Otwórz"; podajemy hasło zdefiniowane przed chwilą (jednocześnie można zaznaczyć tę bazę danych jako domyślną).
2. Właściwy ekran główny KeePassDroid udostępnia nam 2 grupy danych: dla kont e-mailowych oraz dla kont witryn internetowych. Można utworzyć kolejne, można też zamknąć ten widok - po tapnięciu w ikonę kłódki panel danych zostaje zablokowany, a my powrócimy do ekranu przedstartowego, czyli tego, który prosi nas o wybór bazy danych i podanie hasła.
3. Dodajmy już teraz wpis związany z kontem w witrynie internetowej GitHub.com. GitHub będzie tu jedynie dla przykładu; wprowadzajmy analogiczne dane do tych, które przedstawimy.
Po przejściu do odpowiedniej grupy i tapnięciu w funkcję "Dodaj wpis" będziemy mieć przed sobą formularz. W kolejnych polach określamy:
• tytuł; to nazwa wpisu na użytek prywatny, będzie ona widoczna w interfejsie KeePassDroid dla lepszej orientacji; w naszym przypadku wpisujemy "GitHub",
• ikonę; domyślnie to złoty klucz, ale do wyboru mamy ich 68, choć wszystkie wykonane są na tę samą, przedpotopową, modłę (Android 2!); warto wybrać ikonę, która jeszcze szybciej naprowadzi nasz wzrok na pożądany typ witryny; w naszym wypadku mamy do czynienia z witryną związaną z szeroką pojętym programowaniem, więc wybieramy ikonę terminalu, czyli ikonę nr 30,
• nazwę użytkownika; to po prostu ta sama nazwa użytkownika, jaką mamy w danej witrynie,
• URL; jest to adres witryny; nie musi to być adres strony głównej - u nas: "https://github.com"; lepiej, aby była to dokładna strona docelowego logowania, czyli "https://github.com/login"; powód tego jest taki, że można w adres tapnąć i przejść w przeglądarce bezpośrednio do tej strony,
• hasło (oraz jego potwierdzenie),
• komentarz; na własny użytek; pole może być pozostawione puste.
4. Po wprowadzeniu danych dotykamy kłódki, by zamknąć interfejs KeePassDroid. Następnie otwieramy przeglądarkę internetową i przechodzimy do strony z logowaniem; w naszym przypadku będzie to "https://github.com/login". Otwieramy ponownie aplikację KeePassDroid. Podajmy nasze hasło główne; potem wybieramy (tak jest w naszym przypadku) grupę "Internet", a następnie wpis "GitHub". W tym momencie powinniśmy zauważyć, że w pasku statusu Androida pojawiły się 2 informacje. Po otworzeniu panelu powiadomień zobaczymy opcje: "Kopiuj nazwę użytkownika do schowka" oraz "Kopiuj hasło do schowka". Po tapnięciu w pierwszą wystarczy przejść do przeglądarki i wkleić zwykłą metodą zawartość schowka; tak samo postępujemy w wypadku hasła. Powiadomienia te zostaną zamknięte dopiero wtedy, gdy tapniemy kłódkę w KeePassDroid, o czym należy pamiętać i wyrobić sobie potem nawyk zamykania menedżera haseł.
...Zatem dzięki temu programowi nie trzeba pamiętać haseł i nie trzeba mieć włączonej opcji automatycznego logowania w przeglądarce. W razie utraty urządzenia... wiadomo, co się wtedy może stać - ciekawski znalazca bądź złodziej będą mieć pełny dostęp do naszych kont. W przypadku posiadania menedżera haseł zewnętrznego wobec przeglądarki pamiętamy tylko 1 hasło, a KeePassDroid to prosty, szybki, funkcjonalny program w tej dziedzinie. W jego ustawieniach można określić stopień szyfrowania bazy danych oraz wybrać czas wygaśnięcia schowka np. na 30 sekund; mimo wszystko należy sprawdzić na początku korzystania z menedżera haseł (dowolnego) czy nasze urządzenie dobrze współdziała z ostatnią z wymienionych opcji (bo jeśli mamy schowek na wiele rzeczy, to hasło może w nim wciąż być).
Uwaga! Dostępna jest wersja tego programu dla systemu Windows.
Wymagania! Android 1.5 i nowsze
Spolszczenie! Język polski ustawiany jest automatycznie