Dropbox to słynna usługa przechowywania danych na zewnętrznym serwerze. Dzięki chmurze - bo tak brzmi popularna nazwa tej i podobnych usług - możemy mieć dostęp do naszych plików z dowolnego urządzenia. Jedyne, co jest nam potrzebne, to połączenie z internetem i odpowiedni software do obsługi chmury. Jeśli nigdy jeszcze nie miałeś do czynienia z tego typu funkcją, to musisz wiedzieć, że Dropbox jest najpopularniejszą usługą tego typu, używaną przez dziesiątki milionów osób na świecie. Daje ona 2 GB darmowej przestrzeni z możliwością zwiększenia (w darmowy sposób) nawet do 18 GB, ale po spełnieniu określonych warunków (za każde polecenie usługi otrzymuje się 500 MB); istnieje też możliwość wykupienia subskrypcji. Aby mieć dostęp do osobistego konta w chmurze Dropboxa, skorzystać można z aplikacji internetowej Dropbox.com lub z programów dedykowanych dla konkretnych platform. Oficjalne wersje aplikacji powstały m.in. na stacjonarne systemy Windows, Mac i Linux, a także mobilny iOS. Programu Dropbox używać można też na urządzeniach mobilnych z systemem operacyjnym Android i właśnie ta charakterystyka zostanie teraz przybliżona.
Po pierwszym uruchomieniu aplikacji, na samym początku, musimy się zarejestrować w usłudze - i podać imię, nazwisko, adres e-mail oraz hasło składające się co najmniej z 6 znaków - albo zalogować, jeżeli posiadamy już konto. Po pomyślnym przeprowadzeniu tego procesu, będziemy mogli zdecydować czy włączyć funkcję przesyłania danych z aparatu. Oznacza ona, w przypadku zgody, że wykonane przez nas zdjęcia przy użyciu urządzenia przenośnego zostaną automatycznie przesłane do naszego osobistego konta w Dropboxie. Istnieje też opcja dodawania filmów i jest ona ustawiona domyślnie jako włączona. Należy mieć jednak na uwadze, że automatyczne przesyłanie i archiwizacja multimediów, choć brzmi wspaniale, łączyć się może z poważnymi kosztami, jeśli będziemy przesyłać dane przez sieć komórkową. Oczywiście wszystko zależy od taryfy, jaką mamy. Funkcję przesyłania z aparatu można zmieniać w dowolnej chwili z poziomu ustawień.
Następnie Dropbox zasugeruje nam pobranie swojego programu na komputer stacjonarny. Da nam to dostęp do plików z komputera, o ile utworzymy, np. w Windowsie, specjalny folder z zawartością, która ma być udostępniana. Po przesłaniu danych na serwer, czyli do naszej chmury, i po uruchomieniu androidowego Dropboxa, będziemy mieć do nich dostęp i da nam to szansę dowolnego edytowania plików, jak i ich pobierania. Możemy zgodzić się na pomoc aplikacji w skonfigurowaniu Dropboxa na komputerze - należy w tym wypadku postępować zgodnie z prostymi wytycznymi przedstawianymi na ekranie aplikacji.
Aplikacja Dropbox na smartfonie/tablecie nie tworzy katalogu z zawartością naszego konta w chmurze. Jest to dobre podejście, znane też z Dysku Google. Jeżeli chcemy mieć konkretny dokument czy zdjęcie, wtedy Dropbox umożliwia zaznaczenie pliku jako ulubiony, co oznacza, że będzie pobrany do pamięci urządzenia, a tym samym w pełni dostępny w trybie offline.
Autorzy udostępnili nam prosty widżet o wymiarze 1x1, będący skrótem do wybranej zawartości konta; wyszukiwarkę; możliwość sortowania. Naturalnie, możemy dodać do konta w chmurze dowolną zawartość z poziomu urządzenia mobilnego. Po wybraniu tej funkcji, otworzy się wewnętrzny menedżer plików, dzięki któremu będziemy mogli dodać za jednym zamachem więcej niż jeden plik i to z dowolnych katalogów. Wymienione operacje dostępne są po naciśnięciu sprzętowego przycisku MENU. Warto na koniec dodać, że aplikacja ma też wewnętrzną przeglądarkę tekstów.
Dropbox na Androida to dopracowane narzędzie do zarządzania chmurą. Ma wszystkie potrzebne funkcje i działa w trybie offline. Nie oferuje dużej przestrzeni dyskowej, ale jako aplikacja działa bez zarzutu, jest prosta i łatwa w obsłudze.
Uwaga! Dostępna jest też wersja programu dla systemu operacyjnego Windows.
Ograniczenia! Aby korzystać z aplikacji, należy założyć konto. Z poziomu aplikacji można zwiększyć pojemność konta do 100 GB za opłatą.
Wymagania! Zależne od urządzenia
Spolszczenie! Język polski ustawiany jest automatycznie