w
googluj
pl

AnkiDroid


ico
Czy lubisz używać fiszek do nauki słówek języka angielskiego, dat historycznych, stolic państw czy zapamiętania jakiejkolwiek innej tematyki? Nauka przy pomocy fiszek to idealna metoda, gdy mamy czas wolny i czekamy w kolejce czy na autobus. Bez względu na to, czy znasz tę metodę, czy może słyszysz o niej pierwszy raz w życiu - wypróbuj AnkiDroid, bo jest świetnym programem do tego typu nauki. Aplikacja została wydana na urządzenia przenośne z systemem operacyjnym Android, ale jest kompatybilna z desktopową, multiplatformową aplikacją serwisu Ankisrs.net, z którego pobrać można edycje programu Anki przygotowane dla stacjonarnych systemów operacyjnych Windows, Mac i Linux; dostępna jest też wersję przeznaczone na system mobilny iOS. Aplikacja umożliwia tworzenie fiszek nie tylko tekstowych, ale też obrazkowych, a nawet audiowizualnych, a oprócz tego daje możliwość synchronizacji danych pomiędzy urządzeniami, w których jest zainstalowana.

Jeżeli nigdy jeszcze nie korzystaliśmy z fiszek, AnkiDroid może być dobrym miejscem startowym. Na wszelki wypadek powiedzmy, co to jest fiszka: jest to karta (zwykle papier w kształcie prostokątu, aby lepiej trzymało się go w dłoni), która z jednej strony zawiera pytanie, a z drugiej strony - odpowiedź. Nie ma znaczenia, jakiej tematyki dotyczy. Najważniejsze jest powtarzanie materiału i zaletą tego typu metody nauki przy pomocy aplikacji może być właśnie to, w jaki sposób powtarzamy materiał, który chcemy zapamiętać. AnkiDroid umożliwia bardzo daleko idące spersonalizowanie własnej metody, a biorąc pod uwagę to, że jest to przecież program komputerowy, to nauka jest zautomatyzowana.

Po uruchomieniu programu i tapnięciu w ikonę znaku zapytania, znajdującą się w prawym górnym rogu interfejsu, otworzymy okno z pomocą. Do dyspozycji oddano nam tzw. talię instruktażową, która umożliwia zapoznanie się z fiszkami i sposobem organizowania nauki przez AnkiDroid. Przed nauką poznajemy podstawowe informacje, np. liczbę fiszek przeznaczoną na dziś. Możemy zmienić z ekranu talii również zmienić jej ustawienia: zmienić nazwę, dodać własny opis czy zmienić szereg ustawień związanych z trybem nauki i ustawić sposób postępowania z nowymi kartami czy w sytuacji powtarzania materiału. Dostępne są też funkcje pozwalające na modyfikację nauki przeznaczonej na dany dzień; po tapnięciu w "Naukę niestandardową", będziemy mogli zwiększyć dzisiejszy limit nowych kart do nauki, przejrzeć zapomniane karty, uczyć się losowo wybranych kart czy ograniczyć naukę do poszczególnych tagów (etykiet). Jakby tego było mało, z ekranu głównego, jak i ekranu talii, możemy dodać nową kartę do dowolnej talii czy przejrzeć wszystkie pytania i odpowiedzi talii. A to jeszcze nie koniec: mamy dostęp do statystyk i możliwość przełączenia między trybem dziennym i nocnym, co w znacznym stopniu wpływa na wygodę użytkowania AnkiDroid.

W trakcie samej nauki, aplikacja umożliwia ocenę tego, jak dobrze znamy konkretną odpowiedź. Jeżeli odpowiedzi nie znamy, wybrać możemy funkcję powtórzenia, przez co karta pojawi się w kolejce w ciągu minuty. Jeżeli znamy odpowiedź, wówczas karta pojawi się w kolejce w przeciągu... 10 minut, bo najważniejsze po zapamiętaniu jest kolejne zapamiętanie, co może dziwnie brzmi, ale w rezultacie tylko taka metoda utrwala wiedzę. Jednokrotne nauczenie się czegoś to tak naprawdę żadna nauka. W związku z tym, jeżeli odpowiedź przyszła nam wielką z łatwością, możemy wybrać opcję, dzięki której następnym razem karta pojawi się dopiero za 4 dni. W pasku górnym interfejsu mamy różne kolorowe liczby, które oznaczają kolejno: niebieska liczba - ile jeszcze kart oczekuje na przejrzenie; czerwona - ile odpowiedzi nie znaliśmy (czekają one na powtórzenie); zielona - ile kart już się nauczyliśmy.

Jeśli chodzi o talie, to można je pobrać od innych użytkowników, którzy je udostępnili, albo po prostu zrobić samemu. Najłatwiejszą metodą na tworzenie własnych talii jest aplikacja desktopowa; talie można potem synchronizować między urządzeniami przez serwis AnkiWeb. To wszystko, a także mnogość ustawień sprawiają, że AnkiDroid musi przetestować każdy użytkownik Androida, który ma materiał do nauki, dający się przystosować do fiszkowatych serii pytań i odpowiedzi.

Uwaga!
Dostępna jest też wersja programu dla systemu Windows.

Ograniczenia!
Aby synchronizować talie między urządzeniami, należy utworzyć konto w serwisie AnkiWeb.

Wymagania!
Android 2.1 i nowsze

Spolszczenie!
Język polski ustawiany jest automatycznie

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.5 (4 głosów)

Strefa Download programu
AnkiDroid



AnkiDroid dla Android
2019-06-29
przejdź AnkiDroid dla Windows

Ilość pobrań: 1616 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 1

Komentarze (1)
AnkiDroid
avatararrow
HnauHnakrapunt | 2017.09.17 13:58
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Dobre, tylko wymaga pewnego umiarkowania, żeby nie napchać sobie kart dla samej frajdy pobierania.
AnkiDroid