w
googluj

Dołącz do nas na:

facebook google+
Dodaj swój tematarrow
Więcej tematówarrow

Osób na forum: 538
Wszystkich postów: 964784
Wszystkich tematów: 159908

l r
~kuśka: Tnie wszystko jak brzytwa ! Nikt lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ... arrow
~AAA: To rzeczywiście bardzo dobry program, szczerze wart polecenia. Przy tak wysokiej ocenie być może niestosowne jest wspominać o innym, nieco l... arrow
Programów: 11971
Istniejemy od: 7968 dni
pl

Apex Launcher


ico
Launcher... Jeśli masz Androida i chcesz wiedzieć o launcherze wszystko, a nie wiesz o nim teraz nic - ten tekst kierujemy właśnie do Ciebie!

Apex Launcher to launcher dostępny dla urządzeń mobilnych z systemem operacyjnym Android. W związku z tym, że jest to "launcher", warto uświadomić sobie dwie ważne rzeczy, które mogą dezorientować początkowych użytkowników smartfonów/tabletów: do działania launchera nie jest potrzebny dostęp do tzw. roota, a instalacja launchera nie łamie warunków gwarancji urządzenia. Innymi słowy, launcher to taka sama aplikacja, jak każda inna.

Jednakże z uwagi na to, że w rzeczywistości jej używanie bardzo wiele zmienia w Androidzie, to można odnieść inne wrażenie i nawet bać się instalowania jakiegokolwiek launchera. Należy jednak pamiętać, że launcher robi to samo, co robi domyślny, już zainstalowany w naszym urządzeniu... launcher. Inaczej mówiąc, po zainstalowaniu dowolnego nowego launchera przekonamy się, że już mamy launchera i że można je sobie wybierać tak, jak wybiera się dowolne inne aplikacje. Przykładowo, TouchWiz to launcher Samsunga, więc jeśli jesteś posiadaczem słynnego Galaxy S3, to używasz już TouchWiza. Dowód ujrzysz, gdy zainstalujesz np. Apex Launchera i naciśniesz przycisk odpowiedzialny za przejście na pulpit - wówczas otworzy się okienko z wyborem launchera i obok Apexa będzie TouchWiz (w urządzeniach innych producentów będzie to inny launcher).

Tak naprawdę to zdecydowana większość urządzeń ma zainstalowanego Androida z launcherem - w takiej formie urządzenia te są sprzedawane i rzadko można spotkać "nagiego" Androida. Wiąże się to m.in. z tym, aby użytkownika bardziej przywiązać do danej marki. Niby więc urządzenia różnią się specyfikacją (hardware'em), ale producenci ponadto i tak oferują różnice "programowe" (software'owe), choć na nich reklamy nigdy się nie skupiają i mowa jest "tylko", że dany smartfon ma Androida 4.4 itp.

Jeśli zaś chodzi o samą definicję launchera, to jest to specjalnie zaprojektowana nakładka na system, która umożliwia personalizowanie pulpitu czy różnych innych widoków, np. na wszystkie aplikacje. Możliwości personalizacji są olbrzymie i każdy launcher skupia się na nieco innych sprawach. Launcherów jest mnóstwo i możliwe, że trudno będzie Ci wygrzebać tego najlepszego - bo też faktem jest, że trzeba dość dużo czasu poświęcić, aby dobrze poznać funkcje. Dobrze jednak trafiłeś, gdyż Apex Launcher to jeden z najlepszych (najlepszego nie sposób wytypować).

Przechodzimy już do Apexa... Po zainstalowaniu Apexa należy nacisnąć przycisk przejścia do ekranu głównego systemu i wybrać go z okna wyboru, które się pojawi. Warto na początku decydować się na opcję użycia "tylko raz", by szybko, jeśli zajdzie taka potrzeba, wrócić do doskonale znanego nam launchera. Jakie jest pierwsze wrażenie po uruchomieniu Apexa? Najpierw należy zaimportować dane pulpitu z poprzedniego launchera, dzięki czemu przejście do tego nowego launchera będzie dla nas płynniejsze. Ale bez obaw: Apex należy do klasycznych launcherów, więc nie należy się spodziewać po jego uruchomieniu rewolucji. Jeśli chodzi o wrażenia, to nie można ich określić, czy są lepsze, czy gorsze, bo to zależy przede wszystkim od kontekstu, czyli porównania z poprzednim czy poprzednimi launcherami, jakie używaliśmy.

Skupmy się zatem na funkcjach dostępnych domyślnie w wersji darmowej; mamy:
• efekt paralaksy tapety - wraz z przechodzeniem do innych pulpitów, przesuwa się nasza tapeta, co jest niezwykle efektowne,
• przycisk ekranu wszystkich aplikacji (siatki aplikacji) znajdujący się na środku dolnego panelu (doka) - po tapnięciu zobaczymy zakładki wszystkich aplikacji, aplikacji pobranych, widżetów, a przechodzenie do kolejnych części zakładki sygnalizowane jest przez subtelny wskaźnik znajdujący się na dole ekranu,
• akcje Apex - na pulpity można nanieść specjalne akcje, które w rzeczywistości są skrótami do pewnych czynności; to m.in. siatka aplikacji, podgląd ekranów, główny ekran, powiadomienia, szybkie ustawienia, przełącznik paska powiadomień, przełącznik doków, wyszukiwanie, aplikacje ostatnio używane, menu Apex, ustawienia Apex,
• bogate ustawienia - sedno launcherów i ich wspaniałość zależy od poziomu tego bogactwa. W ustawieniach Apexa mamy ustawienia: pulpitów, siatki, doka, folderu, zachowań, motywu (istnieje możliwość pobrania i zainstalowania dodatkowych motywów). Szczegółowo nie będziemy wchodzić w ustawienia, gdyż jest ich bardzo, bardzo dużo. Naprawdę trudno wybrać te, które są najważniejsze. Opis ich musiałby zająć tyle tekstu, co dotychczasowy. Jako, że aplikacja jest dobrze spolszczona, zrozumiesz dostępne ustawienia i najważniejsze - być może zdziwisz się, jakie rzeczy może robić launcher, a których Twój obecny niestety, ale nie robi.

Nie będziemy zatem przedłużać. Apex to szybki i rozbudowany launcher, którego dodatkową zaletą jest spolszczenie. Jest tradycyjny, więc nie będziemy długo myśleć nad tym, co jest do czego, ale skupimy się na ustawieniach i będziemy swój system personalizować może nawet godzinami. Ale warto, bo Apex to jedna z najlepszych aplikacji w Google Play. Uważajmy tylko na to, by nie stać się maniakami launcherów, gdyż możemy stracić wiele godzin na poznawaniu ich wszystkich, podczas gdy chodzi tylko o znalezieniu takiego, który będzie przyjazny użytkownikowi, funkcjonalny i dynamiczny - a resztę czasu lepiej przeznaczyć na szukaniu najlepszych zamienników aplikacji z innych dziedzin.

No to już naprawdę nie przedłużajmy - zarezerwuj sobie minimum godzinę, przygotuj herbatę, zainstaluj Apexa i baw się dobrze!

Ograniczenia!
Możliwe jest pobranie dodatkowych motywów z Google Play; zrobić to możemy z poziomu aplikacji. Wersja Pro kosztuje 12,59 zł, a udostępnia szereg dodatkowych funkcji, m.in. dodatkowe efekty przejść między ekranami czy nowe funkcje gestów.

Wymagania!
Android 4.0.3 i nowsze

Spolszczenie!
Język polski ustawiany jest automatycznie

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (20 głosów)

Strefa Download programu
Apex Launcher



Apex Launcher dla Android
2019-07-02

Ilość pobrań: 473 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 2

Komentarze (0)
Apex Launcher